Muzun sağlık kazandıran 16 muhteşem etkisi ve muz kabuğunun faydaları

Muz, sağlıklı beslenmenin baş taçlarından biri olarak görülüyor. Neden mi? Lezzetli olmasının yanı sıra oldukça besleyici olması; elmanın dört katı protein, iki katı karbonhidrat, üç katı fosfor ve beş katı vitamin A ile demir içermesi, muzu vazgeçilmez kılan özellikler arasında yer alıyor. Vücudumuzda yarattığı olumlu etkileri de göz önüne alırsak, muzu beslenme rutinine dahil etmek fazlasıyla karlı görünüyor. Harika meyve muzu daha yakından keşfetmek isterseniz ‘Muz kaç kalori?‘ yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dünyada en çok tüketilen meyvelerin baş sıralarında yer alan muz, yaklaşık 107 ülkede yetiştiriliyor. Çok tüketilmesi ve üretilmesi de muzu dünyadaki gıda ürünleri arasında parasal değeri en yüksek dördüncü besin haline getiriyor. Muzun bu kadar çok tüketilmesinin başlıca nedenleri hem lezzetli hem de sağlıklı bir meyve olması! Peki muzun sağlığımıza faydaları nelerdir ve hangi besin değerlerini taşır? Muz kaç kaloridir? Muz kabuğu ne şekilde kullanılabilir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda! 

Muz kaç kaloridir? Muz kabuğu ne şekilde kullanılabilir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda! 

Muz kaç kalori? 

1 adet orta büyüklükteki bir muz 80 kaloridir. C vitamini ve lif yönünden zengin olan muz tok tutucu özelliğiyle diyet listelerinde yerini alır. 100 gramı 85 kalori olan muzun, 20.3 gramı karbonhidrat, 1.4 gramı lif ve 18.1 gramı doğal şekerdir.

Muzun besin değeri 

Muz, mükemmel bir potasyum ve B6 vitamini, lif ve karbonhidrat kaynağıdır. Çoğu meyveden daha düşük su içeriğine sahip olduklarından diğer tropikal olmayan meyvelere göre daha fazla kaloriye sahip oldukları gibi daha fazla tokluk hissi yaratırlar.

Olgunlaşmamış muzlar daha yüksek nişasta içeriğine sahiptir. Olgunlaştıkça, nişasta şekere dönüşür ve meyve daha tatlı hale gelir. Yeşil muzlar aynı zamanda meyvelerde bulunan bir diyet lifi türü olan ve onların yapısal formlarını korumalarına yardımcı olan iyi bir pektin kaynağıdır. Bir muz olgunlaşınca pektin bozulur, bu da meyvenin daha yumuşak olmasına neden olur.

Potasyum: Orta boy bir muz 400 mg potasyum içerir. Potasyum, sinir ve kas fonksiyonu için, aynı zamanda ise vücuttaki sağlıklı sıvı dengesini sağlamak için gereklidir.

C vitamini: Birçok meyvede olduğu gibi, muzda da iyi miktarda C vitamini bulunur. Bir muz yaklaşık 10 mg C vitamini yani günlük önerilen miktarın yaklaşık yüzde 15’ini sağlar. C vitamini bağışıklık sisteminizi ve hücre sağlığınızı güçlendirir ve demir gibi diğer besin maddelerinin emilimini artırır.

Vitamin B-6: B vitaminleri daha çok hayvansal ürünlerde bulunduğundan muzların piridoksin olarak da adlandırılan mükemmel bir B-6 vitamini kaynağı olması sürpriz olabilir. Bir muz günlük B-6 ihtiyacınızın yüzde 35’ini karşılar. Vücudunuz yeni hücreleri büyütmek için B-6 vitamini kullanır.

Manganez: Bir orta boy muz, yaklaşık 0,3 mg sağlayan iyi bir manganez kaynağıdır. Yetişkinlerin günlük 1.8 ila 2.3 mg manganez ihtiyacı vardır. Manganez, kemik sağlığı ve metabolizması için gereklidir.

