Mevsim geçişindeki yorgunluk ve strese bahar çiçeklerinden çözümler

Bahar geldi, çiçekler açtı, doğa yeşile büründü; ama henüz tamamen sıcaklığı hissedemiyoruz. Bu durumdan en çok etkilenen de şüphesiz bedenimiz oluyor. Sabah güneş bizi selamlarken, akşam neredeyse kara kış kucaklıyor. Durum böyle olunca; stres, akşam uyuyamama ve sabah da uyanamama gibi sorunlar baş göstermeye başlıyor. Öyleyse baharın getirdiği semptomları, yine baharın sembolü olan çiçeklerle ortadan kaldırmaya ne dersiniz?

metiniçi1

Anti-Stres çayı

Malzemeler

1 tatlı kaşığı melisa
1 çay kaşığı kuru nane
½ tatlı kaşığı yulaf samanı
½ tatlı kaşığı scullcap (Baykal takke)
½ tatlı kaşığı mine çiçeği
¼ tatlı kaşığı lavanta
2 su bardağı su

French press’e tüm malzemeleri koyun. Üzerine 2 su bardağı kaynamış suyu ekleyin. 5 dakika bekleyin ve süzün. Tatlandırmak için limon suyu ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 kupa içebilirsiniz.

Uyku çayı

metiniçi2

Bu çay zihninizi sakinleştirip uykuya geçiş sürecini kolaylaştıracaktır.

Malzemeler:
½ tatlı kaşığı passion flower(çarkıfelek çiçeği)
1 tatlı kaşığı kediotu
½ tatlı kaşığı melisa
¼ tatlı kaşığı lavanta
2 su bardağı su

Tıpkı anti-stres çayını hazırladığınız gibi hazırlayın; fakat bu tarif için 2-3 dakika demlemek yeterli olacaktır. Her gece yatmadan yarım saat önce 1 fincan için.

Kafeinsiz, kafein etkili çay

shutterstock_195315194

Hem kafeinin olumsuz etkilerinden korunmak hem de kafeinin uyandırıcı etkisini elde edebilmek için bu çay mükemmel bir tarif.

Malzemeler

1 tatlı kaşığı biberiye
½ çay kaşığıkırmızı biber
Hemen demleyin, süzün ve için. Afiyet olsun.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam