Maydanoz suyunun faydaları nelerdir? Ne işe yarar, nasıl hazırlanır?

Son yıllarda adını çok duyduğumuz bir içecek var: Maydanoz suyu. Bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri maydanoz suyunun faydaları tabii ki. Akdeniz’e özgü çiçekli bir bitki olan maydanoz çok eski zamanlardan beri sağlık için kullanılan bir bitki. Tarih boyunca yüksek tansiyondan iltihaplı hastalıklara kadar pek çok durumu iyileştirmek için kullanıldığını biliyoruz. Bugün de hem taze şekliyle hem de kurutulmuş baharat olarak mutfaklarımızda yer almaya devam ediyor. Parlak yeşil renge sahip bu sebze birçok tarifle eşleşen hafif acı bir tada sahip. Ve genellikle en güçlü hastalıklarla savaşan bitkilerden biri olarak gösteriliyor. Maydanozdan faydalanmanın etkili bir yolu da suyunu içmek… Kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları nelerdir, maydanoz suyunun zararları nelerdir, maydanoz suyu neden içilir gibi bu konuda en merak edilen soruların açıklamaları için yazımızı okumaya devam edin.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Maydanozun besin değerleri

Öncelikle maydanozun sağlığınız için neden yararlı olduğunu anlamak için zengin içeriğine bir göz atalım. Yarım bardak (30 g) taze, doğranmış maydanoz 11 kaloridir ve içeriğinde şu yararlı maddeleri barındırır:

 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • A Vitamini: Günlük ihtiyacınızın (RDI)% 108’i
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %53’ü
 • K Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %547’si
 • Folat: Günlük ihtiyacınızın %11’i
 • Potasyum: Günlük ihtiyacınızın %4’ü

Görüldüğü üzere maydanoz düşük kalorili ve oldukça besleyici bir bitki. Özellikle K, A ve C vitaminleri açısından zengin.

Maydanoz suyunun faydaları

Maydanozun sağlığınıza olan faydalarını, maydanoz suyu içerek de vücudunuza kazandırabilirsiniz. Maydanoz suyunun faydaları ise epey uzun bir liste. Gelin, bu faydalara birlikte göz atalım…

Antioksidan kaynağı

Maydanoz mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar ise hücrelerinizi serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllerin neden olduğu hasara karşı koruyan güçlü bileşiklerdir. Ayrıca araştırmalar kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik durumlara karşı da koruma sağlayabileceklerini gösteriyor. Dolayısıyla maydanoz suyu tüketerek aynı zamanda vücudunuza antioksidanları da kazandırmış olursunuz.

C vitamini kaynağı

Maydanoz, C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini, aynı zamanda antioksidan görevi görür ve hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynayan, suda çözünen bir vitamindir. Bazı araştırmalar, zatürree ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı koruma sağladığını göstermektedir.

Aynı zamanda cildinizde, kemiklerinizde, kaslarınızda, eklemlerinizde, tendonlarınızda ve vücudunuzun diğer bölümlerinde bulunan bir protein olan kolajen sentezinde de rol oynar. C vitamini yara iyileşmesi, besin emilimi ve kemik oluşumu için de son derece gereklidir. Diyetinize maydanoz veya maydanoz suyu eklemek, C vitamini ihtiyacınızı karşılayarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

Dünyanın pek çok yerinde maydanoz, kan şekeri seviyesinin düşürülmesine yardımcı olmak için doğal bir yol olarak kullanılmakta. Ayrıca son yapılan bilimsel çalışmalar, maydanoz suyunun antidiyabetik özelliklere sahip olabileceğini ve daha iyi bir kan şekeri kontrolü sağlayabileceğini gösterdi. Yine de, kesin sonuçlar için hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kanserle mücadeleyi destekler

Maydanoz suyu antioksidanlar ve kanserle mücadele eden bileşiklerle dolu. Örneğin, maydanozdaki bir flavonoid olan apigenin’in, bilimsel çalışmalarda kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği görüldü. Luteolin de maydanozda bulunan ve tümör büyümesini baskılayan başka bir flavonoid. Dahası, başka bir çalışma maydanoz özünün DNA hasarını önleyebildiğini ve meme kanseri hücrelerinin yayılmasını azaltabildiğini buldu (Elbette tüm bu araştırmalar, maydanozdaki belirli bileşiklerin laboratuvar ortamında kanser gelişimine olan etkilerine odaklanıyor). Kesin yorumlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da maydanoz suyunun sağlığınızı koruyan bileşiklerle dolu olduğu bilinen bir gerçek.

Böbrek taşının önlenmesine yardımcı olur

Böbrek taşı böbreklerinizde oluşan ve sırtta, yanlarda ve midede şiddetli, keskin ağrıya neden olan sert mineral birikintilerine verilen isimdir. Bazı araştırmalar maydanozun böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmekte. Maydanozun ayrıca idrara çıkmayı artırabilen ve böbrek taşı oluşumunu önleyebilen doğal bir idrar söktürücü görevi gördüğü de biliniyor.