Lif: USDA’ya göre, bir muz yaklaşık 3 g lif içerir. Lif , daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve sindirim süreçlerinizi sorunsuz bir şekilde devam ettirir.

Diğer besin maddeleri: Muz ayrıca az miktarda diğer vitamin ve mineralleri de verir. Bir muz, A, E vitaminleri, folat, karoten ve kolin yanı sıra demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor sağlar. Muzlar ayrıca eser miktarda amino asit içerir.

Muzun sağlığa faydaları nelerdir? 

1 adet orta büyüklükteki bir muz 80 kaloridir.

1. Enerji verir: Appalachian State University’de yapılan bir araştırmaya göre, muz enerji içeceklerinden daha iyi bir enerji kaynağıdır. Günde tüketilen iki muz 1- 2 saatlik antrenman veya yürüyüş için yeterli kalori sağlar. Öğleden sonra yorgun ve halsiz hissettiğiniz zaman kahve ya da şekerli bir atıştırmalık tüketmeyin. Bunun yerine bir muz alın ve kahve veya kekin neden olduğu dramatik sonlardan kaçının.

2. Stresle savaşmanıza yardımcı olur: Muz, B6 vitamini ile birleştiğinde, “iyi hissettiren bir hormon” olan serotonin üretimini artırmaya yardımcı olan triptofan miktarına sahiptir. Bu ruh halini düzenleyici madde, zihninizin ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur ve daha mutlu hissedersiniz.

3. Mide bulantılarını gidermeye yardım eder: B6 vitaminin sakinleştirici özellikleri nedeniyle muz, özellikle hamilelik dönemin ilk dönemlerinde mide bulantısıyla  mücadele etmek için hamile kadınlar tarafından sıklıkla yenir.

4. Akşamdan kalma durumlarda yenileyici etki yapar: Muzdaki doğal içerikler, vücudun yenilenmesine yardımcı olur. Alkolün fazla kaçırıldığı bir akşamın ardından, bal ile tatlandırılmış muzlu milkshake içmek, iyi bir seçenek olabilir. Muz mideyi rahatlatır ve balın da yardımıyla, kan şekerini düzenler.

5. Hafızayı korur ve ruh halini iyileştirir: Muz ayrıca, içerdiği amino asitlerin desteğiyle belleğin korunmasında ve ruh halinizin yenilenmesinde rol oynar.

6. Sindirim sistemine iyi gelir: Muzlardaki dirençli nişasta da sindirim sağlığı için kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini artırarak bakterilerin bağırsakta mutlu kalmasına yardımcı olan prebiyotik bir etkiye sahiptir. 

7. Kansızlığa iyi gelir: Muzda bolca demir bulunduğundan, hemoglobin artışını destekler. Bu sebeple muz yemek, kansızlığın olumsuz etkileriyle savaşmada yardımcı olur. 

8. Isı kontrolü sağlar: Birçok kültür, muzu serinletici bir meyve olarak görüyor. Üstelik sadece vücut sıcaklığını düşürmeye değil, sinirleri yatıştırmaya da yardımcı olduğuna inanıyorlar. Taylandlı kadınların, çocukları düşük bir vücut sıcaklığı ile dünyaya gelsin diye hamilelikleri sırasında muz yediği biliniyor.

9. Sigara kullanımını azaltmaya yardımcı olur: Sigarayı bırakmak isteyenler, muzdan destek alabilir. B6, B12, potasyum ve magnezyum içeren muz, nikotin etkilerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

10. Kalp krizi riskini düşürür: The New England Journal of Medicine‘in yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak muz tüketmek kalp krizi riskini %40 oranında azaltır.

11. İş yerinde kilo alımına engel olur: Avusturya’daki Institute of Psychology‘nin yaptığı araştırmaya göre, iş yaşamında çok fazla baskı ve strese maruz kalmak obezite ihtimalini artırıyor. Stresli bir iş gününde çikolataya sarılmak yerine, öğünler arası muz atıştırmak, kilo alma riskinizi büyük ölçüde azaltacaktır.

