Meme Kanseri Farkındalık Ayı: Kendi bedeninin ne kadar farkındasın?

Sağlıklı yaşamın en önemli kurallarından biri farkında olmaktır. Ne kadar farkında olursak o kadar kolay adım atar, o kadar ilgili ve gerçekçi davranırız. Sağlık, ihmal etmeye, geri plana atılmaya ya da ciddiye alınmamaya gelmez. Ancak biz sağlığımızın kontrolünü elimize aldığımızda, her şey çok daha kolay ilerler. Ortalarına geldiğimiz Ekim ayı itibarıyla “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”na girmiş bulunuyoruz. Her 9 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski olduğunu göz önünde bulundurursak, bu yüksek orana rağmen yeterince farkında mıyız?

Kadınların kendi kendini düzenli kontrol etmesi ve yılda bir kez doktor kontrolü, meme sağlığı konusunda bilinçlenmeleri adına önemli bir değişim yaratıyor.

Kendini kadın sağlığına adamış olan Memeder’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, Türkiye’de kanserle mücadele eden her 4 kadından birinin meme kanseri olduğuna ve hastalığın sıklığının son 20 yılda 2 kattan fazla artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Buna karşın Özmen, meme kanserinde erken tanı ve etkin tedavi ile başarılı olma şansının yüzde 100’e ulaştığının altını çiziyor. 

Konu meme sağlığı olduğunda ufak dokunuşlarla büyük değişimler sağlamak mümkün. Kadınların kendi kendini düzenli kontrol etmesi ve yılda bir kez doktor kontrolü, meme sağlığı konusunda bilinçlenmeleri adına önemli bir değişim yaratıyor. Yani bireysel bilinçlenme zaman içinde büyük değişimlere sebep olabilir, birçok kadın erken teşhis sayesinde hayatına ve sağlığına kolayca geri kavuşabilir. Peki Meme Kanseri Farkındalık Ayı boyunca neler oluyor?

Meme Kanseri Farkındalık Ayı 

2004 yılından bu yana meme kanseri hakkındaki farkındalığı artırmak, erken teşhis ve tedaviyi desteklemek amacıyla ekim ayı tüm dünyada ve Türkiye’de meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlendi. Ay boyunca gerek sivil toplum kuruluşları gerekse Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde eğitimler ve bilinçlendirme kampanyaları düzenleniyor, konferanslar veriliyor, imzalar toplanıyor büyük markalar bu alanda ses getiren işbirlikleri yapıyor.

Ekim ayı boyunca birçok marka kendi sloganıyla oldukça faydalı ve bilgilendirici kampanyalar düzenledi ve düzenlemeye devam ediyor. Bu markalar arasında Nesfit, Meme Sağlığı Derneği Memeder ile işbirliği yaparak, “Kontrol Sende” diyor ve kadınlara, kendi kendilerine kontrollerini yapabileceklerini ve erken teşhise imkan tanıyan bu kontrolün ileride ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında hayat kurtaracak kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Her Nesfit paketiyle bir kadın daha bilinçleniyor
Nesfit, bu yıl “Kontrol Sende” kampanyasıyla birlikte satışa sunduğu pembe kurdeleye destek paketleriyle tüketiciler adına Memeder’e bağış yapıyor

Kadınları güzel düşünmeye, güzel hareket etmeye ve güzel beslenmeye davet eden Nesfit, dünyada 8 Türkiye’de ise 4 yıldır meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için çalışmalar yürütüyor. Nesfit, bu yıl “Kontrol Sende” kampanyasıyla birlikte satışa sunduğu pembe kurdeleye destek paketleriyle tüketiciler adına Memeder’e bağış yapıyor. Pembe kurdeleye destek paketlerinden elde edilecek gelirle Nesfit, Memeder’in meme sağlığını bilinçlendirme çalışmalarında 10 bin kadına erken tanı ve tedavi şansı verecek.

Bu süreç boyunca ünlü kadın isimler de seslerini duyurmayı, kampanyaya destek olmayı ihmal etmedi. Tüm iyi dilekleriyle ve güçlü çağrılarıyla ünlü isimler de “Kontrol Sende” dedi. 

