Müziğin yapıtaşlarından bas gitarı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Günümüzde popüler müziğin büyük bir kısmı, alt yapısında bas gitar barındırır. Bas gitar, müzik yapmak için gerekli temel yapıtaşıdır (ör., Jaco Pastorius-The Chicken; Michael Jackson-Billie Jean; Erykah Badu-See You Next Lifetime; David Bowie-Gail Ann Dorsey-Under Pressure). Bas gitar, bir şarkının doğru yerinde bir şey ekleyebilir veya bir şarkının hep aklımızda kalmasını sağlayan bir bölümünü oluşturabilir.

Pop, caz, rock, funk veya diğer müzik türlerinde elektrik bas gitarı duymuşsunuzdur. 1950’lerde Leo Fender tarafından yapılan Fender marka elektrik bas gitarlarla popüler hale geldi. 15. yüzyıldan günümüze klasik müzikte, senfoni orkestralarında, telli enstrümanların en büyüğü ve en pes sesi olarak, orkestranın telli çalgılar bölümünün standart üyesi kontrbasın bir bakıma çocuğu diyebiliriz onun için.

Müzikte ritm, armoni ve stili bir paket halinde birleştiren enstrümandır bas gitar. 1950’lerde perdeli ve 4 telli iken(SOL (G), RE (D), LA (A), Mİ (E)), günümüzde 5 telli (üste ya da altta Sİ (B)), 6 telli bas gitar enstrümanları mevcuttur.

Müzik kompozisyonunda, müzikte bas gitarın ilk görevi, ritmi devam ettirmektir, ritme göre kafanızı sallamanız, dans etmeniz davul enstrümanının yanında bas gitarın da görevidir. Bas gitar, ritm ve tempoyu açık bir şekilde tanımlar. Müziği dinlerken normal kalp atışlarınız gibi, belli aralıkların tam zamanında olmasının oyuncularından biridir bas gitarist, davulcuyla birlikte. Elektro gitar, piyano ve diğer enstrümanlar müzik içinde melodilerini bas gitar ve davulun ritmine dayalı icra eder.

Bas gitar aynı zamanda ritmi devam ettirirken, müziğin temel armonisini de sağlar. Bas gitarist, çalınan müziğin akorunun notalarını, tek tek belirli bir ritmde çalar. Bas gitaristin çalınan müzik için seçtiği notalar, o şarkının karakterini oluşturur. Tüm şarkılar, melodilerden oluşur, altyapısında bas gitaristin ritm ve armonisi vardır.

“Scott’s Bass Lessons”dan dünyadaki kadın bas gitar üstatlarının bir kısmı hakkında bilgi edinebilirsiniz:

10 of the Greatest Bass Women Ever

Sevgiler…

Referanslar:
1.https://catalogimages.wiley.com/images/db/pdf/0470048506.excerpt.pdf Erişim tarihi: 15.02.2021.
2.https://populartimelines.com/timeline/Bass-guitar Erişim tarihi: 15.02.2021.
3.https://www.youtube.com/results?search_query=scott%27s+bass+lessons Erişim tarihi: 15.02.2021.

İlginizi çekebilir: Narın sağlığa faydaları: “Günaydınım, nar çiçeğim” diyerek sevmemiz gereken meyve

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam