Mayıs ayında kaçırılmaması gereken etkinlikler

Bu listeyi hazırlarken, zorlanmadık dersek yalan olur. Neredeyse ay boyunca her gün aklınızı çelecek bir etkinlik mevcut ama aralarında öyleleri var ki asla kaçırılmaması gerekir. Festival sezonunun açılmış olması ise, bu aya ayrı bir renk ve heyecan katıyor. Ajandanıza notlarınızı almaya başlayın.

Sushi Kursu // 2-31 Mayıs

sushi

Japon mutfağının belki de en sevilen yemeği olan sushi’nin yapımına dair bütün teknik detayları ve sırları öğrenmeye hazır mısınız? SushiCo’nun mayıs ayı boyunca düzenlediği kurslarda siz de kendi sushi’nizi yapabilirsiniz. Her hafta cumartesi ve pazar günleri Nişantaşı SushiCo’da Japon şef Yutaka Hoshino gözetiminde verilecek sushi derslerinde hem çok eğlenecek hem de bu işi öğreneceksiniz. Bu arada katılacağınız workshop’un ardından sertifika sahibi de olabiliyorsunuz.

Goran Bregovic // 7 Mayıs

goran bregovic

Balkan müziği dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Goran Bregovic, içinizi titreten, bazen neşelenmenizi bazen de hafif bir hüzne kapılmanızı sağlayan en güzel şarkılarıyla 7 Mayıs saat 21:00’de Volkswagen Arena’da olacak. Ülkemizde birçok kez konser vermiş olan sanatçıyı daha önce dinlediyseniz bile yine mutlaka gitmenizi öneririz, çünkü Bregovic’in geniş repertuvarından seçtiği şarkılar verdiği her konserin bir diğerinden farklı olmasını sağlıyor.

Cappadox Festivali // 16-18 Mayıs

cappadox

Kapadokya’da düzenlenen Cappadox, konserlerin yanı sıra sanat, gastronomi, balon ve bisiklet turlarıyla dolu dolu bir üç gün geçirmenizi sağlayacak bir festival. Katılmak istediğiniz etkinlikler için ayrı ayrı bilet alabiliyorsunuz. Böylece kendi zevkinize göre kendi festivalinizi yaşama deneyimi şansını yakalıyorsunuz. Iyeoka, İlhan Erşahin ve Mercan Dede gibi birçok sanatçının konserinin yanı sıra sabahları meditasyon ve yogayla güne başlayıp özel bisiklet turlarına katılabilir, gastronomi etkinliklerinde bölgeye özel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Sinan ve Mimari Dehanın Şaheserleri

mimar sinan

16’ncı yüzyıla doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Mimar Sinan’a dair en kapsamlı sergiye ev sahipliği yapan MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, ölümünün 427’inci yılında eserleri ve çalışmalarıyla Sinan’ın yaratıcı dehasını ve günümüze kadar gelen yapıtlarını yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Üç boyutlu görsellerden animasyonlara, dijital haritalarda Sinan eserlerinin takibinden dokunmatik ekranlarda interaktif okuma ve incelemelere kadar birçok yöntemin kullanıldığı sergi, 31 Mayıs’a kadar devam ediyor.

Chill-Out Festival // 23-24 Mayıs

chill-out

Son 10 yıldır doğa ve iyi müzik birlikteliğinin en güzel örneğini sunan Chill-Out Festival, sizi bu yıl da tam anlamıyla keyif yapmaya ve şehir hayatının kaosundan az da olsa uzaklaşmaya çağırıyor. Adeta bir festival kasabasına dönüştürülen Life Park’ta iki gün boyunca üç farklı sahnede toplam 26 konser ve DJ set yer alacak. Orman içinde çimlerin üstündeki büyük yastıklara yayılırken, Thievery Corporation, Federico Aubele, Slowdive, Alpman and The Midnight Walkers ve Ghostpoet gibi cazdan soul ve funk’a house müzikten indie’ye tam anlamıyla bir müzik ziyafeti yaşamak için biletinizi geç kalmadan alın. Bu arada festivalin gerçek anlamda tadını çıkarmak istiyorsanız, size tavsiyemiz sadece merakla beklediğiniz konserlere gitmek yerine bütün bir günü orada geçirmeniz.