Ebru Akel Sancak, Başak Dizer Tatlıtuğ, Ceylan Çapa, Deniz Marşan, Gizem Hatipoğlu, İdil Yazar, Larissa Gacemer, Merve Oflaz ve Özge Ulusoy gibi isimlerin çağrısıyla başlayan kampanyada, ünlüler, kadınları meme sağlığı konusunda bilinçlendirerek, ufak dokunuşların hayat kurtaracak kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Ebru Akel Sancak

Çoğu zaman hayatın yoğunluk ve koşturması içerisinde kendimizi ihmal ediyoruz. Çok küçük ve zaman almayan basit hareketlerle meme kanserine karşı erken teşhise imkan sağlayabilir ve önlemini alabiliriz. Kontrol Sende kampanyası ile kendi kendini muayene etmenin önemi konusunda kadınları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Daha fazla kadında bu bilincin oluşmasına bir katkım olursa ne mutlu bana.

Özge Ulusoy

Erken tanı ve etkin tedavi ile meme kanserinden kurtulma şansının yüzde 100’e ulaştığını duyduğumda kendi kendini muayene etmenin önemini bir kez daha anladım. Nesfit’in Kontrol Sende kampanyası aracılığıyla ne kadar fazla kadına ulaşırsak erken tanı ve bilinçlendirmenin o kadar fayda sağlayacağını düşünüyorum. Benim de bunda bir payım olmasından ayrıca mutluluk duyuyorum.

Deniz Marşan – Başak Dizer Tatlıtuğ

Moda sektörüne el atarak kendi işimizi kendi ellerimizle kurduk. Bizim tüm geleceğimiz ellerimizde. Şimdi de kadınlara siz de geleceğinizi ellerinize alın ve ellerinizle çok basit birkaç hareketle kendi kontrolünüzü yapın diyoruz.  Kadınların kendi kendini düzenli kontrol etmesi ve yılda bir kez doktor kontrolü, meme sağlığı konusunda hayat kurtaracak kadar önemli. Nesfit’in Kontrol Sende kampanyasıyla kadınlara ellerinin meme sağlığında da ne kadar önemli olduğunu anlatmak için destek oluyoruz.

Ceylan Çapa

Hayata tutunmak herkesin kendi elinde. Gün boyunca birçok şekilde kullandığımız ellerimizi ayda bir kez meme kontrolü yapmak için kullanırsak belki de ilerde ortaya çıkabilecek ciddi bir sağlık sorununun önüne geçme şansımız olacak. O yüzden kadınlarda meme sağlığı konusunda davranış değişikliği yaratmak için gerçekleştirilen Kontrol Sende kampanyasında yer almaktan çok mutluyum. Umarım bu kampanyayla daha fazla kadına ulaşılması ve bu bilincin oluşmasına bir katkım olur. 

Gizem Hatipoğlu

Erken tanı kendi kontrolümüzü yaptığımızda o kadar kolay ki… Meme kanserinde erken teşhis için kendi kendini kontrolün taşıdığı önemi öğrendiğimden beri bunu uyguluyorum. Kadınlarda da bu bilinci oluşturmak çok basit olan bu muayeneyi düzenli hale getirmelerini sağlamak için bu kampanyayla ben de tüm kadınlara sesleniyorum: #KontrolSende!

Merve Oflaz

Bir hayatı ellerinizle kurtarmak paha biçilemez. Bunun önemini paylaşma fırsatı bulduğum Kontrol Sende kampanyasıyla ben de kadınlara seslenmek istedim. Ellerinizin gücünü hissedin ve kontrolünüzü aksatmayın.

Larissa Gacemer

Mutluluğun kaynağı sağlıktan gelir. Sağlıklı bir beden de düzenli olarak kontrol ister. Kendi kendimizi düzenli olarak kontrol ederek meme kanserine karşı erken önlem alabilir ve hastalıktan kurtulma şansımızı arttırabiliriz. Unutmayalım ki meme kanserinde Kontrol Sende!

İdil Yazar

Farkındalık hayatımızın her alanında olması gereken bir beceridir. Kendimizi tanımaktır. Bazen kendimizi ikinci plana atıp, kontrolü elden bırakabiliyoruz. Maalesef Türkiye’de her 8 kadından biri meme kanseri. Kontrolü elden bırakmayıp kendi muayenemizi düzenli olarak yaparak meme kanserinde erken teşhis imkanı yaratabiliriz. Kontrol Sende kampanyası aracılığıyla ben de kadınlara basit ama hayat kurtaracak kadar önemli bu bilgiyi hatırlatmak istedim.

Kontrol et, farkında ol çünkü #KontrolSende!

Siz de bu güçlü farkındalık hareketine dahil olmak ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız Nesfit’in web sitesini ziyaret edebilir, Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!