Kopenhag küçük ve masalsı yapay adalarıyla yeni bir kültür yaratıyor

Avustralyalı mimar Marshall Blecher, Danimarka’da bulunan Fokstrot isimli tasarım stüdyosundan Magnus Maarbjerg ile iş birliği yaparak Kopenhag Limanı için küçük adalar tasarlıyorlar. Böylelikle Kopenhag küçük ve masalsı yapay adalarıyla yeni bir kültür de yaratmış oluyor.

Kopenhag Limanı’nın merkezine konumlandırılan ve üst tasarımı için tahta kullanılan 19 metrekarelik minik ada prototipinin ortasında bir de ıhlamur ağacı bulunuyor. Copenhagen Islands ismini taşıyan proje kapsamında Kopenhag Limanı’na farklı boyutlarda 9 adet ada daha yapılacak. Hazırlanacak 9 küçük ada mimarın “Parkipelago” şeklinde isimlendirdiği daha büyük bir ana merkeze bağlı olacak.

Üzerlerinde kafe, sauna ve midye çiftliğinin yer alacağı adalardan botlarla ulaşım sağlanabilecek. Adanın mimarı Blecher, “Adalar, Kopenhag’ın hızla gelişen limanına yaşamı ve faaliyeti getirmek ve bununla birlikte yitirilen bazı tuhaflıkları geri getirmek için geliştirildi” şeklinde açıklama yaparak ada projesinin çıkış noktasını anlattı.

Projenin ilk adası lokal şirketler Statenskunstfond ve Havnekulturpuljen tarafından fonlandı.