Lusid rüya nasıl görülür: Rüyalarınızı kontrol edin

Her zaman lusid olmanın, her şeyi farkındalığımızın en derin boyutlarının aydınlık görüntüleri olarak algılamanın mutluluğunu hayal edin. Bizi özgür kılan gerçek, budur.” B.Alan Wallace

Lusid rüyalar, zihnimizin derinliğine inmemizi sağlar. Lusid rüyaları düzenli olarak görmeye başladığımızda uyanık yaşamda da farkındalıklarımız artar. Rüya günlüğü tutmakla işe başlayabiliriz. Rüya günlükleri, farkındalığımızı artırmak için çok faydalıdır. Gördüğümüz rüyaları günlüğe vakit geçirmeden kaydettiğimizde rüya işaretlerimizi tanır, hangi sembol bizim bilinçaltımızda neyi ifade ediyor, öğrenmiş oluruz. Burada önemli olan detay, rüyanızı hatırlar hatırlamaz yazmanız. Ertelerseniz hatırlamama olasılığınız çok yüksektir. Lusid rüya görebilmek için, öncesinde istikrarlı ve kararlı bir şekilde niyet etmek önemlidir. Her şeyde olduğu gibi önce niyet etmeliyiz. Aslında Doğu ve Batı kültürlerinde birçok lusid tekniği bulunuyor, önemli olan hangi tekniğin size daha uygun olduğunu deneyerek, ısrar ederek, görecek kadar sabırlı olmaktır. 

Lusid rüya nasıl görülür: Rüyalarınızı kontrol edin

Hadi denemeye başlayalım: Yatmadan önce meditasyon yapabilirseniz, bu lusid rüya görme olasılığını güçlendirecektir. Sonra rüya günlüğümüzü, kalemimizle birlikte başucumuza koyduk, niyetimizi ettik. Saatimizi her zaman uyandığımız saatten 2-3 saat erkene kurmalıyız. Alarm çaldığında uyandık ve yataktan çıkıyoruz. 1 saat kadar uyanık kalmamız gerekiyor, çok uykumuzu kaçıracak aktiviteler yapmamakla beraber, lusid olmakla ilgili kitaplar okuyabilir, meditasyon yapabiliriz. Kahve, alkol gibi uyaranlar kullanmayı tercih etmiyoruz. Bir saat sonra, alarmı 2 saat sonraya kurup, tekrar niyetimizi ederek, uykuya dalıyoruz.

Bu teknik, son 2 saatin en çok rüya görüldüğü zaman olması nedeniyle REM frekansını kontrol altına almakla ilgili bir tekniktir. Hangi teknik olursa olsun bol bol egzersiz yapmak gerekebilir.

Tekniklerin yanında uyanık yaşamda da bir şey olurken ne olduğunun farkında olmayı seçersek, uykudayken ve uyanıkken gelişmemiz hızlanır. Herkesin rüya gördüğü vakit farklı olabilir, o nedenle lusid rüya görmek istiyorsak, rüya görme olasılığımızın en yüksek olduğu zamanı bilerek, egzersizlerimizi ona göre yapmalıyız. O yüzden nasıl uyuduğumuzu bilmeliyiz.

Rüya görmeye niyetlendiğinizde kurduğunuz cümleler çok önemlidir. Hangi cümle sizi daha çok mutlu ve iyi hissettiriyorsa, o cümlelerle niyet edin.

Ayrıca uykuya dalmadan önce nefes alışverişlerini kontrol etme çalışması yapmak çok faydalıdır. Sessiz sakin diyafram nefesi ile dikkatinizi nefesinize ve etrafta çıkan seslere odaklayın. Özel bir durum için niyet etmek istiyorsanız, nefes çalışması sırasında odağınızı niyetinize yönlendirin. Uykuya geçmeden önce zihninizden geçen durumları yargılamadan sadece izlemeyi tercih etmek gerekiyor.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected]  mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram hesabımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Gerçek olduğuna inandığımız şeylerin zihinsel yansıtması: Lusid rüya

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam