Kıskançlık duygunuzu işe yarar hale dönüştürebilmek elinizde

Bazı duygular çevremizdeki kişiler tarafından ayıplanacağı düşünülerek gizlenmeye çalışılır. Bunlardan biri de kıskançlık duygusudur. Oysa kıskançlık diğer tüm duygular gibi doğal bir duygudur. İçinde pek çok anlam barındırır. Kıskançlığa kulak verilirse geliştirici dahi olur.

 Kıskançlık ne zaman ortaya çıkar?

Kıskançlık, kendimizi diğerleriyle kıyasladığımızda yoğun olarak yaşadığımız bir duygudur. Karşımızdakinin dış görünüşünü, kariyerini, sahip olduklarını kendimizinkilerle kıyasladığımızda kıskançlık duygumuz ortaya çıkabilir. Kimse sizi zorla kıskandıramaz. Kıskançlık, karşınızdaki kişiye veya duruma yüklediğiniz anlamla ilgilidir.

 Kıskançlık kötü müdür?

kıskanç kadınlar
Kıskançlık duygunuzu kendinizi motive etmek için kullanın

Kıskançlığı nasıl kullandığınıza bağlı olarak size zararı da olur faydası da. Kıskançlık nelere sahip olmak istediğinize dair yol gösterici bir duygu olarak kullanıldığında size faydalı olur. Kıskandığınız şeye dair yeni hedefler belirlediğinizde, neler yapmak istediğiniz hakkında sizi düşündürdüğünde, davranışlarınızı değiştirmeye dair motive ettiğinde kıskançlık işinize yarar.

Kıskandığınız kişiye veya duruma dair öfke doğurduğunda ise size zarar verir; çünkü bu tür bir öfkeyi taşımak oldukça zordur.

İlgili yazı: Başkalarının ‘mükemmel’ görünen hayatlarını kıskanmayı bırakın

Örneğin; bedeninizden hoşnut değilsiniz. Zayıf ve formda kişileri kendinizle kıyaslıyorsunuz ve bu sizde kıskançlık duygusunu doğuruyor diyelim. Kıskançlık duygunuz, nasıl görünmek istediğinize dair sizi düşündürüyor ve spor yapmaya dair motive ediyorsa işinize yarayan bir duygu olur. Ancak, zayıf kişileri kötülemeye başlıyorsanız işte orada kıskançlık duygusu işinize yaramaktan ziyade size zarar veren bir hal almış olur. Üstelik hayatınızda hiçbir şey değişmez.

Veya iş yerinde bir başkasının başarısını kıskanmanız, çalışma düzeninizi, zaman planlamanızı, önceliklerinizi gözden geçirmenizi ve eksiklerinizi telafi etmeye çalışmanıza sebep olursa işinize yarar. Aksi takdirde sizin çalışma motivasyonunuzu kıran ve size zarar veren bir duygu olur.

Özetle, kıskançlık utanılması gerekmeyen aksine hayatınıza dair size yol gösterici olduğu için tüm duygular gibi sahiplenilmesi gereken bir duygudur.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam