Mimar eli değen ahşap tasarımlar: WoodRing

Gonca Arık Çalışkan ve Özge Çağlayan. Her zaman doğal kalmaya çalışan, şehirden beslenen, atölyede oldukları her anın değerini bilen iki mimar ve onların yeni markası WoodRing.

wood ring 2

Kimdir WoodRing? İksiri nerede saklıdır?

Gonca: WoodRing, iş hayatına 10 yıl önce beraber atılan iki mimarın aşina olduğunu bir malzemeyi yeniden keşfedişi ile 2014 yılında doğdu. Mobilya tasarlama hedefiyle çıktığımız yolda ahşabı yeniden tanırken, her ağaçla ve her ölçekte denemeler yapmaya başladık.

Özge: Tüm bu denemelerimizde doğal olana vurgu yapmak istedik ve seri üretime eleştirel yaklaşan, geri dönüşümü destekleyen, yalın, ‘mimarca’ ürünlerden oluşan WoodRing koleksiyonunu oluşturduk.

Neden üretmeyi seçtiniz?

Özge: Bize göre üretmek her canlının temel varoluş sebepleri arasında. Her gün, hepimiz farklı formasyonlarda dilsel, düşünsel veya fiziksel üretimlerde bulunuyoruz. WoodRing bu enerjiyi çılgın metropol yaşamı içerisinde, sakin ve doğayla bütünleşik bir kanalda değerlendirmemizi sağlıyor, hepsi bu.

wood rings 1

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? En büyük motivasyon kaynağınız gün içinde nedir?

Gonca: Son birkaç ayımız her gün ayrı bir koşuşturmacaya uyanarak geçti. Sadece atölyede olabildiğimiz günler bizim bizim için hem mutluluk hem motivasyon oluyor.

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurt dışında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir?

Özge: Bence bir şey üretirken tasarım kaygınız olmamalı. Benim tasarımda aradığım ilk şey bu.

wood ring 5

Gonca: Aslında WoodRing de tasarım kaygısı olmayan bir felsefeden besleniyor. Biz ahşabın hikayesine odaklanıyoruz ve üretirken de tasarım severler ile buluştururken de doğal kalmaya çalışıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde sizi heyecanlandıran neler oldu?

Bizim için ağacın hikayesi 3 adımda tamamlanıyor. Ağaç, kendi hikayesiyle birinci adımını zaten oluşturuyor. Biz ağacın var olan hikayesini devralıyoruz ve ona hikaye ekleyerek ikinci adımını tamamlamış oluyoruz. Üçüncü adım ise yeni evinde devam edecek diye düşünüyoruz. İlk kez Harvest Festival’ de Shop the Design standında ürünlerimizi üçüncü adım olan alıcılarla yüz yüze tanıştırma fırsatı bulduk. Bu bizim için çok önemliydi. Aynı duyguları paylaşabiliyor olmayı görmek, doğru yolda olduğumuzu bize bir kere daha hatırlattı.

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam