‘Merhaba sarı’: Apple, yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ı tanıttı

Teknoloji alanında çığır açan gelişmelere imza atan Apple, bu kez ilkbahara yakışır renkli bir haber ile karşımızda: Yeni sarı renk seçeneği ile iPhone 14. İnanılmaz pil ömrü, profesyonel seviyede fotoğraf ve videolar için güçlü bir çift kamera sistemi ve uydu üzerinden Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama gibi çığır açıcı güvenlik özellikleri sunan seri, etkileyici güzellikteki sarı renk seçeneğiyle buluşuyor.

7 Mart tarihinde CUPERTINO, CALIFORNIA Apple, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın yeni sarı renk seçeneğiyle seriye bu ilkbaharda daha da fazla rengin eklenmiş olduğunu duyurdu. Uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanıp geliştirilen muhteşem iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, dayanıklı Ceramic Shield ön yüzeye, daha iyi bir performans sürekliliği ve daha kolay onarımlar için güncellenmiş iç tasarıma ve muhteşem bir pil ömrüne sahip. Üstelik iPhone 14 Plus, iPhone’da şimdiye kadarki en uzun pil ömrünü sunuyor.1 Her iki model de büyüleyici fotoğraf ve videolar için çift kamera sistemi, güçlü A15 Bionic çip ve uydu üzerinden Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama gibi yenilikçi güvenlik özelliklerini içeriyor. Yeni sarı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus için 10 Mart Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek ve bu modeller 14 Mart Salı gününden itibaren satışa sunulacak.

“İnsanlar iPhone’u seviyor ve her gün her şeyde iPhone’a güveniyor. Şimdi yeni sarı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile seriye heyecan verici bir model daha ekleniyor.” diyen Apple’ın Global ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Borchers, sözlerine şöyle devam ediyor: “Olağanüstü pil ömrü, hafif tasarım, profesyonel seviyede kamera ve video özellikleri, uydu üzerinden Acil SOS gibi çığır açan güvenlik özellkleri ve iOS 16’nın sunduğu her şey iPhone 14’ü yeni bir iPhone almak isteyenler için muhteşem bir seçenek haline getiriyor.”

Muhteşem pil ömrüyle dayanıklı ve zarif bir tasarım

6.1 inç iPhone 14 ve 6.7 inç2 iPhone 14 Plus, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan oluşan, suya ve toza dayanıklı3 bir tasarıma sahip. Diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olan Ceramic Shield ön yüzey ise iPhone’u sıvı dökülmesine ve kazalara karşı koruyor. Güncellenmiş iç tasarım, ağır iş yüklerinde ve yüksek güç gerektiren oyunlarda daha iyi bir performans sürekliliği sunuyor ve onarımları kolaylaştırıp maliyetlerini azaltıyor. Her iki model de Dolby Vision desteğinin yanı sıra maksimum 1200 nit HDR parlaklığını destekleyen OLED teknolojili göz alıcı Super Retina XDR ekrana sahip. Bir iPhone’da şimdiye kadarki en uzun pil ömrünü sunan iPhone 14 Plus’ın daha büyük ekranı oyun oynamak, içerikleri ve Apple Fitness+ antrenmanlarını izlemek için mükemmel.

Her anı yakalamanız için güçlü çift kamera sistemi

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile kullanıcılar, gelişmiş çift kamera sistemini ceplerinde taşıyabiliyor. Sistemde, muhteşem fotoğraflar ve videolar için daha büyük sensöre sahip olan etkileyici ve yeni bir pro seviye Ana kameranın yanı sıra benzersiz perspektifler yakalamayı sağlayan Ultra Geniş kamera bulunuyor. Hem iPhone 14 hem de iPhone 14 Plus, daha net yakın çekimler ve muhteşem grup selfie’leri için farklı uzaklıktaki birden fazla süjeye otomatik olarak odaklanan yeni TrueDepth ön kameraya sahip. Daha geniş diyafram ise loş ışıkta çok daha parlak renkli ve ayrıntılı çekimleri mümkün kılıyor.

iPhone 14 serisi, orta ila loş ışıkta fotoğraf çekme performansını önceki nesle göre TrueDepth ve Ultra Geniş kamerada 2 kata ve yeni Ana kamerada 2,5 kata kadar olmak üzere tüm kameralarda artıran Photonic Engine özelliğini kullanıcılara sundu. Donanım ve yazılımın kusursuz entegrasyonu sayesinde Photonic Engine, belirgin olmayan dokuları koruyor, daha güzel renklerle sonuç veriyor ve fotoğrafın daha fazla bilgi içermesine imkan tanıyor.

iPhone 14 serisindeki Hareket modu ve Sinematik mod gibi video özellikleri kullanıcılara yaratıcılıklarını sergileme imkanı veriyor. Hareket modu, hareket halindeyken çekilen videolarda bile ciddi sarsıntılara ve hareketlere uyum sağlayarak net görüntüler elde etmeye olanak tanıyor. Saniyede 30 kare 4K ve saniyede 24 kare 4K desteği veren Sinematik mod, odağı basit ve yenilikçi bir biçimde otomatik olarak değiştiren alan derinliği efekti sayesinde sinematik görselliğe sahip anlar yakalayabiliyor.

Güvende hissetmeniz için çığır açan güvenlik özellikleri

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, en çok ihtiyaç duyulan anlarda acil yardım sağlayabilen kritik güvenlik özellikleri sunuyor. Özel olarak tasarlanan bileşenler ve bunlara tamamen entegre olan yazılımlar ile geliştirilen uydu üzerinden Acil SOS özelliği, kullanıcıların hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezlerine mesaj göndermesine imkan tanıyor. Üstelik kullanıcılar ağ bağlantısının olmadığı yerlerde arkadaşlarına ve ailelerine nerede olduklarını göstermek için Bul uygulamasını açıp uydu üzerinden konum paylaşabiliyor. ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta kullanıcılara acil durumlarda yardımcı olan bu servis, bu ayın sonuna doğru Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Portekiz’de de kullanıma sunulacak.4

iPhone 14 serisindeki Trafik Kazası Algılama özelliği, ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirirse veya iPhone’una ulaşamazsa acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor. Bir milyon saatin üzerinde gerçek sürüş ve çarpışma verilerinden beslenen Apple tasarımı hareket algoritmaları; iPhone’daki yeni ivmeölçer ve jiroskobun yanı sıra GPS, barometre ve mikrofonla5 birlikte bu yenilikçi güvenlik özelliğini hayata geçiriyor. Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü yönlerinden kusursuz biçimde yararlanarak kullanıcıların yardıma etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlıyor.6

Gücünü 5 çekirdekli GPU’ya sahip A15 Bionic Çipten alıyor

A15 Bionic çip sayesinde iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, profesyonel düzeyde güçlü bir performans sunuyor. 5 çekirdekli GPU zorlu iş akışlarını daha da hızlandırıyor ve hem video uygulamalarında hem de yüksek performans gerektiren oyunlarda daha kusursuz grafikler sunuyor. A15 Bionic çip aynı zamanda Photonic Engine, Hareket modu ve Sinematik mod gibi kamera özelliklerine güç veriyor. Üstelik bütün bunları yaparken etkileyici bir pil ömrü sunuyor ve Secure Enclave veri şifreleme ile gizliliği ve güvenliği koruyor. İki adet performans ve dört adet verimlilik çekirdeğine sahip 6 çekirdekli CPU zorlu görevleri kolayca tamamlayabiliyor. Saniyede 15,8 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli Neural Engine sayesinde iOS 16’daki özellikler ve üçüncü taraf uygulama deneyimleri için yapay öğrenme işlemleri daha da hızlı gerçekleştiriliyor.

iOS 16 ile birlikte

Fotoğrafların süjelerini saatin önüne mükemmel şekilde yerleştiren çok katmanlı bir efekt, bilgilerin tek bakışta görülmesini sağlayan araç takımları ve ilham veren yeni bir duvar kağıdı galerisiyle iOS 16, Kilit Ekranı’nda şimdiye kadar yapılan en büyük güncellemeyi sunuyor. Kilit Ekranı’na bağlanmanın ve uygulamalarda Odak filtreleri oluşturmanın yeni bir yolunu sunan Odak özelliği şimdi daha da güçlü. Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları veya araç paylaşımı gibi etkinlikleri doğrudan Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerini sağlıyor. Mesajlar uygulamasıyla kullanıcılar mesajları düzenleyebiliyor, geri alabiliyor ve yazışmaları okunmadı olarak işaretleyebiliyor.7 Kimlik hırsızlığına veya veri sızıntılarına karşı korunan yeni nesil geçiş anahtarları sayesinde Safari’de gezinmek şimdi daha da güvenli. Canlı Metin, videolardaki metinlerle etkileşime geçme, para birimlerini hızlıca dönüştürme ve metinleri başka dillere çevirme gibi beceriler sunuyor. Kullanıcılar ayrıca, bir fotoğrafın süjesini basılı tutup arka plandan kaldırarak Mesajlar gibi uygulamalara yerleştirebiliyor. iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, fotoğrafları altı adede kadar aile üyesiyle sorunsuz şekilde paylaşmanın yeni bir yolunu sunuyor. Ve Apple Music Sing ile kullanıcılar, en sevdikleri şarkılara ayarlanabilir vokaller ve gerçek zamanlı şarkı sözleriyle eşlik edebiliyor.8

iPhone ve çevre

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Anten hatlarında kimyasal yollarla daha güçlü, yüksek performanslı bir malzemeye dönüştürülmüş yeniden değerlendirilen plastik su şişelerinden yararlanılıyor. Onarımları kolaylaştıran yepyeni bir iç tasarıma sahip iPhone 14 modellerinde MagSafe’dekiler de dahil tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri ve Taptic Engine’da yüzde yüz geri dönüştürülmüş tungsten kullanılıyor. Her iki modelde de çok katmanlı baskı devre kartlarındaki lehimde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay, çok katmanlı baskı devre kartlarının kaplamasında ve tüm kameraların kablolarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın yer alıyor. Lif bazlı ambalajın dış yüzeyinde şeffaf plastik kullanılmaması, Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Fiyatlar ve bulunabilirlik

  • Gece yarısı, yıldız ışığı, (PRODUCT)RED,9 mavi ve mor renklere ek olarak sarı renk seçeneğine kavuşacak olan iPhone 14 ve iPhone 14 Plus; 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçenekleriyle, sırasıyla 32.999 TL ve 36.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
  • Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Birleşik Krallık, ABD ve 60’tan fazla başka ülke ve bölgedeki müşteriler sarı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus için bu Cuma saat 16:00’dan (TSİ) itibaren ön sipariş verebilir ve bu modelleri 14 Mart Salı gününden itibaren satın alabilir.
  • Uydu üzerinden Acil SOS ve uydu üzerinden Bul özellikleri şu anda Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, Birleşik Krallık ve ABD’de kullanılmaktadır. Bu özellik, bu ayın ilerleyen günlerinde ise Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Portekiz’de kullanıma sunulacak. Bu servis iPhone 14 ve iPhone 14 Plus aygıtlarının etkinleştirilmesinden itibaren iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek.10
  • iPhone 14 ve iPhone 14 Plus satın alan müşteriler yeni aboneliklerde üç ay ücretsiz Apple Arcade ve Apple Fitness+ üyeliğine sahip olacak.
  • iPhone 14 and iPhone 14 Plus Silikon Kılıfları güneş sarısı, klasik zeytin yeşili, gökyüzü ve süsen olmak üzere dört yeni renk seçeneğiyle satışa sunulacak.

