Mutluluk Hormonu (Serotonin) Salgılatan Bilmediğiniz 8 Besin

Günümüzün temposu ve stresi yüksek yaşam tarzı, kişilerin ruh halini olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bazı zamanlar mutluluğu arttırmanın daha kolay yolları da var! Serotonin, mutluluk hormonu olarak bilinir. Çoğunlukla sağlıklı bir ruh halinin anahtarıdır. Unutmayın ki beslenme de bu konuda önemli bir yere sahiptir. Haydi gelin hep beraber serotonin salgılatan 8 besini incelemeye alalım.

1. Çikolata

Kakao içeriğinde serotonin üretimini teşvik eden triptofan bileşeni yer alır. Bu bileşen, anksiyetenin de azalmasına yardımcı olur. Triptofan eksikliği yaşadığınızda kaygı bozuklukları da başlar, bir şeyleri unutmaya başlarsınız ve depresyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşırsınız. O nedenle abartılı olmamakla beraber gün içinde birkaç parça çikolata yiyebilirsiniz. Kakao oranı genelde %35’dir ve yeterlidir.

Kaliteli bir çikolata satın almak istiyorum diyorsanız dilediğiniz zaman Liva Pastacılık web sitesinden çikolata siparişi verebilirsiniz.

Benim tatlı krizimi ancak kocaman bir yaş pasta sakinleştirir diyorsanız da şeker hamurlu pastalardan sipariş ederek gününüze mutluluk katabilirsiniz!

2. Somon Balığı

Lezzeti ile büyüleyen somon balığı içerisinde omega 3 yağ asidi ve protein yer almaktadır. Az evvel de bahsi geçen triptofan bileşeni açısından son derece zengindir. O nedenle belirli aralıklarla tüketilmesi gereken bir besindir.

3. Tahıllar

Tam tahıl gevreği, yulaf ezmesi gibi sağlıklı tahıllar vücudun düzenli olarak serotonin hormonu salgılamasını destekler. Diyet dönemlerinde kişi gergin olabilir, özellikle yulaf ezmesi tüketildiğinde mutluluk hormonları ortaya çıkmaya başlayacaktır.

4. Kabuklu Kuruyemişler

Badem, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi kuruyemişlerden her gün bir avuç kadar tüketmenin birçok rahatsızlığın önüne geçtiği kanıtlanmıştır. Ayrıca her biri de triptofan içeriğine sahip olduğu için kişinin stresi azalmaya başlar ve serotonin salgılama sürecine geçilir.

5. Süt ve Süt Ürünleri

Triptofan içeriği süt ve süt ürünlerinin hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Kendini dinç ve mutlu hissetmek isteyen herkes düzenli olarak süt ürünleri tüketmelidir. Ayrıca bu besinlerin tüketilmemesi durumunda kemik erimesi gibi can sıkıcı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

6. Yumurta

Kan plazmasında yer alan triptofan düzeyinin artmasını sağlayan yumurta, oldukça faydalıdır. Aynı zamanda antioksidan açısından güçlüdür ve bol protein içerir. Tüm bu özellikler birleştiğinde mutluluk hormonu ortaya çıkar.

7. Hindi Eti

Her daim özel günlerin başrolünde olan hindi eti, kendine has lezzeti ile çok sevilir. Hindi eti, aynı öteki protein kaynaklarında olduğu gibi triptofan açısından zengin bir besindir. Ayrıca selenyum ihtiyacınızın belli bir kısmını da hindi eti ile karşılayabilirsiniz.

8. Ananas

Ananasın içerisinde bromelain yer alır. Bromelain bir protein çeşididir. Sayısız hastalığın tedavisinde görev alan bu enzim, triptofan kaynağı olarak bilinir. Düzenli olarak ananas tüketen biri serotonin hormonu salgılar.

Siz de bahsi geçen tüm yiyecekleri düzenli olarak tüketmeye dikkat etmeli, yaşamınız boyunca stresten uzak durmalısınız. Mutlu günler dileriz!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!