Maden suyu hakkında daha önce duymadığınız faydalı bilgiler

Yerin en derin katmanındaki jeotermal sular, buldukları kırıklardan (fay hatları) çıkıp yukarıdan gelen suların oluşturduğu soğuk yer altı suları ile karışarak maden suyunu oluştururlar. Maden suları yüzeye doğru çıkarken katmanlardan mineralleri de aldığından mineral bakımından oldukça zengindir. Ayrıca maden suyunun insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. İşte sizin için özel olarak hazırladığımız maden suyunun gerçekten ne olduğundan, sağlığımız için yararına kadar değerli bilgiler:

Maden suyu soda
Mineral içerikleri açısından her bir maden suyu birbirinden farklıdır.

Maden suları arasında farklılıklar var mıdır?

Mineral içerikleri açısından her bir maden suyu birbirinden farklıdır. Bunu piyasada satılan maden sularının etiketlerine bakarak anlayabilirsiniz.

İyi maden suyu ne demek?

İyi bir maden suyu her şeyden önce hijyenik koşullarda üretilmiş olan maden suyudur. Yani mikrobiyolojik olarak temiz olandır. Aslında her maden suyu iyi olmakla birlikte, yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan aldıkları minerallerin değerleri belirli seviyelerin üstünde kalınca , ‘zengin mineralli maden suyu’ ibaresini alır ve diğer maden sularından kendilerini ayrıştırırlar.

Uludağ Doğal Maden Suyu kaynaklarının diğer maden suyu kaynaklarından farkı var mıdır?

Uludağ Maden Suyu 2

Uludağ Maden Suyu kaynaklarında kontaminasyon riski yok denecek kadar az ve iyi korunmuş durumdadır. Kaynaklarda kullanılan tüm ekipman en iyi paslanmaz kaliteye sahip olup en modern kaptaj teknikleri kullanılmaktadır. Uludağ Doğal Maden Suyu kaynaklarının bu bakımdan ülkenin en iyi, en bakımlı ve en organize kaynakları olduğunu söyleyebiliriz.

Uludağ Doğal Maden Suyu’nun diğer maden sularından farkı var mıdır?

Her bir maden suyu birbirinden farklı; fakat Uludağ Doğal Maden Suları,  maden suyunda faydası en çok olan katyon ve anyonlardan kalsiyum (kemikleri güçlendirir), magnezyum (kalp ve damar sağlığı açısından önemli), bikarbonat (mide ve sindirim sistemi için gerekli) açısından zengin bir maden suyudur. Ayrıca Uludağ Doğal Maden Suyu, mineral yapısı bakımından da oldukça zengindir.

Soda (soda water – yapay soda) ve doğal mineralli su (doğal maden suyu) arasındaki fark nedir?

Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden veya teknik usullerle çıkartılan, mineral içeriği ve diğer bileşenleri ile tanımlanan, her türlü kirlenme risklerine karşı korunmuş ve 1 litresinde 1000 miligramın üzerinde eriyik mineral ve 250 miligramın üzerinde doğal karbondioksit gazı içeren doğal mineralli sulara doğal maden suyu ismi verilmektedir. Soda ise, (soda water/yapay soda) tasfiye edilmiş sulara karbondioksit gazı ilave ederek elde edilen yapay içeceğe denmektedir.

Uludağ Doğal Maden Suyu, Uludağ’ın güneybatı yamaçlarında yaklaşık 650 metre irtifada kurulu Çaybaşı Köyü civarındaki doğal kaynaklardan elde ediliyor. Uludağ’ın en yüksek noktalarına düşen kar ve yağmur sularının Uludağ Çaybaşı Köyü civarındaki kaynaklara ulaşması 60-80 yıl arasında değişiyor. Uludağ Doğal Maden Suyu milyonlarca yıl önce oluşmuş kırıklardan (fay) kendine yol bularak ortaya çıkıyor ve bu kırıkların takip ettiği yeraltı oluşumundan geçerken jeofizik yapının özelliklerini bünyesinde taşıyor. Yeryüzüne doğal olarak çıkan, hiçbir yapay işleme tabi tutulmayan ve kaynağında doğal karbondioksit gazı içeren Uludağ Doğal Maden Suyu, dolum öncesi doğal karbondioksit gazıyla bir daha zenginleştirilerek 100 yılı aşkın süredir tüketicilerine sunulmaya devam ediyor.

Uludağ Doğal Maden Suyu’nun içindeki çeşitli minerallerin ne gibi yararları vardır?

Kalsiyum, kemik yapısını; magnezyum ve potasyum ise kalp ve damar yapısını güçlendirir. Bikarbonat mide ve bağırsak sistemini destekler.

Her insan, hangi yaş grubunda olursa olsun, doğal maden suyu tüketebilir. Özellikle sporcuların zengin kalsiyum ve magnezyum içeren Uludağ Doğal Maden Suyu’nu sürekli olarak tüketmesinde herhangi sakınca bulunmamaktadır.

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ın maden suları ile ilgili eğitici videolarına aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz:

dilara koçak

Not: Bu yazı Uludağ Maden Suyu katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!