Müzikle mutluluk: 40 saatlik sıra dışı müzik deneyimi

Uzun zamandır beklenilen Sonar Festival geldi çattı. 40 saat boyunca teknoloji, yaratıcılık ve müziğe doyacağımız etkinlik 24 Mart Cuma günü başlıyor. İlk olarak 22 yıl önce Barcelona’da “Advanced Music Meeting” mottosuyla başlayan Sonar Festival, müzik ve yaratıcılığın sanatsal yansımasıydı. Zamanla teknolojinin hayatımızın her yönüne etkisini de ele alarak müzik festivali anlayışını farklı bir boyuta taşıdı. Artık “Müzik, Yaratıcılık & Teknoloji” mottosu ile yapılan festivalin hem sanatçı, hem konuşmacı kadrosu muhteşem.

Dünyamızın teknolojisi ile geleceğe bakabileceğiniz panel konuşmaları, müziğin deneysel halini ele alan workshoplar ve deneyimleyebileceğiniz enstalasyonlar, zaman ve mekan kavramını sorgulatan, bakış açımızı değiştiren yapısıyla boyutsal gerçekliğin kapılarını aralayacak. Digi.louge desteği ile Sonar D+ kapsamında bütün bu sıradışı deneyimleri yaşayacağız. Tam programa buradan ulaşabilirsiniz.

Sonar İstanbul 2017’nin program takvimi

Her biri çok ilgi çekici ve gitmeye değer Sonar D+ etkinlikleri arasından benim için öne çıkanlar ve kaçırılmaması gerekenler:

  • Futureisblank Installation (enstalasyon): Çevreden bağımsız bir sanat nesnesi içermeyip belirli bir mekan için yaratılan, mekanın niteliklerini kullanıp irdeleyen ve izleyici katılımının temel bir gereklilik olduğu sanat türü. Futureisblank’in etkinlik için yarattığı çalışma için çok heyecanlıyım.
  • Fostering Young Entrepreneurship in Turkey: Bir girişimci olarak bu panel tam bana göre:) Dünyayı değiştiren fikirlerin aslında çoğu teknoloji, yenilik ve yaratıcılığın olduğu bir girişim projesi olarak başlıyor. Ülkemizde de gelişen ekosistemin bir panel altında bu festivale konu olması da çok keyif verici.
  • Ali Demirel The Pier Live: Ali Demirel imzalı distopik film The Pier’ın temel sorusu; “insansız bir dünyada binalar nasıl gözükürdü?”
  • OUCHHH X AUDIOFIL Data Performance (iOTA): Mekan ve yer kavramlarını sorgulayan, görsel-işitsel performanslar ve konsept üretimlerine hayat veren yeni medya ajansı Ouchh ve Audiofil  20 dakikalık bir performans sergileyecek.

Moderat, Hvob, Roisin Murphy, Nina Kravitz, Weval, Dj Koze, Floating Points başta olmak üzere elektronik müziğin yerli ve yabancı sanatçılarının sahne alacağı Sonar Festival müzikal ve eğlence anlamında da tatmin etmekten fazlasını yaşatacak. Sonar Club, Sonar Box ve Sonar Lounge olarak üç farklı sahnede gerçekleşecek performanslar için tüm programa buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca etkinlik için hazırlanmış şarkı listesi de sizi moda sokacaktır.

Sonar İstanbul performans takvimi

Spotify: Sonar Istanbul 2017

Sonar Istanbul, “The Immediate Future” (Yakın Gelecek) teması ile tamamen İstanbul’a özel olacak bir kurgu ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin her noktasına yayılarak katılımcılarına global bir festivali deneyimleme fırsatı sunacak. Fiyatları normal 200 TL ve öğrenci de 170 TL olan festivalin biletlerini de buradan alabilirsiniz. Etkinlik detaylarını Instagram hesabım üzerinden de paylaşacağım.

Bu hafta Sonar Festival’e katılmayacaklar için ise müzik tarzına ve ruh haline göre etkinlik bulabileceği mobil uygulama Partymag’i öneriyorum. İstanbul’da yüzlerce mekanda ne olduğunu kolayca bulabilir ve size en uygun olana gidebilirsiniz.

Fatih Yıldırım
İstanbul’un en büyük eğlence rehberi olan Partymag platformunun kurucu ortağıyım. Yüzlerce mekanda binlerce etkinliğe katılarak gece hayatı gurmesi olma yolunda da ilerliyorum. Müzik, sanat, ... Devam