Mastürbasyonun Beden ve Ruh Sağlığındaki Yeri

Mastürbasyonun Beden ve Ruh Sağlığındaki Yeri
Mastürbasyonun Beden ve Ruh Sağlığındaki Yeri

Mastürbasyon, sağlıklı bir cinsel gelişimin en normal ve doğal parçasıdır.

Herhangi bir arama motoruna “mastürbasyon” yazdığınızda konuyla ilgili yüzlerce, hatta binlerce argo ifade çıkacaktır karşınıza.

Bu konuda bu kadar fazla sayıda argo kelimenin karşımıza çıkması, aslında insanların mastürbasyon hakkında konuşmak istediğini ancak bu isteklerini açık ve rahat bir şekilde yapamadıklarını kanıtlar nitelikte. Mastürbasyonu komik bir konsepte çevirmek, bireylerin bu konuyu konuşurken toplumun değer yargılarıyla çatışmamasına yardımcı oluyor.

Durum böyleyken konuya girmeden önce, mastürbasyon algısını biraz normalleştirmek, bu konunun aslında doğal ve normal bir davranış olduğunu açıklayabilmemiz açısından yararlı olacaktır.

Mastürbasyon, yani genital bölgelere dokunarak cinsel haz duyma, insanoğlunun anne karnında göstermeye başladığı bir davranış; normal gelişimin ve sağlıklı bir cinsel hayatın en önemli parçalarından biri.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları; erkeklerin %94’ünün, kadınların ise %85’inin mastürbasyonu doğal bir davranış olarak kabul ettiklerini gösteriyor.

Fakat günümüzde toplumda mastürbasyonla ilgili  büyük görüş farklılıkları mevcut ve bu davranışın doğru olup olmadığı bazı çevrelerde hala tartışma konusu.

Bu tartışmaların sonucunda da mastürbasyonla ilgili hiçbir bilimsel temeli olmayan, kulaktan dolma bazı inanışlar ve hipotezler ortaya sürülüyor. “Mastürbasyon körlüğe ve zeka geriliğine sebep olur.”, “Mastürbasyon cinsel organlarınızın sağlıklı gelişmesine zarar verir.”, “Mastürbasyon doğurganlığı azaltır.” mitleri bu asılsız söylemlerden yalnızca bir kaçı.

Bilimsel araştırmalar, mastürbasyonun söylenen tüm bu olumsuzlukların aksine, insan sağlığı için olumlu etkilerinin bulunduğunu söylüyor.

Kadınlarda mastürbasyon; rahim ağzı enfeksiyonlarını ve idrar yolu enfeksiyonlarını engelliyor, çünkü mastürbasyon sayesinde uyarılan bu bölge genişliyor ve salgılanan mukus sayesinde temizleniyor.

Mastürbasyon sırasında uyarılan  rahim ağzınızı genişletiyor. Bu genişleme sayesinde bakterilerle dolu olan rahimsel bir takım sıvıların rahimden atılması, bölgenin steril kalmasına yardımcı oluyor.

Mastürbasyon ayrıca tip-2 diyabet riskini de azaltıyor. Hormon salınımını düzenlediği ve stresi azalttığı için uyku konusunda daha düzenli olmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca orgazm sırasında meydana gelen kasılmalar, rahim duvarınızın güçlenmesini sağlıyor.

Erkeklerde mastürbasyon; prostat kanseri riskini azaltıyor, çünkü orgazm sırasında salgılanan sıvı prostattan geliyor ve buradaki kanser sebebi olabilecek maddelerin bu şekilde prostattan atılması sağlanıyor.

Mastürbasyon ayrıca vücuttaki kortizol seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı oluyor. Aynı şekilde, kandaki endorfin miktarını arttırarak depresyon yaşama riskinizi de önemli ölçüde azaltıyor.

Mastürbasyonun diğer bir faydası da, cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltarak doğurganlığınızı korumanızı sağlaması. Bu hastalıkların sebep oladuğu enfeksiyonları başka biriyle cinsel ilişkiye girmeden alabilmeniz mümkün değil.

Son olarak, mastürbasyon orgazmlarınızı çok daha iyi yaşayabilmenizin en uygun yöntemi. Erojen bölgelerinizi ve zevk aldığınız durumları en iyi  kendinize dokunarak keşfedebilirsiniz. Orgazmın ise insan sağlığına genel olarak yaptığı katkılar; stresi azaltması, kan basıncını düşürmesi, özgüveni arttırması ve acıyı azaltması.

“Mastürbasyon kendi vücudunuza olduğu kadar, partnerinize de bir çok fayda sağlıyor.”

Cinsel sağlık çerçevesinden baktığımızda, mastürbasyon tüm cinsel davranışlar arasında en güvenli olanı. Hamile kalma ya da cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapma riski yok. Partnerinizi memnun edip edemediğinizin endişenizi taşımanıza ya da performansınız konusunda endişeye düşmenize gerek yok.

Tüm bunlara ek olarak “ortak mastürbasyon” olarak adlandırılan, iki partnerin birbirine mastürbasyon konusunda yardım etmesi; cinsel mutluluğunuza katkıda bulunabilecek bir aktivite.

Özellikle partnerinizin neden hoşlanıp hoşlanmadığını, ya da partnerinizin sizin neden hoşlanıp hoşlanmadığınızı anlaması için mastürbasyon oldukça uygun bir seçenek.

Mastürbasyonun yapılması değil, konuşulması da bazı faydaları beraberinde getiriyor. Evlerinizde ya da toplum içinde cinsellikle ilgili pozitif şeylerin konuşulması, toplumdaki genç bireylerin sağlıklı cinsel davranışları benimsemesine ve kulaktan dolma bilgilerle ya da utanma duygusu hissederek değil, bilimsel verilerle cinselliği keşfetmesine yardımcı oluyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!