12. PMS dönemlerinde yardımcıdır: Vitamin B6 açısından zengin olan muz, kan şekerini dengeleyerek duygu değişimlerini azaltır.

13. Depresyon belirtilerini azaltır: Muzun içeriğinde bulunan triptofan isimli bir protein, vücuda alındığında serotonine dönüştürülür. Rahatlamaya ve mutlu olmaya yardımcı bu hormon sayesinde, modunuzu hızlıca yükseltebilirsiniz.

14. Kan basıncını düşürür: Potasyum açısından zengin, tuz açısından fakir olan bu meyve, kan basıncını düzenlemek için biçilmiş kaftan. Hatta US Food and Drug Administration, yakın zamanda muz endüstrisinin, muzun kan basıncını düşürdüğü ve kalp krizi ile savaştığı açıklamalarını yapmasına izin verdi.

15. Odaklanmayı sağlar: İngiltere’de 200 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre muz, öğrencilerin performansını artırıyor. Dersleri daha dikkatli dinlemelerine yardımcı olarak, öğrenmeyi artırıyor.

16. Ülserin iyileşmesine destek olur: Muz, yumuşak yapısı sayesinde kolayca sindirildiğinden, sindirim sorunları yaşayanlara sıkça önerilen meyveler arasında yer alıyor. Midenin asidik dengesini korumaya yardımcı olduğu gibi, mide duvarını da rahatlatıyor.

Muz, yumuşak yapısı sayesinde kolayca sindirildiğinden, sindirim sorunları yaşayanlara sıkça önerilen meyveler arasında yer alıyor. 

Muz kabuğunun faydaları

Dişleri beyazlatır: Muz kabuğunu her gün dişlerinize bir dakika kadar sürün. Bu işlem sizin inci gibi beyaz dişlere sahip olmanıza yardımcı olacak. 

Siğilleri azaltmaya yardımcı olur: Muz kabuğu, siğillerin çıkarılmasına yardımcı olur ve yeni olanların oluşumunu ortadan kaldırır. Bunun için, sadece etkilenen bölgedeki siğili muz kabuğu ile ovalayın.

Sivilceleri yok etmeye yardım eder: Sivilceleri tedavi etmek için muz kabuklarını her gün 5 dakika boyunca sürerek masaj yapın. Akne kaybolana kadar kabukları kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Kırışıklıkları azaltır: Muz kabuğu cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. Püre haline getirilmiş  muz kabuğuna yumurta sarısı ekleyin. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekletin. 5 dakika sonra yıkayın.

Ağrı kesici etkisi vardır: Muz kabuğunu doğrudan ağrılı bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekletin. 

Sedef hastalığının iyileşmesinde destek olur: Muz kabuğunu sedef hastalığından etkilenen bölgeye uygulayın. Muz kabuğunun nemlendirici özellikleri vardır ve ayrıca kaşıntıyı da azaltır. Bu da bu süreçte destek sağlar. 

Böcek ısırıklarını iyileştirir. Kaşıntı ve ağrıdan anında kurtulmak için ısırıkların üzerine masaj yaparak sürebilirsiniz. 

Ayakkabı, deri, gümüş cilası olarak kullanılır: Ayakkabı, deri ve gümüş eşyalarınızı anında parlatmak için muz kabuğu ile ovalayın.

Güneş ışınlarından koruma sağlar: Muz kabuğu, gözlerin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Muz kabuğunu gözünüze sürmeden önce, kabuğu güneş altında bıraktığınızdan emin olun. 

Muz ve kabuklarını kullanırken işinize yarayabilecek bazı ipuçları

  1. En iyi sonuç için taze muz kabuğu kullanın.
  2. Asla soyulmamış muzları uzun süre saklamayın. Soyulmasından hemen sonra tüketin. Ayrıca, kabuğu hemen kullanmalısınız.
  3. Muzları serin ve kuru bir yerde saklayın, ısıdan veya güneş ışığından uzak tutun.
  4. Muz kabuklarını buzdolabında saklamayın.

Kaynaklar:
Everydayhealth
Livestrong
Medicalnewstoday
Foodmatters
BBC Health

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!