Machu Picchu: Doğanın insan zekasıyla bir araya geldiği yer

Peru’da Cuzco’nun kuzeybatısında yer alan Machu Picchu Antik Kenti, her ne kadar 16. yüzyılda İspanyol işgalciler tarafından istila edilse de, hala İnka medeniyetinin gizli ve mühendislik harikası şehri olarak biliniyor. 1922 yılında Amerikalı arkeolog Hiram Bingham şans eseri bu şehri keşfedene kadar böyle bir yerin varlığı dahi dünya tarafından bilinmiyordu, yalnızca yöredeki köylüler Machu Picchu’dan haberdarlardı.

machu picchu
1450 yılında kurulan Machu Picchu, her yıl birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.
Machu Picchu yüzyıllardır gizemini koruyor

13 kilometre kare alana kurulu ve 3000 merdivenle çıkılan bu büyüleyici şehrin duvarlarında 100 tonu bulan taş kullanılıyor ve hiçbir harç malzemesi birleştirilmeden inşa ediliyor. 1450 civarında inşa edilen mühendislik harikası şehrin, nasıl kurulduğu ise hala gizemini koruyor. İnsan tarafından yapılan en gizemli yerlerden biri olan Machu Picchu, 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giriyor ve 2007 yılında da Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçiliyor. Tüm yıl ziyarete açık olan Machu Picchu’yu ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran ile Ağustos ayları arası.

Peki 4K çözünürlüklü muhteşem Machu Picchu videosuyla, hem bu mistik yerle ilgili daha çok bilgi sahibi olmak hem de oradaymışsınız gibi hissetmek ister misiniz? İşte karşınızda Machu Picchu’nun büyüleyici görüntüleri:

Road to Machu Picchu – Peru in 4K

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!