Regl döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur

Maydanoz suyu, regl kanaması ve hormon seviyeleriyle ilgili sorunları tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılır. Çünkü hormonları dengelemeye yardımcı olan ve östrojen üretimini etkileyen miristisin ve apiole bileşiklerini içermektedir. Bu nedenle, genellikle sağlıklı regl kanamasını desteklemek için tüketilir.

Maydanoz suyunun diğer faydaları

Maydanoz suyunun diğer faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin oluşumunu destekler, serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • İçindeki vitaminler ve minerallerle kalp ve damar sağlığını korur.
 • Sindirim sistemini destekleyerek hazımsızlık gibi sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Ölçülü tüketildiğinde böbrek sağlığını destekler.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer sağlığını destekler ve temizlenmesinde önemli rol oynar.
 • Yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Kansızlığın giderilmesine katkı sağlar.
 • Güçlü antioksidan özellikleri ile cilt sağlığını destekler ve yaşlanma karşıtı bir etki sağlar.

Maydanoz suyu zararları

Maydanoz suyu, faydalarından da anlayacağınız üzere sağlığınızda olumlu etkiler yaratır. Yine de tüm bitkilerde olduğu gibi maydanoz suyu tüketirken de ölçülü ve dikkatli olmak gerekiyor.

Öncelikle, günde 1 bardaktan daha fazla maydanoz suyu içilmemesi tavsiye ediliyor. Üst üste 15 gün içildikten sonra ise mutlaka 15 gün ara verilerek vücut dinlendirilmeli.

Önemli not: Hamileyseniz; başta böbrek, kalp ya da karaciğer olmak üzere vücudunuzun diğer bölgelerinde kronik bir rahatsızlığınız varsa; düzenli ilaç kullanıyorsanız; kısacası özel bir sağlık durumunuz varsa doktorunuza danışmadan kesinlikle maydanoz suyu içmeyin.

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Yukarıda kaynatılmış maydanoz suyunun faydalarına yer verdik. Maydanoz suyunu kaynatarak, çay gibi demleyerek veya çiğden yapabilirsiniz. İşte maydanoz suyunun faydalarından yararlanmak için evde kolayca hazırlayabileceğiniz maydanoz suyu tarifleri!

Çiğ maydanoz suyu tarifi

Klasik bir maydanoz suyu hazırlamak için;

 • Yarım demet maydanozu iyice yıkayın ve saplarıyla birlikte blender’dan geçirin.
 • Ardından üstüne 1 su bardağı su ekleyerek yeniden blender’ı çalıştırın.
 • Hafif köpürdüğünde maydanoz suyunuz hazır demektir.

Hazırladığınız maydanoz suyunu bekletmeden içebileceğiniz gibi içine limon suyu ilavesi de yapabilirsiniz.

Kaynatılmış maydanoz suyu

Maydanoz suyunun en çok tüketilen bir diğer hali ise kaynatılmış olanı.

 • Yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak güzelce temizleyin.
 • 1,5-2 bardak suyla birlikte bir tencereye alın.
 • Ardından ocağın altını açın ve kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımıyla maydanozlarla suyu ayırın.
 • Kalan sarı renkli suyu, ılık hale geldikten sonra tüketebilirsiniz.

Bol malzemeli maydanoz suyu

Maydanoz suyunu dilerseniz farklı sebze ve meyvelerle bir araya getirerek tüketebilirsiniz.

 • Saplarıyla birlikte iyice yıkadığınız 6 dal maydanozu kurulayın.
 • Dörde böldüğünüz 1 adet yeşil elmanın çekirdeklerini çıkarın.
 • 2 adet salatalığı halka halka dilimleyin.
 • Doğranmış tüm malzemeyi katı meyve sıkacağı ya da mutfak robotunda yarım çay bardağı suyla çekin.
 • Vitamin, kalsiyum ve demir zengini içeceğiniz hazır.

Maydanoz çayı tarifi

Maydanoz çayı oldukça rahatlatıcı ve lezzetlidir.

 • Küçük bir tencere veya demlikte bir bardak suyu kaynatın.
 • Ardından 1/4 su bardağı taze maydanozu yıkayıp doğrayarak ocaktan aldığınız kaynamış suya ekleyin.
 • 5-10 dakika demlenmesine izin verin.
 • Süzgeç yardımıyla maydanozları sudan ayırın.
 • Dilerseniz limon suyu ile tatlandırabilirsiniz.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Kaynak
healthline, webmd

İlginizi çekebilir: İlkbahar meyve ve sebzeleri & mevsimsel beslenme: İlkbaharda ne yiyelim?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!