Kore dizileri için tavsiyeler: 2016, 2017 ve 2018’in mutlaka izlenmesi gereken, en iyi Kore dizileri

Kore dizileri, özellikle ülkemizde son yıllarda popüler olmaya başlasa da, dünya çapında oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip. Bir yandan Uzak Doğu’nun bize çok yabancı olan kültürüne duyduğumuz merak, bir yandan farklı bir şeyler keşfetme ihtiyacı, Kore dizilerinin popülaritesinin gittikçe artmasının en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Birçok kişi tarafından sevilerek izlenen başarılı dizilerden Güneşi Beklerken, Kiraz Mevsimi gibi uyarlamaları da bulunan Kore dizileri, ülkemizde bir hayli ilgi görüyor. En iyi Kore dizileri izleyicilerin dikkatini ilk etapta çekerken birçok yeni yapım da izleyicilerin radarına girmeyi başarıyor. 

Çoğunlukla tek sezonluk yayınlanan Kore dizileri, ortalama sezonda 20 bölüm civarı olarak karşımıza çıkıyor. Her biri farklı bir akışa ve farklı konulara sahip olan Kore dizilerinin ortak noktasıysa sürükleyici olmaları. Size önereceğimiz Kore dizilerinin arasında Byeoreseo on Geudae ya da Siti Hyunteo gibi IMDB’den 8’in üstünde not alanlardan Kkotboda Namja (Güneşi Beklerken) gibi Türk dizilerine uyarlananlara, aşk üçgenlerini konu alanlardan bilim kurgu konseptli olanlara kadar pek çok farklı seçenek bulunuyor. Aralarından Sangsogjadeul, tüm dünyada adeta bir akım yaratan Amerikan yapımı Gossip Girl dizisine olan benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

En güzel Kore dizileri izleyicisini yeni diyarlara götürürken farklı kültürlerin ne kadar ortak noktaya sahip olabileceğini de gösteriyor. İzlerken zamanın nasıl aktığını fark etmeyeceğiniz, kendinizi başka dünyalara kaptıracağınız, göz yaşlarına boğulacağınız, zaman zaman kahkahalar atacağınız, bazen de kafanızda oluşacak soru işaretleriyle baş başa kalacağınız başarılı, unutulmaz ve en iyi Kore dizilerini sizler için derledik. 

2018’in en iyi Kore dizileri 

2018 yılında Yayınlanan ve yayınlanacak en iyi Kore dizilerinden bulabildiklerimizi aşağıda sizler için derledik.

* Bangtan Love

Bangtan Love, BTS üyelerinden her birinin, her tur durağındaki şanslı bir kızla yemek randevusuna çıktıkları Bantan Love, gerçek hayattan ilham alan bir romantic komedi / turizm şovu. Bu randevular esnasında yerel kültürü de deneyimleme imkanı bulan grup üyelerinin yaşadıkları, tüm detaylarıyla “sahne arkası” bölümünde deseyirciye ulaşıyor. BTS hayranlarının grup üyelerini yakından tanıma fırsatı bulacakları Bangtan Love, eğlenceli bir yapım olacağa benziyor.

* Bambino

Oyuncu Park Bo Gum’un uğruna lezzetli İtalyan makarnaları yapmayı öğrendiği Bambino; kasabadaki evini “en iyi İtalyan şefi” olmak için terk eden ve bu yolda karşılaştığı zorluklarla mücadele ederken etrafındaki insanlara ve yemeğe olan aşkından destek alan bir gencin hikayesini anlatıyor.

* The Architect / Mimar

Oyuncular: Lee Joon Gi, Black Pink, Red Velvet, AOA, A Pink An Twice.
The Architect, geleceğin kralı Taejo ve Goryeo’nun kurucusu olacak olan Wang Gyeon’un hikayesini anlatıyor. Yolsuzluklarıyla gündeme gelen Kraliçe Jinseong döneminde varlıklı bir tüccar ailesinde büyüyen Wang Gyeon; kraliçenin rüşvet skandalıyla birlikte çiftçilerin ayaklanmasıyla ülkenin kaosa girişine şahit olur. Henüz 23 yaşındayken bir sonraki kralın generali olan ve hem kara hem de deniz kuvvetlerinin yönetimini alan Wang Gyeon, oldukça başarılı kariyeriyle başbakanlığa yükselir. Ne var ki krallığı korumak ve barışı sağlamak, o kadar da kolay değildir; özellikle de 29 eşiniz olduğunda.

* Source / Kaynak

Kpop grubundan ayrılarak kariyerine içinden geldiği gibi şarkı söyleyerek ve müzik yaparak devam eden müzisyenin hayatını anlatan Source’ta, başrolü Choi Si Won üstleniyor. Kahramanımız bu süreçte Sandara Park tarafından canlandırılan ve bas gitar çalan bir model olan yakın arkadaşının desteğini de alıyor. Model, moda sektöründeki kariyeri ve güzelliğine rağmen yalnızca bir erkekle birlikte olmuş ve aşık olmasına engel olan bir sırrı saklıyor. Source, arkadaşlık, duygular ve hepimizin zaman zaman kendimizi içinde bulduğumuz düşüşlerle ilgili keyifli bir melodram olacağa benziyor.

* April Showers / Nisan Yağmurları

April Showers’ta Lee Jong Suk, ailesinin en büyük hayali, en iyi Kore üniversitesine girmesi olan ve bu hayali gerçekleştiren ana kahramanımıza hayat veriyor. Derslerin başlangıcından bir ay sonra okuldan çıktığında hoş bir bahar yağmuru ile karşılaşan kahramanımız, sarı şemsiyesini açarak uzaklaşan güzel bir kız görüyor. Kim Go Eun tarafından canlandırılan bu güzel kıza aşık olan kahramanımız, hedeflerini arka plana atarak ilk görüşte aşık olduğu kızı bulmak içni çalışmaya başlıyor. Peki ilk görüşte aşk gerçekten var mı?

 2016 – 2017’nin en iyi Kore dizileri 

2016 Kore dizileri ve 2017 Kore dizilerini aşağıda slaytları gezerek bakabilir diziler hakkında fikirler edinebilirsiniz.