“Chatleşmek” üzerine: Mesajlaşma uygulamaları yüz yüze konuşmanın yerini mi aldı?

Telefon, SMS, WhatsApp, e-mail derken neyi nerede kullanacağız herkes şaşırdı. Bir de üstüne Facebook Messenger, Insta Message falan da gelince tam olduk. Biriyle bir şeyler yazışıyorsun, sonra bulmaya kalkarsan nerede arayacağını bilemiyorsun.

Bazı sistemler mesajını aldığını, okuduğunu görüyor; o zaman vay haline hemen cevap vermediysen. Online’san ve zamanında cevap vermiyorsan aman efendim “Başkasıyla yazışıyorsun ve bana önem vermiyorsun” puffffff… En son kaçta online olmuşsun, o saatte ayakta ne iş? 

"Chatleşmek" üzerine: Mesajlaşma uygulamaları yüz yüze konuşmanın yerini mi aldı?

İşte kurallar
  • İşin acil ise ve birçok soru-cevap içerecekse aç telefonu konuş. Facetime, Viber hangisi olursa…
  • Uzun açıklamalı bir mesele ise ve karşındakinde detaylar yazılı bulunsun istiyorsan e-mail.
  • Sadece bir bilgi veriyorsan, cevaba acil veya hiç ihtiyacın yoksa SMS veya karşındakinin akıllı telefonu varsa WhatsApp.
  • Bir de asil en önemlisi: YÜZ YÜZE. Hatırladınız mı? Otur, yüz yüze konuş, derdini anlat. Tanışmak veya kavga etmek için ideal. Yazışmalarda sorular, cevaplar birbirine girmesin, yanlış anlaşılmasın. Ancak yüz yüze konuşmaya oturdun mu başkalarını çekiştirme ne olursun. Kendini anlat, soru sor, ama bırak dedikoduyu.

"Chatleşmek" üzerine: Mesajlaşma uygulamaları yüz yüze konuşmanın yerini mi aldı?

Aslında her şey bu kadar basit de konuşmanın yerini chat alınca sigortalarım atıyor.  

30 saniyelik bir telefon konuşmasını 30 dakikada chat ile yapmaya kalkarsan yanlış anlaşılma riskine katlanırsın. Terzi Agop bu zamana kadar işini görür, iki de pantolon dikerdi…

 

İlginizi çekebilir: Hayat yuvarlak sahnede tiyatro gibidir: Rolünüzü oynayıp alkışları toplayın

Metin Levi
Metin Levi, University of Michigan'da Endüstri Mühendisliğini bitirdikten sonra aile şirketinde çalışmaya başladı. Yenilik ve yaratıcılık prensibini göz önünde bulundurarak birçok yeni işe girişti. ... Devam