Babylon Soundgarden // 23 Mayıs

soundgarden

23 Mayıs’ta hangi etkinliğe katılacağınıza karar vermek gerçekten çok güç olacak. Bir yanda Chill-Out Festival, diğer yanda Babylon Soundgarden. Babylon Kilyos’ta düzenlenecek olan etkinlik dört farklı sahnede gün boyu R&B’den rock’a, acid house’tan tekno’ya birçok farklı türdeki performansa ev sahipliği yapıyor. Maverick Sabre, Baths, Anna Calvi, Wild Beasts başta olmak üzere birçok konserin yanı sıra Kim Ann Foxman, T.E.E.D, Zahed Sultan ve Nathan Fake gibi isimlerin de DJ setleri yer alıyor. Ayrıca Türk sanat müziğini rock’la sentezleyen Gaye Su Akyol, İstanbul alternatif müzik sahnesinin dikkat çeken isimlerinden Ayyuka ile deneysel müziğin lokal müzik sahnesindeki başarılı temsilcilerinden Ah!Kosmos festivalin diğer müzisyen ve sanatçıları arasında yer alıyor.

Kremlin Kuğu Gölü Balesi // 23 Mayıs

kremlin kugu golu

Kaçırılmaması gereken etkinliklerden üç tanesinin aynı güne denk gelmiş olması bizim suçumuz değil. Sizi en çok heyecanlandıran etkinliği seçeceğiniz sanat dolu bu günde Kremlin Balesi, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Kuğu Gölü’nü sahneliyor. Rus besteci Pyotr İlyiç Çaykovski’nin eseri Kuğu Gölü’nü “Gerçek aşk büyüyü bozar” sloganıyla yorumlayan Kremlin Balesi, gün içerisinde 16:30’da ve akşam 21:00’de performanslarını sergileyecek. Açıkçası gündüz festivallerin ve iyi müziğin tadını çıkarıp, akşam da bir daha tekrarı olmayacak olan bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz.

Itzhak Perlman // 28 Mayıs

ıtzhak

Dünyanın en önemli keman virtüözlerinden 70 yaşındaki Itzhak Perlman’ın konserini mutlaka ajandanıza kaydedin. Ülkemizde daha önce iki konser vermiş olan beş ayrı dalda Grammy sahibi Perlman’ın konseri 21:00’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek. Kadın Kokusu’ndaki meşhur tango sahnesi ve Schindler’in Listesi dediğimiz zaman kafanızda çalmaya başlayan o muhteşem eserlerde Perlman’ın imzası var. Yaşayan bir efsaneye tanık olmak istiyorsanız, konser biletleri tükenmeden alın.

An Evening with Hugh Jackman // 31 Mayıs

hugh jackman

Hugh Jackman’la bir gece geçirmeye hazır mısınız? Geçen mart ayında heyecanla beklediğimiz ancak ses tellerindeki rahatsızlıktan dolayı sahneye çıkamayacak duruma gelen Jackman, tekrar İstanbul’da. Wolverine, X-Men, Sefiller gibi filmlerin başrolü olan Hollywood yıldızı Jackman’ın gösterisi bir kurgu üstünden ilerlemekle birlikte içinde doğaçlamalar barındırıyor ve aslında bir tür konser niteliğinde. Gösteride 32 kişilik bir orkestra ve dansçılar da ünlü aktöre eşlik ediyor. Zorlu Center’da düzenlenen etkinlik saat 21:00’de başlıyor.

Mayıs ayında kaçırmamanız gereken etkinlikleri derlediğimiz bu yazı, Fiat 500 ailesinin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

fiat 500 x

Zeynep Sipahi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!