MüDesign: Müge Barış ile tasarımcılık ve moda üzerine

Bir sanatçının her gördüğünden, duyduğundan, okuduğundan esinlenebilmesinin bir varoluş olduğuna inanan Müge Barış ; bir yandan İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimine devam ederken diğer yandan hem kendi markası hem de başka markalar için illüstrasyon çalışmalarını sürdürüyor.

mudesign

Kimdir MüDesign? İksiri nerde saklıdır?

“Mü Design” ismi, ismimin ilk 2 harfinden oluşan bir marka. İngilizcede ü olmaması tabi marka isminde daha farklılığı yansıtıyor. Bu bendeki biraz standartların dışına çıkma isteği gibi. Tabi bazı yerlerde zorlamıyor değil ama ben marka ismimi seviyorum. Aynı zamanda logomdaki m “kuş simgesi ile özgürlüğü” ; ü ise göz kırpan yüz ifadesi ile” her şeye rağmen hayata hep gülümseyin” sloganını yansıtıyor.

Memur çocuğu olarak Türkiye’nin bir çok şehrinde yaşadım. Bununla beraber bir çok yer gezmiş, görmüş oldum. Yetmedi yurtdışına açıldım. O kadar çok farklı insan tanıdım, olaylar yaşadım, gelenekler gördüm ki bir gün bunların tasarımlarıma kadar yansıyacağını bilemezdim. Ben bir tasarımcının gördüğü, okuduğu, dinlediği ve izlediği her şeyden ilham alması gerektiğine inanıyorum.

Bir tasarımcı kendini ne kadar çok geliştirirse farklı alanlarda o kadar hayal gücü ve yaratıcılığı fazla oluyor.

Hareketli bir hayat yaşadığım için çizimlerimde de devingen ve deneysel bir çizgim var.

2 ayrı konuyu bir araya getirip bir tasarım oluşturmak benim işim.

Tasarım yapmaya nasıl başladınız?

İlk çizim aşkımı giriş, gelişme ve sonuç olarak açıklarsam; Ortaokuldayken derslerde öğretmenlerimin karikatürünü çizer, yakalanır, azarlanır, incelenir sonra övülürdüm. Bu karikatür çizimlerim lise mezuniyetime kadar devam etti.

Lisede gelen ergenlik, özellikle kızlarda başlayan güzel giyinme isteği beni de ayaklandırdı tabi.

İlk olarak; giymediklerimi kesme biçme ile başlayıp devamında onların üzerlerine bir şeyler çizmem, bir süre sonra gardırobumu atölye haline getirdiğimi fark ettirdi.

cizimler

Bu çalışmalarım ailemin de dikkatini çok çekmiş olacak ki onların da desteği ile Anadolu Üniversitesi Moda tasarımı bölümünde eğitim almaya başladım. İyi bir eğitim ile mezun olduktan sonra birkaç markada tasarımcı, grafiker ve stilist pozisyonlarında çalıştım. Şu an bir ev tekstili firmasında tasarımcı ve desinatör olarak çalışıyorum. Aynı zamanda 2010’dan beride “Mü design” markamı freelance çalışarak geliştiriyorum. Çalıştığım firmalardan sonra kendimi desen ve illüstrasyon çizerken daha mutlu olduğumu hissettim ve illüstratörlük yolunda devam etmeye karar verdim.

Screen Shot 2014-10-30 at 11.56.31

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? Gün içinde en büyük motivasyon kaynağınız
nedir?

“Benim için iyi bir gün şöyle başlar standardı yok. Bir sabah güneşten, bir sabah yağmurdan, bir sabah kardan, bir sabah dinlediğim şarkıdan, bir sabah sevdiklerim ile güne başlamaktan motive olabilirim. Mesela her Pazar evimin önünden akordeon çalarak geçen bir sokak müzisyeninin çaldığı melodi ile uyanıyorum ve beni çok motive ediyor bu. Psikolojim de devingen olduğu için motivasyonda sınırım yok. Bence insan etrafına bakmamalı, onu görmeli izlemeli, duymalı, hissetmeli. Bizi motive edebilecek o kadar çok şey bulabiliriz ki..

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurtdışında beslendiğiniz
kaynaklar nelerdir?

Tasarımı en çok tasarımcısı beğenmeli. Bu, aynaya bakmak gibi. Çünkü her çizgisi ile kendisini yansıtacaktır. Özgün ve duygu yüklü olmalı. Tasarımcının yaptığı her bir tasarımın bir ortak dili olmalı. Birini 2 sene önce de yapsa diğerini 4 ay öncede yapsa, yan yana konulduğunda ‘’evet, bunlar şu tasarımcıya ait’’ denmeli. Kısacası her bir tasarım aynı kimliği taşımalı.

Belirli beslendiğim kaynaklar yok. Bloglar, haberler, sergiler, festivaller hep benim için farklı, birbirini takip eden  ilham kapılarını açmıştır.

Yalnız Pinterest sitesini çok başarılı bulduğumu söylemeden edemeyeceğim.

urunler

Geleceğe dair sizi heyecanlandıran projeleriniz neler?

Her an her şey olabilir. Ama şimdilik yakın gelecekteki projelerimden biri hayatımda çok önemli bir yerde olan sevdiğimle bir Tasarım Kahve Dükkanı  açmak.  İnsanların kahvelerini yudumlarken dekordan gözlerini alamayacağı, muhabbetten kaçamayacakları , lezzete doyamayacakları ve tasarımlardan kendilerini alamayacakları bir Coffee Butik.

ShopTheDesign.com‘da yer alan yüzlerce tasarıma ve tasarımcı hikayelerine ulaşmak için tıklayınız.

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam