Mevsimi bitmeden denemeniz gereken lezzet: İncir tatlısı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabıma meyvelerle ilgili bir fotoğraf koydum ve “en çok hangi meyveli tarifi istiyorsunuz?” diye sordum. Tam mevsiminde olmamızın da etkisiyle olabilir diye düşünüyorum ki açık ara farkla incir kazandı. Ben de mevsimi bitmeden, hem sağlıklı hem de lezzetli bir tarifi sizlerle paylaşmak istedim.

İncir, diyet lifi, mineral, vitamin, pigment ve antioksidan içeriğiyle çok faydalı bir meyve. Kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum mineralinden zengindir, ayrıca lif de içerir. Lif ve liften zengin besinler, bağırsak sağlığına iyi gelmenin yanı sıra kilo yönetiminde olumlu etkiye sahiptirler. 

İncir, zengin antioksidan, vitamin, mineral içeriği sayesinde pek çok diğer meyve gibi vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza yardım eder.

Taze incir, özellikle koyu renkli olanları karoten, lutein, tannin gibi birçok antioksidan bileşen ve A, E, K gibi birçok vitamin içerir. İncir, zengin antioksidan, vitamin, mineral içeriği sayesinde pek çok diğer meyve gibi vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza yardım eder.

Ama bütün bunların yanı sıra porsiyon olarak biraz acımasızdır, 1 adet incir ortalama 1 porsiyon meyvedir. Porsiyona dikkat ederek kontrollü tüketmekte fayda var.

Diyet incir tatlısı tarifi 
Diyet incir tatlısı
  • 1 tanesi ortalama 140 kalori
  • 4 adet incir
  • 4 yemek kaşığı labne peynir
  • 3 yemek kaşığı hindistan cevizi
  • 6 adet ceviz
  • Vanilya

Labne peynir, hindistan cevizi, vanilya ve cevizlerle birlikte blender’dan geçirilir. Kabukları soyulmuş incirler bu karışıma batırılarak bir tabağa dizilir. Buzdolabında 40 dakika kadar soğuttuktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet ve sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Tatlı krizine sağlıklı çözüm: Vegan tatlı tarifleri

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam