Kıyafet seçimini kolaylaştıracak 20 moda tüyosu

Hafta sonu geldi, çattı. Planlarınız var, fakat havanın da soğumasıyla ne giyeceğiniz bir problem. Dolabınızdaki binlerce kıyafet arasından, kıyafet seçemiyorsunuz. Bu durum size tanıdık geldi mi? Bu problemi, kadınlar düzenli olarak yaşıyor. Uplifers olarak giyinmenizi kolaylaştıracak moda ve alışveriş tüyolarını sizler için derledik.

1. Dolabınızdan eski kıyafetlerinizi çıkarın

eski kıyafetler

Başlamanız gereken nokta; dolabınıza şöyle bir göz atıp, giymediğiniz ve eski kıyafetlerinizi çıkarmak. Bu durumu kendiniz için bir oyun haline getirin. Dolabınızı en sevdiğiniz mağaza olarak hayal edin ve kendinize şu soruyu sorun: “Hangilerini satın alırdım?” Seçtikleriniz dışındaki her şeyi bir kenara ayırın. Dolabınız düzenli olursa, giyinmeniz ve kıyafet seçmeniz daha kolaylaşacaktır. Ayırdığınız kıyafetleri atmak yerine, ihtiyacı olan insanlara bağış yapabilirsiniz.

 

2. Özel günler için alışveriş yaparken, planlı olundenemek

Bir düğüne veya şık bir davete davetliyseniz, saatlerce kıyafet aramanız kaçınılmaz. Hem giyeceğiniz kıyafetten mutlu olmak hem de kıyafet seçiminizi kolaylaştırmak için alışverişe giderken, saçınız ve makyajınız yapılı olsun. Ayrıca, davette giyeceğiniz ayakkabı da yanınızda olsun. Böylece, kafanızda canlandırmak zorunda kalmazsınız ve seçmek daha kolay olur.

 

 

3. Kaşmir bir kıyafet alırken kaliteli olduğuna emin olun

kaşmir

Kaşmir farklı şekillerde işlenebildiği için, fark etmeden çok para ödeyip düşük kalitede kaşmir bir kıyafet satın alabilirsiniz. Fakat, kaşmirin kaliteli olup olmadığını anlamak için dikkat edebileceğiniz iki nokta var. Öncelikle kalın örgülü olmasına dikkat edin. İkinci olarak da esnetmeyi deneyin – eğer esnerse kaliteli kaşmir demektir. Kaşmir bir parça alıyorsanız, çok para ödemeniz kaçınılmaz. Bu yüzden, eğer kıyafetinizin kötü duruma gelmesini istemiyorsanız, soğuk suda elde yıkayın.

 

4. Yeni ayakkabıları acı çekmeden esnetintopuklu ayakkabu

Ayakta olan nasırlar ve yaralar gününüzü mahvedebilir. Bu yaralar ve nasırlar genelde topuklu ayakkabı giyince meydana gelir. Bunları önlemek için bir sürü yol denemiş olabilir ama işe yarayan bir yol bulamamış olabilirsiniz. Fakat, denenmiş ve işe yarayan bu yola inanamayacaksınız; ayakkabıları buzluğa koymak. Evet yanlış okumadınız. Buzdolabı torbalarını suyla doldurup, ayakkabının içine koyuyorsunuz. Daha sonra, ayakkabıları alıp bir gece boyunca buzlukta bekletiyorsunuz. Ertesi sabah, ayakkabılar esnemiş oluyor.

5. Kıyafetlerinizi eğlenceli hale getirin

papyon

Gün içinde kıyafet seçimine harcadığınız zamanı eğlenceli aksesuarlar kullanarak azaltabilirsiniz. Nasıl mı? Elbisenizin üstüne kolye yerine, papyon takabilirsiniz. Papyon neredeyse her kıyafetle kombinlenebilir. Ayrıca, işten çıkıp önemli bir yemeğe gidecekseniz ve yanınızda topuklu ayakkabınız yoksa şık küpeler takıp, geceye hazır olabilirsiniz.

