Motivasyon arttırmak için ödül mü özgür irade mi?

Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz? - TED
Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz? – TED

İş dünyasında çalışma performansını arttıracak motivasyon kaynakları uzun yıllardır incelemeye alınıyor.  Geleneksel olarak, ödüllendirme sisteminin başarıyı ve motivasyonu arttırdığına yönelik bir kanı vardır. Fakat, bu kanının son yıllarda yapılan deneyler sonucunda çürütülmesine rağmen, sıkı bir düzen ve ödüllü çalışma koşulları hala iş dünyasında ağırlıklı olarak kullanılan yöntemler arasında.

Kariyer analisti Dan Pink, TED konferansı kapsamında yaptığı konuşmada, dünyada denenmekte olan farklı çalışma düzenleri ve motivasyon kaynakları hakkında bilgilendiriyor. Google gibi şirketlerin çalışanlarının motivasyonlarını hangi araçlarla yükselttiğini deneylerle açıklıyor.

Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz? - TED
Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz? – TED

Bu pazarın TED konuşmacısı Dan Pink, geleneksel ödüllerin düşündüğümüz kadar etkili olmadığını belirtirken, çalışanın özgürlüğü ve iradesiyle artan motivasyonu üzerine ufkunuzu açacak açıklamalarda bulunuyor.

Kendi motivasyonunuzu da arttırmak amaçlı dinleyebileceğiniz konuşmayı, Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz.

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam