Lezzetli bir anti-inflamatuvar besin: Bal

Küba’da balın kullanımının sadece mutfakta değil, tıbbi alanlarda da olduğunu, Havana’da kahve siparişlerinin yanında şeker yerine doğal bal servis edildiğini biliyor muydunuz?

Bunca yıldır balın bu kadar sık kullanımının altında tabii ki bilimsel sebepler var. Balın bilimselliği kanıtlanmış faydalarına bakacak olursak;

Lezzetli bir anti-inflamatuvar besin: Bal

İçerdiği fenolik bileşikler, glutatyon, C vitamini gibi besin ögeleri ile antioksidan türleri arasında oldukça güzel bir sinerji oluşturan, vücudumuzdaki iltihabı gidermeye yardımcı bir besindir. Balın yapılmış olduğu çiçek türü; balın rengini ve aromasını etkilediği gibi içerdiği antioksidan kapasiteyi de etkilemektedir.

Koyu renkli ballar ile ilgili yapılan araştırmalara göre hakiki olduğu sürece koyu renkli balların içerdikleri flavonoidler ve antioksidanlar çok daha yüksek bulunmuştur. Özellikle quarcetin içermesi vücuttaki inflamatuvarı gidermesi konusunda etkili bulunmuştur.

Sağlığımıza etkisi olumlu olan bu besini, beslenmemize rutin olarak dahil etmesek de haftada 2-3 kez 1’er tatlı kaşığı olarak tüketmekte fayda var diyebiliriz.

 

İlginizi çekebilir: Mucizevi besin balın zayıflamaya etkisi var mı?

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam