Kıyafet seçimlerimiz bedenimizin sağlığını nasıl etkiliyor?

O yüksek bel pantolonu neden almamalıyım?

Bir mağazaya giriyorsunuz ve o yüksek bel kot pantolon size adeta göz kırpıyor. “Almalı mıyım, almamalı mıyım?” diye düşünüyorsunuz. “Bana yakışır mı? Fiyatı nedir acaba?” soruları kafanızda… Aslında tam da bu noktada kendinize sormanız gereken daha önemli bir başka soru var; bu pantolon kas ve iskelet yapımına zarar verebilir mi?

Özellikle son zamanlarda moda olan retro gelenek yüksek bel kot pantolonlar, dümdüz ya da aşırı yüksek topuklu ayakkabılar, tiril tiril elbiselerde ince görünmek için giyilen korseler ya da ağır mı ağır çantalar… İşte tüm bunlar çok şık görünmenizi sağlayabilir ama aynı zamanda kas ve iskelet sisteminiz üzerinde olumsuz etkiler de yaratabilir.

Kıyafet alışverişinizi elbette modaya göre yapabilirsiniz ancak önceliğiniz beden sağlığınız olmalı. Peki hangi kıyafetlerden neden uzak durmalı, nasıl giyinmeli?

Bakın önerilerimiz neler:

Kalem etek sinirleri sıkıştırıyor

Kalçadan dize kadar daralarak devam eden kalem etekler, uyluk dış yanından geçen sinirlerin sıkışmalarına neden olabiliyor. Bu durum da uyuşma, ağrı gibi yakınmaları beraberinde getiriyor. Kalem etek aynı zamanda dizleri yakınlaştırarak dengeli yürümeyi zorlaştırıp, diz ve bel sağlığını da kötü etkiliyor.

Ne giymeliyim?

Kalem etekleri sık sık ve uzun süreli giymeyin. Likra gibi esnek kumaştan yapılan etekleri tercih edin.

Ne çok topuklu, ne dümdüz

Düz tabanlı ya da çok yüksek topuklu ayakkabılar, vücudumuzun ağırlık merkezinin yerini değiştirerek bel ve eklemlerde  aşırı yüklenmelere yol açabiliyor. Bu da eklemlerde aşınma ve ortopedik problemlerin gelişimini tetikleyebiliyor. Dar, uzun burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar nasırlara sebep olabiliyor, şekil bozukluklarına neden olabiliyor.

Ne giymeliyim?

Yumuşak tasarımlı, burun kısmı yuvarlak ve geniş, ayak tabanınızdaki basınç noktalarını destekleyen ve topuğu ortalama 3 santim olan ayakkabı, bot ya da çizmeleri tercih edin.

Yüksek bel, eklemleri aşındırıyor

Yüksek bel sıkı pantolon ve etekler, yürüyüş sırasında kalça ekleminde adımlama mekaniğini bozduğu için kalça ve diz bölgelerindeki eklem kıkırdağı ile eklem yüzeyinde aşınma riski oluşturabiliyor. Düşük bel sıkı pantolonlar da tıpkı yüksek bel pantolon gibi temas ettiği bölgeden geçen sinir ve tendonları sıkıştırıp bu yapıların zedelenmesine yol açabiliyor.

Ne giymeliyim?

Pantolonunuz beden ölçülerinize uygun, pamuklu ya da likra gibi esnek kumaşlardan olmalı.

Korse fıtık edebiliyor

Sert yapılı, vücudu kaplayan ve göbeğe kadar uzanan korseler, belde fıtık gelişimine, kireçlenmelere zemin hazırlayabiliyor.

Ne giymeliyim?

Elastik olmayan korseyi gün boyu kullanmaktan kaçının.

Çantanızı doldurmayın!

Ağır ve büyük çantalar, omuz bölgesinde kas kirişlerinde zedelenmeler, sinir sıkışmaları ve eklemlerde aşınmalar geliştirebiliyor. Ağır metal aksesuarlar da bel ile boyunda fıtığa, eklemlerde aşınmalara ve sinirlerde tuzaklanmalara neden olabiliyor. Sinirlerin yol aldıkları bölgelerde kemik ve yumuşak dokular tarafından sıkıştırılması tuzak nöropati olarak tanımlanıyor. Tuzak nöropatiler sinirler üzerinde çeşitli derecelerde hasar yaratabiliyor,  uyuşma, ağrı ve fonksiyonel güçlüklere neden olabiliyor.

Ne giymeliyim?

Ağır aksesuarları günde 1-2 saati geçmeyecek şekilde kısa süre takın. Çantanız ise küçük, hafif, hem sırt hem de kolda taşınabilir formda olsun.

Acıbadem Sağlık Grubu
İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, bugün bünyesindeki 21 hastane ve 17 tıp merkezinde yaklaşık 17.000 çalışanıyla sağlık hizmeti veriyor. Sağlık alanında ... Devam