Moda Dem’leniyor: Sanattan ve sokaktan ilham alan Dem Moda’da yeni konsept

Şehrin ödüllü çay evi, Dem’in Moda şubesi menüsü ve dekorasyonunu değiştirerek yeni konseptiyle kapılarını açtı. 2013’ten beri dünyanın en köklü çay markalarından Ronnefeldt ile iş birliği yapan Dem, duvarlarında Modalı sanatçıların eserlerine yer verirken; çaylarından ilhamla oluşturduğu meşhur cheesecake menüsüne ilave olarak sokak simidinden yola çıkarak şaşırtıcı tarifler geliştirdi.

İki Dem şubesi arası, Kadıköy-Karaköy vapur yolculuğundaki simit ritüelinden esinlenerek geliştirilen menüde; sokak simidi farklı form ve lezzetlerde misafirleri şaşırtıyor. Yeni menüde şişte simit, simit bruschetta, avokado ve poşe yumurtalı Smith Benedict, simit kiş, simit tost gibi yaratıcı ürünler yer alırken; peynir-simit fondü ve simit graten gibi keyifli paylaşımlıklara yaza özel nefis “çaylı kokteyller” eşlik ediyor.

Kadıköylü sanatçıların çayla ilgili eserleriyle konseptini yenileyen Dem Moda; birbirinden leziz ve sıra dışı lezzetlere sahip çayları, klişelerden uzak özgün cheesecake menüsü, yeni simit menüsü ve yazın vazgeçilmezi çaylı kokteylleriyle, misafirlerini Moda’da önünden geçen tramvay manzarasında nostaljik bir çay yolculuğuna çıkarıyor.

Dem Moda’nın duvarları sanatla renkleniyor

Wallpaper (Duvar kağıdı) işini Dem Moda’nın da duvarlarına taşıyıp betona çiçekleri gömen genç sanatçı Eda Soylu, Moda’daki samimiyeti bu kelimelerle anlatıyor: “Moda’da doğup büyüyenler neden başka yere gidemezler bilir misiniz? Bulamazlar çünkü buradaki samimiyeti başka hiçbir yerde. Çünkü başka hiçbir yerde kaldırmaz seni esnaf düştüğünde. Başka hiçbir yerde sokağın, insanın, garsonun, kafen, dondurmacın, bakkalın, köpeğin bu denli ev olmaz. Tanımadığın bir insanın günaydın deyişindeki bilindik sıcaklıktır ev bizler için. İşte bu sıcaklık alışkanlık yapar, aşık eder insanı yaşadığı yere.”

Eserleri Dem Moda’nın duvarlarında yer alan Türkiye’nin tek “tea bag artist”i olan Ebru Yalkın ise çaya olan tutkusunu böyle dile getiriyor: “Bir gün bardağın içindeki kurumuş çay poşeti ile göz göze gelince “neden olmasın” dedim ve poşetin içindeki çayları boşaltıp dünyanın en doğal tuvali ile tanıştım. Çaya yakışan, çayla özdeşleşen o kadar çok şey var ki, zihnim ve fırçam dur durak bilmiyor.”

Çayın efsunlu dünyası: Dem Karaköy ve Dem Moda’da

Dem, İstanbul’un ufku en açık; sanatı, yeni deneyimleri, yeni insanları ve alışkanlıkları kucaklayan dinamik semtlerinden Karaköy’de 2013’ten beri konuklarıyla buluşuyor. Çayın sofistike ve zengin tadını, uzandığı ve kapsadığı kültürleri de yansıtarak iki şubesine taşıyor. Konforlu, içten ve samimi dekorasyonuyla, çayın en çok yakıştığı yer olan “ev” duygusunu ziyaretçilerine hissettiriyor. Çayın efsunlu dünyasını Anadolu yakasına da taşıyan Dem, alışılmış sıcak atmosferini modernize ederek TimeOut’a göre “dünyanın en cool semtlerinden” biri olan Moda’da da Temmuz 2019’da yenilenerek hizmet veriyor.

Dem; Lonely Planet, Louis Vuitton City Guide, Global Blue gibi kuruluşlarca İstanbul’da gidilmesi gereken kafelerden biri olarak gösteriliyor. Ayrıca TimeOut Istanbul tarafından “şehrin en iyi kafesi” ödülüne sahip ve her sene Trip Advisor’dan “mükemmellik sertifikası”na layık görülüyor.

Dem lezzetlerini keşfetmek ve detaylı bilgi için: www.instagram.com/demistanbul

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!