Milyonerlerin izlediği yol: Odaklanma problemi nasıl aşılır?

“Odaklanamıyorum, kafamda yüz tilki kuyruğunu birbirine değdirmeden geziniyor” diyor olabilirsiniz. Size kendi düşüncemi söyleyeyim. Bu fazla zekanın göstergesi. Dezavantaj olarak görebilirsiniz ama Allah’ın verdiği zekayı dağınık kullandığınız için odaklanamıyor, sonuç alamıyorsunuz.

Bizim amacımız ise bu zekayı verimli kullanmak. Şimdi hep birlikte beynimizi adeta olimpiyata yetiştirilen bir sporcu gibi disipline edeceğiz, terbiye edeceğiz. 

45 dakikalık aralıklarla beyninizi dinlendirin.

Bunun için ilk iş bağımlılıklardan kurtulmak. Cep telefonunuzu 45 dakika görmeseniz, sosyal medyada, Facebook ve Instagram’da 45 dakika gezinmeseniz elleriniz titriyor değil mi? İşte beyni dağıtmadan bir işe odaklamanın ilk adımı bu. Cep telefonu ve sizi dağıtan diğer tüm konuları bir kenara koyarak, kapatın. Burada beyin de zorlanacak. Beyni mutlu etmeyin, elleriniz titrese de dikkat ve odak dağıtıcılarla bağlantıya geçmek yok. Unutmayın amacınız daha iyi yaşamak için daha çok kazanmak, bu da ancak odaklanmayla mümkün. Beyin heyecanı, adrenalini seviyor. 5 konu içinde kaybolmayı seviyor. Sonuçta hem yorgunluk var hem de adrenalin para kazandırmıyor.

İlginizi çekebilir: Teknolojiyle birlikte hayatımıza giren en yeni korku: Hayalet titreşim sendromu

Odaklandığınız konuya 45 dakika yoğunlaşıp, akabinde 45 dakika ya da 1 saat bambaşka bir işle uğraşın. Müzik dinlemek, ne zamandır düzenlemeniz gereken fotoğrafları derlemek, yürüyüşe çıkmak, kitap okumak, arkadaşımı arayarak konuşmak. Sizi ne dinlendiriyor ise onunla uğraşmak.

Beyni disipline etmek böyle mümkün. Biz yetişkinler için 45 dakikalık sağlıklı bir konsantrasyon mümkün. Daha fazla yapabiliyorsanız devam edin, ancak akabinde mutlaka bir ara verin ve kafanızı dinlendirin, sonrasında tekrar devam.

Yetişkinler için 45 dakikalık sağlıklı bir konsantrasyon mümkün.

Hayat amacımız daha iyi standartlarda yaşamak ve daha iyi kazanmak. Eğer kendi işimizde başarılı olmak ve kazanmak istiyorsak bu aynı noktaya damlamak ile mümkün. Su mu yoksa mermer mi daha sert? Tabi ki mermer. Aynı noktaya damlayan suyun mermeri deldiğini gördüm. Bu da istikrarlı şekilde aynı şeyi durmadan yapmakla mümkün. Ana fikir sonuçlar odaklanmadan geliyor.

Kendinize ne söylediğinize, beyninizi nasıl disipline ettiğinize dikkat ediniz. 

İlginizi çekebilir: Milyonerlerin izlediği yol: Hedeflerinizi gerçekleştirmenize engel olan şey ne?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Ilgınay Göbüt Göksel
Göksel, 2012 senesinde Atla Gelişelim’in kurucusu olarak girişimciliğe adım attı. Dijital dönüşümü yakın takip ederek aldığı eğitimler sonunda 2017 de network pazarlama eğitimlerini ‘online’ ... Devam