 

 

6. Mont alırken dikkatli olunmont

Mont ve blazer ceket alırken dikkat etmeniz gereken tek bir şey var; omuzlarınıza oturması. Çok dar veya çok bolsa, mağazada bırakın. Montları ve ceketleri daraltmak çok zordur ve eğer üstünüze tam oturmazsa güzel durmaz.

 

7. Dekolteli kıyafetler seçerken dikkatli olun

dekolte

Dekolteli kıyafetler seçerken bir kurala uymanız gerekiyor; sadece cildinizin tek bir bölgesinin gözükmesi. Örneğin, eğer göğüs dekolteli bir üst giyiyorsanız, altınıza mini etek giymeyin. Unutmayın ki seksi görünmek ve kendinizi güzel hissetmek dekoltenizle doğru orantılı değildir.

 

8. Kendinize prenses gibi davranınoda

Güzel görünmek sağlıklı olmakla çok alakalıdır. Her gün mutlaka kendinize dinlenmek için zaman ayırın. Gününüz ne kadar yoğun olursa olsun, iyi bir uyku çekmelisiniz. Güzellik uykusu kavramı aslında yalan değil. Kendinize kaliteli ipek bir çarşaf alın ve her gece mutlaka iyi bir uyku çektiğinize emin olun.

 

9. Vücut tipinize uygun kıyafetler seçin

v yaka

Çevrenizdeki bazı insanların çok kolay kıyafet seçiyor olması sizi kıskandırıyor mu? Aslında o insanların yaptıkları tek şey giyecekleri kıyafet üstünde dikkatli düşünmek. Vücut tipinizi anlayın ve ona uygun kıyafetler seçin. Örneğin, V yaka üstler giymek gövdenizi daha uzun gösterir.

 

 

 

10. Kendinize uygun bir kot pantolon edininkot

Kot her yıl ve her sezon büyük markaların koleksiyonlarında mutlaka gördüğümüz bir parça. Bu yüzden, mutlaka dolabınızda bir kotunuzun olması gerekiyor. Fakat, modaya uygun aynı zamanda da üstünüze tam oturan kot pantolon bulmak düşündüğünüzden de zor olabilir. Kot pantolon almanın ilk kuralı; eğer azıcık bile olsa size büyük geldiğini düşünüyorsanız kesinlikle bir küçük bedenini alın. Unutmayın ki, kotlar bir iki yıkamadan sonra esner. Ayrıca, evinizde bir tutkal tabancası bulundurun. Böylece, pantolonunuzdan sıkıldığınız zaman üzerini değişik süslerle süsleyebilirsiniz.

Terziye götürmeden önce mutlaka iki kez yıkadığınıza emin olun. Pantolonların paçaları ayakkabının üst kısmına kadar gelmeli. Buna göre paça boyunuzu ayarlayabilirsiniz.

11. Makyaj ve deodorant lekelerine karşı dikkatli olun

makyaj

Makyaj ve deodarant lekeleri hem görüntünüzü mahvedebilir hem de yıkaması çok zor olabilir. Bu lekelere karşı her ne kadar dikkatli olsak ta bazen fark etmeden belirebiliyorlar. Daha pahalı kumaşlarda bu lekeler oluşunca, sadece lekeli kısmı ılık suda elinizde yıkayın. Ayrıca, çoğu leke anında ıslak mendille müdahale edildiğinde çıkar.

 

 

 

12. Cesur renklerde aksesuarlar kullanınaksesua

Giydiğiniz kıyafeti kişiselleştirmek ve size özel kılmak için aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz aksesuarlar sizin tarzınızı yansıtır. Eğer çoğu kıyafetiniz daha soluk ve nötr renklerden oluşuyorsa, göz alıcı renklerde aksesuarlar kullanarak kıyafetinize değişik bir hava katabilirsiniz. Ayrıca, farklı kumaşları ve materyalleri de birbiriyle kombinlemekten çekinmeyin. Özgür olun.

13. Kombinlerinizde atkı kullanın

atkı

Aksesuarlardan söz etmişken, en güvenli ve kullanışlı olandan bahsetmeden edemeyeceğiz; atkılar. Farklı renklerde, şekillerde, kumaşlarda ve tarzlarda binlerce atkı bulabilirsiniz. Size uygun olanları seçin ve kıyafetlerinizle kombinleyin. Atkı kullanmak bir kıyafetinizin tarzını anında değiştirebilir. Bu yüzden doğru atkıyı seçtiğinizden emin olun.

