Klitorisle ilgili ilginç bilgiler ve cinsel sağlık

Cinsellikle ilgili kulaktan duyma bilgilerle sınırlı olan konular, her geçen gün cinsellik alanında yapılan araştırmaların artmasıyla farklı boyutlar kazanıyor. Günümüzde yanlış bilgilendirmeler nedeniyle kendi cinsel organıyla ilgili detayları bilmeyen ya da yanlış bilgi sahibi pek çok kişi bulunuyor.

Body Worlds Exhibition Opens In Haifa

Kadınların cinsel mutluluğunu sağlayan ve tek amacı kadının cinsellikten zevk alması olan klitoris de, hakkında çok farklı görüşlerin olduğu ve işleviyle ilgili farklı söylentilerin dolaştığı bir üreme sistemi organı.

Bu yazımızda, klitorisin işlevi, anatomisi ve klitorisle ilgili doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşacağız.

Klitoris, vücutta sinirlerin en yoğun olarak bulunduğu bölgedir

clitorisKlitoris, insan vücudunda sinirlerin en yoğun olarak bulunduğu bölge. Bu nedenle uyarıldığında bir çok kadında zevk duygusu uyandırıyor. Bazı kadınlarda klitorisin çok fazla uyarılması ise acı ve rahatsızlık yaratabiliyor. Böyle durumlarda ise klitorisin çevresindeki bölgelerin uyarılması, cinsel haz için yeterli olabiliyor.

 Klitorisin tek işlevi cinsel hazzı sağlamaktır

Klitorisin tek ve en önemli işlevi, kadınlarda cinsel hazzı sağlamak. Erkeklerde ve kadınlarda işlevi yalnızca cinsel haz sağlamak olan başka bir organ bulunmuyor.

Orgazm merkezi olarak klitoris

Cinsellik üzerine yapılan araştırmalar, kadınlarda farklı cinsel bölgelerin uyarılmasıyla meydana gelen çok farklı orgazm çeşidi olduğundan bahsediyor. Klitoral orgazm, vajinal orgazm, G-spot orgazmı bunlardan birkaçı. Ancak bazı araştırmalar, yaşanan tüm orgazmlarda klitorisin direkt ya da dolaylı olarak uyarılması nedeniyle cinsel haz alındığını söylüyor.

Ön sevişme aşamasında yalnızca klitorisin uyarılmasıyla orgazm yaşanabiliyor. İlişki sırasında ise yaşanan sürtünmeden dolayı klitoris istemsiz şekilde uyarılıyor ve bu uyarılma, genelde vajinal orgazm ya da G-spot orgazmı olarak tanımlanıyor. Kadınların bir çoğu, en çok zevk aldıkları pozisyonun partnerlerinin üstünde oldukları anlarda olduğunu söylüyor. Bunun sebebi, bu pozisyondayken klitorisin partnerin vücuduna değmesiyle uyarılması olarak açıklanıyor.

Bu konuyla ilgili ortaya atılan bir başka ilginç teori de, vajinal orgazmı daha sık ve yoğun yaşayan kadınların klitorislerinin bulunduğu bölgenin vajinaya daha yakın oluşu. Wallen ve Llloyd’un Hormones and Behavior isimli bilimsel dergide yayınlanan makaleleri, vajinal orgazm olarak adlandırılan orgazmın aslında klitorisin dolaylı olarak uyarılmasıyla ortaya çıktığı görüşünü destekliyor.

Aynı şekilde G-spot’ın uyarılması sırasında da klitorisle dolaylı olarak etkileşime geçildiği için yaşanan orgazmın klitoral orgazmla da bağlantılı olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak, vajina olarak adlandırılan bölgenin vulva ve klitoris gibi kısımları da kapsadığını ve tüm orgazm çeşitlerinin klitorisin uyarılmasıyla gerçekleşen vajinal orgazmlar olduğunu söyleyebiliriz.

Klitorisin orgazmın en önemli tetikleyicilerinden olması, kadınların partnerli ya da partnersiz şekilde cinsellikten zevk almalarını sağlıyor. Bu nedenle kadında klitorisin uyarılması, cinsel hazzın yoğun olarak yaşanabilmesi için oldukça önemli.

Klitorisle ilgili verdiğimiz tüm bu bilgilerden daha da önemlisi, kişinin kendi cinsel organlarının, bu organların işlevlerinin ve neden hoşlanıp neden hoşlanmadığının bilincinde olması. Hem kadınlarda, hem erkeklerde cinsel mutluluğa ulaşmak bireysel farklılıklar barındırıyor. Bu nedenle her şeyden daha önemlisi, partnerinizle doğru iletişim kurabildiğinizden, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri onunla paylaşabildiğinizden emin olmanız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!