Kuantum fiziği ve rüyalar: Rüyalar ve gerçek hayatın paralelliğine bir bakış

Daha önce gördüğünüz bir rüyanın uyanık hayatınızda da karşınıza çıktığına şahit olmuşsunuzdur. Rüyanızda gördüğünüz bir arkadaşınızdan haber aldığınız, karşılaştığınız mutlaka olmuştur, değil mi?

Fred Alan Wolf, gördüğümüz rüyanın ve uyanıkken yaşadığımız olayların, karşılaştığımız, iletişime geçtiğimiz insanların eş zamanlı bir şekilde olmasına dikkat çekiyor. Böyle düşünmesini de kuantumla açıklıyor. Çünkü kuantum, birbiriyle bağlantısı olmayan olayların, eş zamanlılıkla birbirini etkileyebileceğinden bahsediyor.

Bunu bir hikayeyle anlatmaya çalışayım. Aynı mahallede büyümüş çocuklar düşünün. Büyüdüklerinde biri dünyanın bir ucuna, diğeri diğer ucuna gitmiş olsun. Yıllar boyunca birbirleriyle iletişimde olmamalarına rağmen büyüdükleri çevreyle ilgili haber aldıklarında birbirlerini bulur, aynı duyguları yaşar, hatta bir araya da gelebilirler. Bu hikayedeki gibi kuantum fiziğinde de iki nesnenin zamanın bir boyutunda birbiriyle bağlantısının olması, dalga boyu fonksiyonuna göre kesin lokasyonları olmasa bile, olasılık içinde bir adresleri vardır anlamına geliyor. Birbirlerinden çok uzak olsalar bile bağlantıları vardır. Birinin yeri netleştiğinde, diğerinin de lokasyonu belirlenir.

Rüyalara gelirsek… Bizler rüya halindeyken gözlemciyizdir. (Rüyada egonun, korkunun, kaygının olmadığını hatırlayalım.) Beynin tüm alanlarında gözlem yapma yeteneğimiz vardır. Dalga fonksiyonu, olasılık dahilindeki tüm yerlere bağlıdır. Hangi noktadan hatırlama, tetikleme sağlanırsa oradan daha önce ayrılmış anılar, kişiler karşımıza gelir. Böylece bize göre birbirinden ayrı olan görüntüler, uykuda olasılıklar alanından akmıştır.

Uyku sürecine geçmeden önce mutlaka bir ritüelinizin, niyetinizin, duanızın olması çok önemlidir. Bu şekilde olasılıklar havuzunuzda seçtiğiniz lokasyonları güçlendirmiş olursunuz. Uyanıkken çözemediğiniz ya da farklı fikirlerin gelmediği, tıkandığınız anların önündeki engelleri görerek hem kişisel hedeflerinize hem de gelişiminize önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz. Farkında olmadığımız, karanlıkta kalan gölge taraflarımızı iyileştirerek hayat alanımızdaki bir noktayı şifalandırırken bambaşka bir alanımızı da şifalandırmış oluruz.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Neden rüya görürüz: Rüyalar hangi amaca hizmet ediyor?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam