Krema Kaç Kalori?

Krema

(1 gr)
3
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 4.5 0.05
Protein (g) 3.3 0.03
Yağ (g) 35 0.35
Lif (g) 0 0.00
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 0 0.00
Potasyum (mg) 0 0.00
Kalsiyum (mg) 0 0.00
Vitamin A (iu) 0 0.00
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 0 0.00

Krema denildiğinde genellikle aklımıza onu çırparak bir şeylere katmak gelir ancak krema bundan çok daha fazlasıdır. En az %36 süt yağı içerdiği için pek çok yemek ve tatlının önemli malzemelerinden bir tanesidir.

Bir süt ürünü olduğu için içerisinde bazı besin değerleri mevcuttur ve buna A ve D vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor gibi mineraller de dahildir. Ancak ciddi bir besin faydası elde etmek için çok fazlasını tüketmeniz gerekir ve kalori yükünden dolayı bu da mümkün değildir.

Onu yemekleri ve tarifleri çok daha lezzetli bir hale getirecek stratejik bir bileşen olarak görmek gerekir. Çorba soslarına katabilir, biraz yumurta ile karıştırarak güzel sonuçlar alabilir, kahve ve çayınıza katabilir, patates pürenizin çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Elbette şekersiz hazırladığınız tatlılara ve meyvelerin üzerine de biraz sürebilirsiniz.

Krema Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Krema çoğunlukla yağdan oluştuğu için kalori değeri yüksektir. Ayrıca kolin, yağda çözünen vitaminler ve belli mineraller bakımından da zengindir. Yarım kase kadar sıvı krema 120 gram kadar tutar ve şu değerlere sahiptir:

 • Kalori: 408 kcal
 • Protein: 3 gram
 • Yağ: 43 gram
 • Karbonhidrat: 3 gram
 • A vitamini: Günlük ihtiyacın %55’i
 • D vitamini: Günlük ihtiyacın %10’u
 • E vitamini: Günlük ihtiyacın %7’si
 • Kalsiyum Günlük ihtiyacın %6’sı
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın %6’sı
 • Kolin: Günlük ihtiyacın %4’ü
 • K vitamini: Günlük ihtiyacın %3’ü

Kremadaki yağlar temel olarak doymuş yağlardır ve uzun bir süre boyunca bunların kalp hastalıklarının gelişimine sebep oldukları düşünüldü.

Ancak mevcut araştırmalar, süt yağı alımı ve kalp hastalıkları arasında güçlü bir bağlantı göstermiyorlar. Bazı araştırmalara göre doymuş yağ tüketimi ve kalp hastalıklarından korunma arasında bağlantılar var.

Ancak tüm araştırmacılar doymuş yağ tüketmenin kalp hastalıklarının riskini arttırdığı veya arttırmadığı konusunda mutabık değiller. Doymuş yağların kalp hastalıklarının gelişimi konusundaki rollerine dair daha fazla araştırma gerekiyor.

Kremada kolin ve A, D, E ve K vitaminleri de bulunur ve bunların sağlığınız üzerinde önemli etkileri vardır.

Örneğin A vitamini göz sağlığı ve bağışıklık işlevleri için önemlidir, kolin ise erken beyin gelişimi ve metabolizmada rol oynar.

Kremada kalsiyum ve fosfor da bulunur ve bu iki mineral sağlıklı kemikler için gereklidirler.

Kremanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kremanın kalori değeri yüksektir ancak sağlıklı yağlar, bazı vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir. Genelde az miktarda kullanılır ve kahve veya tariflere kremamsı bir tat katmak için azar azar katılır. Beslenmenize çok fazla kalori ekleme ihtimali düşüktür.

Yine de kalori kısıtlaması olan bir beslenme düzenine sahipseniz, kuruyemiş sütlerinden veya az yağlı kremalardan faydalanmanız daha doğru olabilir. Bunun yerine kremayı daha az kullanmanız da mümkün.

Bazı insanlarda laktoz intoleransı mevcuttur ve sağlık için süt ve süt ürünlerinden uzak durmaları gerekir. Bazı insanlarda süt ürünleri tüketiminin ardından daha fazla mukus üretimi görülür. Eğer bu durum oluşursa, kremadan da kaçınmanız gerekir.

Ancak süt ürünlerini tolere edebiliyorsanız ve kremayı az miktarda kullanabiliyorsanız, beslenmenizin sağlıklı bir parçası olabilir.

İnsan bedeni yağda çözünen vitaminleri yağla beraber tüketince, onlardan daha kolay faydalanır. Bu nedenle tam yağlı süt ürünlerinde bulunan vitaminlerin beden tarafından emilimi, yağsız versiyonlarındakilerden daha yüksektir.

Bazı çalışmalara göre tam yağlı süt ürünlerinin tüketiminin daha düşük obezite, tip-2 diyabet ve kalp hastalıkları ile bağlantısı vardır. 1300’den fazla katılımcı ile yapılan bir çalışmada, en çok tam yağlı süt ürünü tüketen grubun obezite riski, en az tüketenlere göre ciddi şekilde daha az çıkmış. Ayrıca daha fazla tüketenlerin bel yağlanması oranı da daha düşükmüş.

