Küçük fikirler, büyük tasarımlar: Smaller Studio

Moda dünyasında minimalist grafik tasarımların ön plana çıktığı, özellikle çanta ve tişörtlerde görmeye başladığımız yaratıcı grafik tasarımların revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Durum böyle olunca gözler grafik tasarım atölyelerine ve bu atölyelerin birbirinden farklı grafiksel yaklaşımlarına çevriliyor. “Smaller Studio Communication Arts and Atelier“, grafik tasarımda minimalist bir çizgi benimseyen, çok genç ve taze bir tasarım markası. Shop the Design ekibinin, bu genç markanın yaratıcıları Hira ve Mehmet’le yaptıkları keyifli sohbeti, minimalist tasarımlara merak duyan Uplifers okuyucuları için yayınlıyoruz.

mehmet&hira metiniçi

Kimdir Smaller Studio? İksiri nerde saklıdır?

Smaller Studio Communication Arts and Atelier aynı heyecanı ve hayalleri yaşamak isteyen, aynı ajansta çalışan iki yakın arkadaşın kurmuş olduğu bir grafik tasarım stüdyosu ve sanat galerisidir. Stüdyomuzda müşterilerimize markalaştırma, web tasarımı, illustrasyon, fotoğraf, animasyon vb. alanlarda hizmet veriyoruz. Sanat galerisinin açılışını ise yakın zamanda yapacağız.

Smaller Studio Communication Arts and Atelier’ın iksiri sadelik, yalınlık, az ve yeterlilik… “Az, çoktur”dan ilham alıyor, siyah ve beyaz ürünler tasarlayıp, üretiyoruz.

shop the design metiniçi kolaj

Neden üretmeyi seçtiniz?

Üretmeden tüketmenin insanı yorduğunu ve bir süre sonra bu enerjinin insanı saatli bir bombaya çevirdiğini, incelediğimiz insan ilişkilerinde de okuduğumuz kitaplarda da açık bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. Açık bir düşünce, sonsuz bir yaratma güdüsü siz kendinizi tazeledikçe ortaya çıkıyor ve bu tazelenme üretme ile oluyor.

metiniçi3

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? En büyük motivasyon kaynağınız gün içinde nedir?

Hira:
İyi bir gün benim için son dönemde yaşadığımız trajikomik elektrik kesintilerinin yaşanmaması(!) ile başlar. Elektrikler kesilmediği sürece iyi bir gün, türk kahvesi ve yeşil elma ile başlıyor. Gün içinde en büyük motivasyon kaynağım, sokaktan minicikken sahiplendiğimiz stüdyomuzun yaramaz Latte’si (kedi) ile oynamak.

Mehmet:
Sanırım benim için iyi bir gün güzel bir müzik, kahve ve kruvasan ile yapılan kahvaltı ile başlar. Gün içinde en büyük motivasyon kaynağım ise müzik dinlemek ve gitar çalmak. Tabii Latte izin verirse…

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurtdışında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir?

Bizim için tasarım, tüm gereksiz detaylardan arınmış, yalın ve sade olmalı; içinde “doğru”ları barındırmalıdır. Yaptığımız iş her ne olursa olsun, tasarım sürecinde bizi olduğu kadar, üretimden sonra da kullanıcısını mutlu etmelidir. Zaten en önemlisi de bu.

metiniçi4

Yurtdışında da beslendiğimiz birçok kaynak var aslında. İkimiz de farklı disiplinlerde yeteneklere sahip olduğumuz için birçok farklı dergi ve mecra takip ediyoruz. Computer Arts, Computer Arts Projects, 3×3, Archive, Wallpaper, PRINT, Cereal ve Novum dergileri bunlardan bazıları.

Geçtiğimiz günlerde sizi heyecanlandıran neler oldu?

Geçtiğimiz günlerde çok yeni bir marka olmamıza rağmen yurtdışından sipariş almak bizi çok heyecanlandırdı. New York’ta bir müşterimize Smaller Studio totebag’i satmak bizim için heyecan verici bir geleceğe işaret oldu. Umarız bu şekilde devam ederiz.

metiniçi 1

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam