Modern zamanlarda aşk: 21. yüzyıl ilişkilerinin 6 altın kuralı

Son zamanlarda ‘’Nerede o eski aşklar?’’ söylemini çok daha sık duymaya başlar olduk. 60’lı ve 70’li yılların romantizmini ve duygu yoğunluğunu günümüz ilişkilerinde bulamadığımız için, eski aşklar ve aşıklar bize hep daha çekici geliyor. Ancak sağlıklı ilişkiler kurabilmek bulunduğunuz dönem içinde yaşanan ilişki konseptine uyum sağlamak, yani oyunu kurallarına göre oynamakta saklı.

Modern zamanlarda aşk

Sizler için 21. yüzyıl ilişkilerinin 6 altın kuralını derledik;

1. Hesabı birlikte ödeyin

Hesap masaya geldiğinde yaşanan o gergin dakikaları herkes bilir. Özellikle ilk buluşmadaysanız, hesabı kimin ödeyeceği içinden çıkılamayacak bir hal alır.

Geleneksel olarak ilk buluşmada hesabı erkeğin ödemesi beklenir, ancak günümüzde hesap ikiye bölünüyor. Bu nedenle buluşmalarda tüm harcamaların erkeklerin üzerine kalması devri kapandı.

2. Sınırlar

Hoşlandığınız kişiyle dışarı çıkıyor olmanızın amacı, onunla uzun süreli bir ilişki kurabilmek olabilir ancak aynı zamanda bu zamanı güzel geçirmek de önemli. Çok ciddi olmak ya da mesafeli davranmak karşınızdaki kişide olumsuz duygular yaratabilir ve buluşmanızın keyifsiz geçmesine neden olabilir.

Bu tabii ki 5 dakikada bir onu aramanız ya da günün her saatinde bir arada olmanız anlamına gelmiyor. Sınırlarınızı iyi belirleyin ve o sınırların dışına çıkmamaya çalışın. Unutmayın, kimse kişisel alanına çok fazla müdahale edilmesini istemez; ancak sevginizi bir şekilde ona göstermenizi de ister.

3. Oyunun kuralları

Karşımızdaki kişiye havalı ve özgüvenli bir görünüm vermek için çoğu zaman kendimiz gibi davranmaktan çekiniyoruz. .

Ancak ilişkinin ilk aşamasında partnerinizi etkilemek için takındığınız bu yapmacık tavır, ilişkinin ilerleyen aşamalarında, birbirinizi tanımaya başladığınızda problem yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle karşınızdaki kişiyi elde etmek için kendinizi değiştiremeye değil, sizi olduğunuz gibi kabul edebilecek ve sevebilecek biriyle beraber olmaya çalışın.

4. İlk adım

Eski zamanların olmazsa olmazı ‘’İlk adımı erkek atar’’ ritüeli günümüzde geçerliliğini korumuyor. Artık kadınların da erkeklere dışarı çıkmayı, akşam yemeğine gitmeyi, hatta evlenmeyi teklif etmesi normal karşılanan durumlar. Yani eğer bir erkekten hoşlanıyorsanız, gidip kendisine bir buluşma teklif etmenizde çekinilecek hiç bir şey yok. Karşınızdaki kişi bundan rahatsız olacak biriyse, zaten onunla ilişkiye başlamanızın da pek bir anlamı yok.

5. Eski sevgilinizi konuşmalarınızın dışında tutun

Yeni tanıştığınız birine eski erkek arkadaşınızdan bahsetmek, onu kıskandırmaya çalıştığınız ya da eski sevgilinizi unutamadığınız izlenimini verir.

Eğer eski sevgilinizden başka konuşabilecek başka bir konu bulamıyorsanız bir süre yalnız kalarak dinlenmenizi ve kafanızı toparlamanızı tavsiye ediyoruz. Eğer ortak konuşacak bir konu bulamıyorsanız, o ilişkinin çok sağlıklı ve uzun ömürlü olmayacağını da aklınızda bulundurmalısınız.

6. Yalnız olmak kötü bir şey değildir

Yalnız olmanız, asosyal olduğunuz anlamına gelmiyor. Kendinize zaman ayırmanız ve kişisel hedeflerinize yoğunlaşmanız sizin için sağlıklı bir durum. Biriyle birlikte olmak eğlenceli ve farklı bir deneyim olabilir, ancak sırf hayatınızda birinin olmasını istediğiniz için biriyle birlikte olmak size zarar verebilir. Bu nedenle kendinizden ve karşınızdaki kişiden emin olmadan ilişkiye başlamaya çalışmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!