Bunun yanında kremanın, krema yerine geçen kahve beyazlatıcılar gibi çok rafine olan ve az yağlı olan pek çok üründen daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. Bu ürünler tam gıdalara göre daha az doyurucudurlar ve kan şekeri üzerinde daha fazla etkileri vardır. Bu rafine gıdaların fazla tüketiminin obezite riskinde artışla da bağlantısı vardır.

Kremanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Süt alerjisi olanların krema tüketmemeleri gerekir. Süt ürünlerine karşı alerjik reaksiyonların belirtileri arasında kusma, sindirim problemleri, hırıltılı nefes olabilir ve bunlar hafif veya şiddetli olabilirler.

Laktoz intoleransı olanların da kremadan uzak durmaları gerekir. Laktoz intoleransı bir alerji değildir ancak süt ve diğer süt ürünlerindeki laktozu sindirme konusunda yaşanan bir problemdir. Laktoz intoleransı olan insanlarda laktaz enzimi yoktur veya yeterince yoktur, bu nedenle laktoz parçalanamaz ve sonucunda şişkinlik, gaz ve ishal gibi problemler ortaya çıkabilir.

Süt ürünleri tüketiminin belli kanser türlerinin riskinde artışa sebep olduğuna dair bazı araştırmalar da mevcut. Örneğin 8000’den fazla insanla yapılan bir çalışmada, en çok süt ürünü tüketen kesimin mide kanseri riski, en az tüketen kesimden %20 daha fazla çıkmış.

Bunun yanında bazı kremalarda sodyum kazeinat gibi katkıların olabileceğini de unutmayın. Bunların yüksek dozlarda tüketildiğinde hayvanlarda bağırsak hasarına sebep olabildiğine dair bazı çalışmalar mevcut.

Bazı çalışmalarda ise yüksek yağlı süt ürünleri tüketmenin bunama riskinde artışa yol açtığı ve meme kanserinden hayatta kalma oranlarında da düşüşe sebep olduğu belirtiliyor. Yüksek yağlı süt ürünleri tüketiminin prostat kanserinden kaynaklanan ölüm riskinde de artışa sebep olabildiği belirtiliyor. Bu risk, tam yağlı süt ürünlerinin tüketimindeki artış ile paralel görünüyor.

Tam yağlı süt ürünleri az yağlı süt ürünlerinden çok daha kötü değiller ancak yine de kalsiyum ve protein ihtiyaçlarınızı kuruyemiş ve yapraklı sebzelerden almanız, daha fazla besini daha doğru bir şekilde almanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl Saklamalı?

Krema açıldıktan sonra buzdolabında bir hafta kadar dayanır. Ancak olabildiğince soğuk tutmak için buzdolabının arka taraflarına doğru tutmak daha doğru olur. Onu dolabın kapısında tutmayın çünkü bu noktada sıcaklıklar çok dalgalanır. İçinde parçacıklar oluşursa veya ekşi kokarsa bozulmuş demektir.

Nasıl Kullanılabilir?

Krema gıda üretiminde ve evdeki yemeklerde çok çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Onu çırpmak, içindeki yağ moleküllerinin bir araya gelmelerine sebep olur. Bir kaç dakika çırptıktan sonra bu durum sıvı kremanın daha stabil bir hale gelmesini sağlar. Hatta bir kaç dakika daha devam ederseniz tereyağına dönüşmesine sebep olabilirsiniz.

Genelde kahveleri yumuşatmak için kullanılır ancak bunun yanında çorbalara, hamurişi gıdalara, diğer tariflere de eklenebilir. Ketojenik beslenme gibi yağ odaklı bir beslenme türüne sahip olanlar onu öğünlerine ve içeceklerine daha fazla yağ katmak için kullanırlar.

Sonuç Olarak

Krema kahve ve diğer tarifler için çok iyi bir malzeme olabilir ve çırparak tatlılarda kullanabilirsiniz.

Ancak bu tür tam yağlı süt ürünlerinin besin değerleri oldukça yüksektir ve yağda çözünen vitaminler gibi vitaminler bakımından zengin olmaları sayesinde kalp hastalıkları ve obezite gibi rahatsızlıkların riskinde azalmalar sağlayabilirler.

Buna karşın kalorisinin çok yüksek olmasından dolayı dikkat etmek gerekir ve süt ürünlerine karşı toleransı olmayanların da dikkatli olmaları uygun olur.

Eğer süt ürünlerini tüketebiliyorsanız ve kremayı azar azar kullanabiliyorsanız, beslenmenizin sağlıklı bir parçası olacaktır.

Kaynaklar;

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-of-heavy-whipping-cream

https://www.healthline.com/nutrition/heavy-whipping-cream

https://www.verywellfit.com/heavy-cream-nutrition-facts-and-health-benefits-5189839

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!