Metabolizmanızı hızlandırmanın şaşırtıcı ve keyifli yollarını keşfedin

Eğer bir yandan yemek yemek istiyor, bir yandan da aynada istediğiniz görünüme kavuşamamaktan şikayet ediyorsanız, aslında üzülmenize hiç gerek yok. Beslenme günümüzde artık bir bilim haline geldiği ve oldukça karmaşık olduğu için, muhtemelen hayatınızın sonuna kadar bu konuyla ilgili yeni şeyler öğrenmeye devam edeceksiniz. İşte bu yüzden, bu yolculuğunuza eğlence getirecek ve kilo vermenize yardımcı olacak bilimsel temelli önerilere göz atmak faydalı olabilir.

İşte metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak bilimsel olarak kanıtlanmış öneriler:

1. Öğünlerinize keyif katın

İnsanlar, genetik olarak hep mutluluk ve keyif arayışındadırlar ve acıdan sakınmak isterler. Aslında yemekler için de durum aynı. Eğer yediğiniz yemeğe keyif katarsanız, beyniniz ve bedeniniz bu durumda rahatlama tepkisi gösterecektir. The Slow-Down Diet kitabının yazarı David Marc, keyif alarak yemek yemenin sindirimi artırdığını dile getiriyor. Bu yüzden hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş ve keyif alarak yiyin.

2. Yeşil çaydan gelen sağlık
yeşil çay
Yeşil çayın içinde bulunan kateşin, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yeşil çayda 50-150 miligram arasında antioksidan olarak bilinen polifenol bulunmaktadır. Yapılan yeni bir araştırma, yeşil çayın içinde bulunan kateşinin metabolizmanızı artırdığını dile getiriyor. Diyetisyenle araştırmacıların ortaklaşa gerçekleştirdiği bir araştırmadaysa, yeşil çay içen insanlar, içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiği ortaya çıkıyor. Bu noktada kateşinler; yağ asitleri oksidasyonunu ve termojenezi geliştirerek, vücudunuzun enerji ve sindirimine yardımcı oluyor.

İlgili yazı: Doğadan gelen mucize: Yeşil çayın faydaları

Peki ne kadar yeşil çay içmelisiniz?

Yine yapılan bir araştırmaya göre, günde 5 bardak yeşil çay içtiğinizde, fazladan 90 kalori yakmanızı sağlıyor.

2. Rahatlayın ve nefes alın

Sıklıkla gözden kaçırılmasına karşın en etkili besin maddelerinden biri oksijendir. Oksijenin en iyi yanı, istediğiniz an her yerde bulabilmenizdir.

Oksijen, kanımıza hücresel seviyede yakıt sağlamaktadır. Oksijen sayesinde hayatımızı devam ettiririz. Söz konusu oksijen olduğunda, nicelik ön plana çıkmaktadır. Nefes alışverişi ile elde ettiğimiz oksijen ve besinler, ürettiğimiz enerjinin %95’ini oluşturur. Global Healing Center’dan Dr. Edward, organlara ve hücrelere giden oksijen oranının artmasının sindirim sistemine fayda sağladığını ve sindirimi hızlandırdığını dile getiriyor.

Bildiğiniz gibi, vücudumuza aldığımız besinleri oksijen yardımıyla yakarak enerji üretmekteyiz. Ne yazık ki, oksijen olmadan besin alımının hiçbir anlamı olmanız. O yüzden özellikle öğünleriniz derin ve farkında bir şekilde nefes almaya özen gösterin; çünkü yeterli oksijen almadığımızda hücrelerimizde toksinler birikir ve tam olarak enerji üretilemez. Ayrıca kaliteli nefes almak için ve stresli olduğunuzda sakinleşmek başvurabileceğiniz nefes teknikleri de sağlığınız adına oldukça faydalıdır.

Organlara ve hücrelere giden oksijen oranının artması sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada farklı nefes tekniklerinden yardım alabilirsiniz.
3. Gözlerinizi farkındalığa açın

Birçok insanın eksikliğini yaşadığı bir diğer şey ise farkındalıktır. Farkındalık; metabolizmanızın kimyasını, şaşırtıcı bir şekilde değiştirecektir. Eğer doğayla iç içeyken bir anda derin bir rahatlama hissi uyanıyorsa bu, farkındalığınızın kimyasının metabolizmanızı tetiklemesidir. Sindirim aslında beyinde başlar ve derin bir farkındalığa sahip olmak, kan akışının sindirim organlarına akışını hızlandıracak ve sindirimi artıracaktır. Bu yüzden öğünlerinize farkındalığı getirmelisiniz.

Buzdolabınızı sağlığınıza iyi gelecek besinlerle doldurun. Beslenme tarzınızı, diyet planınızı ve yaşamınızı değiştirererek daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsemekten korkmayın. Unutmayın ki, vücudunuzun nasıl olmasını istiyorsanız, bu işin yolu yemeğinize koyduğunuz besinlerden geçmektedir. Daha çok nefesle, yemek rutininize farkındalık katarak ve öğünlerden keyif alarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!