Modern çağın yeni mucizesi: Dijital örgü makinesi Kniterate

Günümüzde tüketime teşviğin, bu bağlamda ortaya çıkan mağaza zincirlerinin ve alışveriş merkezlerinin artmasıyla hazır giyim alıcının neredeyse tek çaresi olarak algılanıyor. Tüketim alanlarının artmasıyla toplumlarda üretimin ve tasarımın azalması da cabası. Fakat teknolojinin hızını kesmeden ve arttırarak gelişmesiyle, hem pratik hem de oldukça kullanışlı tasarımlar günlük yaşantımızda yerini almaya başladı.

Son zamanlarda oldukça gündemde olan ve kullanım alanları giderek artan 3D yazıcılar, günümüzde her alanda pratik bir araç olarak kullanılır hale geldi. Bina inşalarından endüstriyel tasarım ürünlerine, küçük araç-gereçlerden modellemelere birçok tasarımcının ve üreticinin vazgeçilmezi. İspanyol tasarımcı Gerard Rubio ise ilhamını aldığı 3D yazıcıları kendi amacına yönelik dönüştürerek Kniterate isimli dijital bir örgü makinesi tasarladı.

Kniterate dijital örgü makinesi
Kniterate ne amaçla tasarlandı?

Kniterate kullanıcılarına, kendi zevklerine göre giysilerini kolayca tasarlayabilecekleri ve üretebilecekleri bir teknoloji sunuyor. Ayrıca oluşturulan şablonların özelleştirilmesiyle birlikte kullanıcıların kendilerine özel kıyafetlere ve akseasuarlara sahip olmasını sağlıyor. Kniterate içinde barındırdığı pek çok kumaş, doku, renk ve desen seçeneği ile tasarımların çeşitliliğini arttırıyor. Ayrıca ürünün kurulumu tamamlandığında, kullanıcılara makineyle birlikte ücretsiz bir şekilde sağlanıyor olacak. Yazılımın işleyiş süreci ise 3 kolay adımdan oluşuyor;

  • Renklerini, kumaşını ve tasarımını seçip şablonunu oluştur,
  • Hazır olduğunda Kniterate’in örgü işlemini başlat,
  • Ortaya çıkan tasarımları ise ister kendin giy, ister sat.

Hem büyük giyim şirketlerinin, hem modacıların hem de giydiği şeylerin kendine özgü olmasını dileyen tüm bireylerin kullanabileceği bu yazılımın kullanımı oldukça kolay. Önemli olan bir diğer özelliği ise; tasarımların sıfırdan hazırlanması sayesinde atık üretimini bir hayli azaltacak olması. Son yıllarda doğaya dönüşün ve geri dönüşümün üzerinde durulmasıyla Kniterate; büyük giyim firmalarının bu amaçla aldıkları önlemler arasında yerini ilk sırada alacak gibi görünüyor.

Tasarım için Kickstarter’da fon toplamaya başlanmış ve şimdiden toplanan fon 300.000 doları geçmiş durumda. Tasarımcı Gerard Rubio ise Kniterate’in halen daha geliştirildiğini söylüyor. Ne dersiniz, daha özgün ve daha pratik bir yaşam tarzı için denemeye değer değil mi?

Kaynaklar: 
Kickstarter.com
Thisiscolossal.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!