1-Pille ilgili tüm veriler hücresel ağa, konuma, sinyal gücüne, özellik yapılandırmasına, kullanıma ve daha birçok etkene bağlıdır; gerçek sonuçlar farklılık gösterir. Pilin ömrü belirli sayıda şarj döngüsüyle sınırlıdır ve değiştirilmesi gerekebilir. Pil ömrü ve şarj döngüsü sayısı kullanıma ve ayarlara göre değişir. Pil testleri belirli iPhone üniteleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha fazla bilgi için apple.com/tr/batteries ve apple.com/tr/iphone/compare adreslerini inceleyin.
2-Aygıtların ekranları yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Telefonun kıvrımlı zarif tasarımını takip eden bu köşeler standart bir dikdörtgenin sınırları içinde yer alır. Standart bir dikdörtgen olarak ölçüldüğünde ekranlar diyagonal olarak 6.06 inç (iPhone 14) veya 6.68 inçtir (iPhone 14 Plus). Görüntülenebilen gerçek alan daha küçüktür.
3-iPhone 14 ve iPhone 14 Plus sıçramalara, suya ve toza dayanıklıdır. Aygıtlar kontrollü laboratuvar koşullarında test edilmiş ve 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP68 derecesini (30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlik) elde etmiştir. Suya, sıçramalara ve toza dayanıklılık kalıcı değildir ve normal kullanıma bağlı yıpranma sonucunda azalabilir. Islak bir iPhone’u şarj etmeye çalışmayın. Temizleme ve kurulama yönergeleri için lütfen kullanım kılavuzunu inceleyin. Sıvı temasına bağlı hasarlar garanti kapsamında değildir.
4-Uydu üzerinden Acil SOS, gökyüzünün net bir şekilde göründüğü açık alanlarda kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Ağaçlar veya çevredeki binalar gibi engeller performansı etkileyebilir. iPhone normal sıcaklık koşullarında çalışmaya devam edecektir.
5-Mikrofon yalnızca sürüş algılandığında etkinleştirilir; bu işlev Bluetooth, CarPlay veya hız ile tetiklenebilir. Tüm veriler aygıtta işlenir ve kullanıcı Trafik Kazası Algılama özelliğinin iyileştirilmesi amacıyla verilerini paylaşmayı kabul etmediyse bir trafik kazası algılandıktan sonra silinir. Yalnızca ses düzeyi Apple ile paylaşılır; ham ses verileri paylaşılmaz.
6-Trafik Kazası Algılama ciddi ve hayatı tehdit eden trafik kazalarıyla tutarlı belirli kütle, G kuvveti ve hız profilleri gösteren, dört tekerlekli binek araçlarının dahil olduğu trafik kazaları için tasarlanmıştır. Bu özellik ciddi, hayatı tehdit eden, ön ve arkadan yüksek darbeli, yandan çarpışma, T şeklinde çarpışma ve aracın takla atmasıyla sonuçlanan trafik kazaları için tasarlanmıştır. Trafik Kazası Algılama özelliği tüm dünyada iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE ve Apple Watch Ultra modellerinde kullanılabilir.
7-Kullanıcılar gönderdikleri bir mesajı gönderildikten sonraki 15 dakika içinde düzenleyebilir ve gönderildikten sonraki iki dakika içinde geri alabilir. Kullanıcılar belirli bir mesajda en fazla beş kez düzenleme yapabilir. Alıcılar mesajda yapılan düzenlemelerin kaydını görebilir.
8-Bazı özellikler her ülkede veya her bölgede kullanılamayabilir. iOS 16 hakkında daha fazla bilgi için lütfen apple.com/tr/ios/ios-16/features sayfasını ziyaret edin.
9-Her (PRODUCT)RED satışından elde edilen gelirin bir bölümü (RED) iş ortaklığıyla AIDS ile mücadele eden ve COVID-19’un etkilerini azaltmaya çalışan The Global Fund’a aktarılır. Daha fazla bilgi için lütfen apple.com/tr/product-red sayfasını inceleyin.
10-Uydu üzerinden Acil SOS özelliğinin kullanıma sunulmasından önce bir iPhone 14 aygıtı satın almış olan kullanıcılar, servisin kullanıma sunulma tarihten itibaren iki yıl boyunca servisten ücretsiz yararlanır.

İlginizi çekebilir: iPhone 14 Pro ile çekilen müzikal bir aşk hikayesi: Fursat

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!