 

14. Arkadaşlarınızla gece çıkacağınız zaman rahat kıyafetler seçinScreen Shot 2015-01-02 at 14.50.03

Arkadaşlarınızla konsere, bir şeyler içmeye ve bir gece kulübüne mi gidiyorsunuz? Eğer doğru kıyafeti seçmezseniz gece boyunca çok zorlanabilirsiniz. Bu durum da eğlencenizi etkileyebilir ve gecenizi zehir edebilir. Öncelikle, rahat ayakkabılar seçin ve kıyafetinizi ona göre ayarlayın. Kıyafetlerinizin üstünüze tam oturduğuna, askınızın düşmediğine veya pantolonunuzun bol gelmediğine emin olun. Ayrıca, modacılar, asılacak bir çanta tercih etmenizi öneriyor. Böylece elleriniz boş kalır ve sizde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

15. Kendinize dur demeyi öğrenin

dur demek

Alışveriş yapmanın en zor kısmı kendinize yeter demek. Fakat, eğer planlı bir şekilde alışverişe giderseniz kendinizi durdurabilirsiniz. Tıpkı market alışverişine gider gibi, kıyafet alışverişine giderken de ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. İkinci adım olarak, indirim zamanlarını kovalayın. Fakat, bir şeyi sadece ucuz diye almayın. Listenize bağlı kalmanız çok önemli. Ayrıca, kaliteli olan kıyafetleri seçmeye dikkat edin. Eğer bir parçanın fiyatı çok geldi diye kararsız kalırsanız mutlaka kalitesini kontrol edin ve ona göre alın.

16. Kıyafeti almadan önce her tarafını iyice kontrol edinaynaya bakmak

Alışverişinizi aceleye getirmemeye çalışın. Ayna karşısında kıyafet üstünüzdeyken her tarafına iyice bakın. Eğer kendinizi seksi ve rahat hissediyorsanız, düşünmeden alın. Ayrıca, bazı kumaşlar gün ışığında iç gösterebilir. Bu yüzden emin olmak için farklı ışıklar altında bakmakta fayda var.

 

 

 

17. Değişik tarzda kıyafetler deneyin

tarz

Dolabınızda hep aynı tarzda kıyafetlerin olması sizi zamanla bayabilir. Aksesuarlarınızda veya kıyafetlerinizde değişik tarzlara kaçmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Dolabınızda hiç olmayan renkte bir şeyler alın veya değişik bir makyaj stili deneyin.

 

 

18. Kemer takınkemer

Doğru kemeri takmak kıyafetinizi daha güzel gösterebilir. Aynı zamanda, kemeri doğru şekilde kullanırsanız beliniz daha ince gözükür. Kemerinizi kıyafetinizden farklı bir materyalden seçin. Böylece kemer ortaya çıkar ve kıyafetiniz daha şık ve eğlenceli gözükür.

 

19. Zaman zaman maskülen kıyafetler giymekten çekinmeyin

takım elbise

Çoğu erkek kıyafeti, kadın kıyafetlerine göre çok daha rahat. Bu yüzden ara sıra maskülen kıyafetler tercih etmekte hiç bir sakınca yok. Fakat erkeksi kıyafetler derken, bol parçalardan bahsetmiyoruz. Üzerinize tam oturan kadınlar için dikilmiş bir takım elbise alın. Takım elbiseyle hem seksi hem güçlü hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

20. Yanınızda fazla kıyafet bulundurunleke

Ne kadar dikkatli olursanız olun, kazalar olabilir. Saniyeler içinde üzerinize bir şey dökülebilir ve kıyafetiniz mahvolabilir. Buna hazırlıklı olmak için yanınızda her zaman fazladan bir giysi bulundurun. Ofisinizde bir çekmecede fazladan bir gömlek bulundurmak bu tarz kazalara karşı hazırlık olmanızı sağlar.

 

Kaynak:

Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!