Mevsim geçişlerinde tazelenmenizi sağlayacak 10 faydalı besin

İçinizden bir ses “Kalk, hareket et, kımılda!” diye serzeniş ederken, sesi duymamak için elinizden geleni yapıyor musunuz? Üstelik bu halsizlik durumundan hiç hoşnut olmadığınız halde, kolunuzu kaldıracak gücü kendinizde bulamıyor musunuz? Eğer hayatta tembelliği yaşamayı seçmediyseniz, mevsim geçişlerinin en can sıkıcı etkisi yorgunluğun kapanına kısılmış olabilirsiniz.

enerjik 1

Mevsim geçişindeki yorgunluğun semptomlarını; hâlsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, sırt ağrıları, hazımsızlık, huzursuzluk (karakter yapısı dışında), dikkat eksikliği, unutkanlık, beynin algılama seviyesinin düşmesi, kasların yorulması gibi ana başlıklarda toplayabiliriz.

Sorunları listeledik, şimdi sıra çözümde. Bu semptomlarla yaşamayı siz de sevmiyorsanız yazımı okumaya devam edin! Lezzetli ama bir  o kadar da sağlıklı çözümler sunacağım.

Yulaf ezmesi

Lif oranı yüksek olan yulaf, kahvaltıda tüketildiğinde tüm gün kan şekerinizi dengelemeye ve tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca B1 vitamini içerdiği için de, yorgunluk ve halsizlikle etkili bir biçimde savaşır.

Somon balığı

Proteini bol ve  omega-3 deposu bu balık, metabolizmayı hızlandırırken enerjinizi de yükseltir. Eğer mümkünse vahşi somonu tercih edin.

Ceviz

Kendinizi biraz bulanık mı hissediyorsunuz? 3 tane ceviz yiyerek modunuzun karamsarlıktan mutluluğa nasıl geçiş yaptığına oldukça şaşıracaksınız.

Kepekli tost

Kompleks karbonhidratlar, kan şekerinizi aniden yükseltmeden ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar.

Kapya biber

C vitamini, zihin ve bedenine tazelik enjekte etmekte tam bir ustadır. Stres ve enerji azalmasının sorumlusu kortizol hormonunun salgılanmasını azaltmaya yardımcı olur. 1 büyük boy kapya biberini dilimleyip limon ve nar ekşisiyle tatlandırarak yiyebilirsiniz.

Matcha çayı

enerjik 2

Matcha çayı; bol miktarda klorofil, antioksidan ve lif içerir. Çayı toz halinde tükettiğiniz için yaprağın tamamını ve içerdiği klorofilin tüm yararlı etkilerini vücudunuza alırsınız. 1 bardak matcha çayı, neredeyse 10 bardak yeşil çay antioksidan demektir. 1 bardak matcha çayını yudumlarken, yorgunluğunuz da bedeninizden akıp gidecek.

Kinoa

Gluten içermeyen ve proteinden zengin kinoa tahılı, spor sonrası kaslarınızın tamirine yardım ederken aynı zamanda yorgunluğunuzun da azalmasını sağlar. Yeşilliklerle dolu salatanıza 2 yemek kaşığı haşlanmış kinoa eklemek de ayrı bir lezzet denemesi yaşatacaktır.

Yaban mersini

Dört bir yanımız serbest radikallerle çevriliyken, antioksidan içeriği yüksek yaban mersini kurtarıcımız olabilir. Serbest radikaller, hücrelerimize zarar verir ve yorgunluğa neden olur. Antioksidanlar ise serbest radikallerle savaşır. İster salatanıza, ister yoğurdunuza ekleyerek veya sadece kendisini yiyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Mercimek

İçeriğindeki selenyum ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olurken, yüksek lif oranı da kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.

Ispanak

Temel Reis zihnimizde hep “güçlü, kaslı kollar ve bir kutu ıspanak”la canlanır. Evet! Ispanak; protein, lif ve antioksidan içeriğiyle enerji yükseltir ve yorgunluğunuzu alır.

 

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam