Mindful dekorasyon trendi ile sizi yansıtan bir ev dekore etmenin yolları

Mindfulness, sakinlik, kabullenme ve farkındalığın bir arada olduğu, yaşadığınız anı hissedebileceğiniz bir zihin halidir. Evinize girdiğinizde, duygularınızı anlayan, yaşadığınız anı hissetmenizi kolaylaştıran bir mekan olmasını ister misiniz? Birkaç dekorasyon ipucundan faydalanarak, farkındalığı yüksek bir ev yaratabilirsiniz. Böylelikle içeri girdiğinizde sizin duygularınızı anlayan, mutlu ve huzurlu bir mekan oluşturabilirsiniz. İşte mindful dekorasyon trendi ile sizi yansıtan bir ev dekore etmenin yolları:

1. Kendinize uygun meditasyon köşesi oluşturun

Herkes meditasyon gurusu olmak zorunda değil. Ancak hepimiz biraz sessiz kalıp kendimizi dinlemenin tadını çıkarabiliriz. Bunu kolaylaştırmak için kendinize bir zen köşesi yaratabilirsiniz. Çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok; birkaç minder, yumuşak bir örtü, belki aromatik bir koku yeterli.

2. Kendinize özel bir alanınız olsun

Hepimiz büyük evlerde yaşama imkanına sahip değiliz. Ancak evinizin küçük olması, kendinize özel bir alan yaratamayacağınız anlamına gelmiyor. Ufacık bir kileri, odanızın bir köşesini bile kendinize ayırabilirsiniz. Buraya en sevdiğiniz objeleri yerleştirebilir, ufak bir masa ve sandalye koyabilirsiniz. Eğer bir hobiniz varsa, onunla ilgili eşyaları da buraya koyabilirsiniz. Önemli olan bu alanı bir depolama alanı olarak değil; yaratıcılığınızı geliştirmenize olanak sağlayacak bir alan olarak görmelisiniz.

3. Eviniz mis gibi koksun

Koku çok güçlü bir duyudur. Zihinsel olarak birçok çağrışım yapabilir, ruh halinizi hızlıca değiştirebilir. Kendinizi en huzurlu hissettiğiniz yerleri, en sevdiğiniz kokuları düşünün. Çiçeksi kokular, baharatlar, odunsu kokular, sabunsu kokular… Aromatik yağlar ve buhurdanlıklar kullanarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

4. Bitkilerin gücünden faydalanın

Mindfullness ile doğa iç içe kavramlardır. Eğer evinizin mindful bir alan olmasını istiyorsanız, bitkilerin gücünden faydalanabilirsiniz. Bunun için evinizin en güzel köşelerini değerlendirebilirsiniz. Mekana uygun bitki seçimleri yaparak hem dekoratif hem de mindful bir alan yaratabilirsiniz.

5. Işık, ışık, ışık

Aydınlık bir ortam, tüm ruh halinizi değiştirebilir. Evinize ne kadar çok doğal ışık giriyorsa, kendiniz için o kadar iyi bir şey yapmış olursunuz. Eğer farkındalığınızı artırmak ve evinizi de buna uygun dekore etmek istiyorsanız, mutlaka doğal aydınlatmadan faydalanmalısınız.

6. Bir evin olmazsa olmazı konfor

Kendinizi rahat ve konforlu hissetmediğiniz bir ortamda mindfullness’tan bahsetmeniz mümkün olmaz. Bu yüzden mindful dekorasyon için konforu bir öncelik olarak görmelisiniz. Rahat bir kanepe, yumuşak ve temiz bir zemin, rahat yastıklar, göz yormayan duvarlar bir evin konforunu oluşturan temel unsurlardır. Eğer evinizde konforlu değilseniz, farkındalığınızın yüksek olması mümkün olmaz.

7. Her bir objenin işlevi olmalı

Dağınık bir ev, zihninizi sakinleştirmenize izin vermez. Bu yüzden evinizi işlevsiz eşyalarla doldurmak yerine işlevi olan, kendi estetik zevklerinize uygun eşyalar seçmelisiniz. Her bir eşyanın, bir amaca hizmet etmesine özen göstermelisiniz. Ev, sizin yaşam alanınız. Onu bir sergileme alanı olarak görmemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda son 50 yılın en popüler renkleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!