Küt saç modelleri için harika fikirler: Kısa ve uzun 13 saç modeli

Küt saç modelleri, saç modasının vazgeçilmezlerinden biri. Bu modeller, doğru kesildiği takdirde her kadına yakışır. Önemli olan saçlarınızı bir profesyonele emanet etmeniz. Elbette öncesinde yüz şeklinize ve saç renginize en uygun küt saç kesimi hangisi; bilmelisiniz. Kısa küt saç modelleri, her zaman daha modern bir görünüm yarattığı için tercih ediliyor. Eğer siz de şu sıralar saçlarınızda bir değişikliğe gitmek istiyorsanız ilham almak için yazımızı okumaya devam edin. Yazımızda küt saç modelleri için harika fikirler bulacaksınız.

Küt saç nedir?

Küt saç aslında çene hizasında kesilen ve genelde aynı boyda görünen saç kesimine verilen isim. Elbette farklı modellere göre, farklı isimlerle anılan küt saç kesimleri var. Yıllar içerisinde saç trendleri ne kadar değişirse değişsin, küt saç modellerinin modası asla geçmiyor. Bu zamansız modelleri siz de saçlarınızda değişiklik yapmak istediğiniz her dönem deneyebilirsiniz.

Küt saç modelleri kimlere yakışır?

Küt saçın ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Konu saç modelleri olduğunda elbette farklı yüz tiplerine daha çok yakışacak modellerin varlığından söz edilebilir. Yine de küt saç modelleri her yüz tipiyle uyum içinde çalışır. Bununla birlikte özellikle oval yüzlere çok yakıştığını belirtelim. Stilistiniz hangi küt saç modelini tercih etmeniz gerektiği konusunda size doğru yönlendirmeyi yapacaktır. Bu yüzden eğer saçlarınızı kısaltmak istiyorsanız öncelikle stilistinize danışmanızı öneririz.

Küt saç modelleri hangileri?

Söz konusu kısa küt saç modelleri olduğunda tercih edebileceğiniz birçok seçenek var. Modeller konusunda ilham bulmadan önce yüz şeklinizin hangisi olduğuna karar verin. Yüz şekliniz (kare, yuvarlak, oval, üçgen) ne olursa olsun, istediğiniz modeli deneyebilirsiniz. Bunu tespit etmeniz, sadece hangi modelin size daha çok yakışabileceğini tespit etmenize yardımcı olur. İşte aralarından seçim yapabileceğiniz küt saç kesimi seçeneklerinden bazıları!

Kısa küt saç modelleri

Küt saç modellerini kısa ve uzun olmak üzere iki ana başlıkta inceleyebiliriz.

Katlı bob kesim

Kısa küt saç modelleri arasında tercih edebileceğiniz ilk seçenek bob kesim. Bob saç kesimiyle birlikte saç uçlarına kat attırarak saçlarınızın daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu saç modeli özellikle kalın ve gür saçlı kadınlara çok yakışır.

Katlı pixie kesim

Pixie kesim de şüphesiz kısa saç modellerinin en sevileni. Eğer modern ve farklı bir model arıyorsanız katlı pixie kesimi deneyebilirsiniz. Saçlarınızın ön ve yan tarafındaki minim katlar, daha hacimli ve karizmatik görünmelerini sağlayacak.

Kakül ve bob kesim

Küt saç modelleri arasında yer alan bob kesimi kakülle denemeye ne dersiniz? Saçlarınızda biraz yenilik yapmak niyetindeyseniz stilistinizden bob kesime bir de kakül eklemesini isteyin. Özellikle saçlarınız düzse bu model size çok yakışacak. Ayrıca sizi yaşınızdan daha genç gösterecek.

Katlı kısa saç kesimi

Katlı kesimler, en çok kabaran ve zor şekil alan saçlara kolaylık sağlar. Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz katlı kısa saç modelini deneyin. Böylece bukleleriniz daha hacimli ve göz alıcı görünecek. Düzensiz dalgalarınız varsa durulanmayan saç kremleri ile saçlarınızın daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Maskülen katlı kısa saç kesimi

Modern bir kısa saç modeli denemek istiyorsanız saçlarınızın yan taraflarını kısa kestirin ve orta kısmını daha uzun bırakın. Bu kısa katlı saç modeli, son dönemin popüler görünümlerinden. Maskülen katlı kısa saç modelinizi bir saç spreyi ile sabitleyerek kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Yandan ayrılmış kısa saç kesimi

Katlı kısa saç modellerine şans verdiyseniz hacimli bir görünüm için saçlarınızı kesinlikle yandan ayırmalısınız. Isı ile şekillendirmeden büyüleyici bir görünüm elde etmek için yine durulanmayan saç bakım kremlerinden yardım alın. Duştan sonra uygulanan bu tür ürünler sayesinde saçlarınızı sadece kurutarak onlara şekil verebilirsiniz.

Uzun küt saç modelleri

Saçlarınızı kısaltmak istiyorsunuz ama henüz çok ciddi bir değişikliğe hazır değilsiniz. Öyleyse uzun küt saç modellerini deneyin. İşte size ilham olabilecek fikirlerden bazıları.

Lob saç kesimi

Uzun küt saç modelleri arasında sayabileceğimiz lob kesim için aslında bob kesimin daha uzunu diyebiliriz. Lob kesim özellikle uzun veya oval yüz şekline sahip kadınlara çok yakışıyor. Yüzünüzde daha yumuşak bir görünüm oluşturmak için bu modern saç kesimini deneyebilir, saçlarınızı omuz hizasında kısaltabilirsiniz.

Asimetrik lob kesim

Bu görünüm son birkaç yıldır çok moda. Bu yüzden asimetrik lob kesim, 2021 küt saç modelleri arasında da yer alıyor. Bu model için omuz hizasında kestireceğiniz saçlarınızın tek tarafını (saçlarınızı ayırdığınız yön olabilir) daha uzun bırakmanız yeterli. Böylece daha modern bir görünüm yakalayabilir ve zahmetsiz saç kesiminizi her ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Katlı uzun bob kesim

Yeni mevsimle birlikte saçlarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız katlı uzun bob kesim de deneyebileceğiniz seçenekler arasında. Bunun için bob kesimi normalden biraz daha uzun tutmanız yeterli. Yani saçlarınız ne kısa küt ne de omuzlarınızda uzun bir küt olacak. Bu ara boy saçları, şekillendirici bakım kremleri ile duştan sonra yalnızca kurutarak kullanabilirsiniz.

Vintage katlı kısa saç kesimi

Küt saç modelleri önerilerimizden biri olan bu model için saçlarınızı omuz hizasına kadar herhangi bir boyda kestirmelisiniz. Ardından özellikle saçlarınızın önlerine yoğun katlar atılmalı. Modelin kendisini göstermesi için dışa doğru fönle kullanmanızı öneririz. Böylece hayal ettiğiniz vintage görünümü yakalayabilir, kısa saçlarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Yaprak saç kesimi

Yaprak saç kesiminde saçların ön kısmı daha kısa, arka kısmı daha uzun oluyor. Böylece yüz hatları daha fazla öne çıkıyor. Eğer siz de farklı ama modern bir görünüm hayal ediyorsanız ve küçük bir yüzünüz varsa yaprak saç kesiminin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Katlı perçemli kısa saç kesimi

Kısa saç kesiminizi katlı perçem ile birleştirmeye ne dersiniz? Katlı perçem, özellikle kısa bob kesime çok yakışıyor. Siz de bu modelde perçemlerinizi yandan ayırarak havalı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Katlı kesim

Saçlarınızı orta boyda kullanırken biraz hareket katmak için katlı kesimi deneyin. Özellikle kalın telli saçlarınız varsa katları saç uçları yerine kulak hizasında tercih edin. Böylece saçlarınız daha az kabaracak. Yalnızca saçlarınızın ucuna kat kestirirseniz saçlarınız daha zayıf görünebilir, unutmayın.

Küt saç bakımı nasıl olmalı?

Görüldüğü üzere küt saç modelleri konusunda sayısız seçeneğe sahipsiniz. Hangisini seçerseniz seçin özellikle kısa saçlarınız varsa istediğiniz görünümü yakalayabilmek için onların canlılığını ve parlaklığını korumanız gerekir. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey saç tipiniz ve ihtiyacınıza göre bir şampuan ve saç kremi seçimi yapmak. Bununla birlikte haftada bir gün doğal saç maskelerinden yardım alın. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olduğunuz sürece kısa küt saç modellerinin tamamı size çok yakışacak ve saç modeliniz kendisini tam anlamıyla gösterecek.

Küt saç modellerini ayrıca saçlarınızı düz, dalgalı ve kıvırcık yaparak da kullanabileceğinizi hatırlatalım. Bu konuda ısı ile şekillendirme araçları veya durulanmayan şekillendirici bakım kremleri size yardımcı olabilir. Son olarak;

  • Küt saç modelinizi korumak için saçlarınızı düzenli olarak kestirin.
  • Saçlarınızı çok fazla taramayın.
  • Saçlarınızı soğuk su ile durulayın.
  • Çok sık yıkamamak için kuru şampuan kullanın.

Uplifers Saç Bakımı Koleksiyonu’nu incelemek ve ürünleri satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Kahkül saç modelleri: Size en yakışan kahkül kesimini bulun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!