Kırmızı ve yeşilin tarifli buluşması: Karşıyaka’lı fiyakalı salata

securedownload8
Karşıyaka’lı fiyakalı salata

İpek siyah mantolu, Beyaz beyaz yakalı 
Kalbim kalbim çarpıyor, sana sana bakalı 
Hem çakalısın, biraz da fiyakalı 
Ne yaman şeysin, ne yaman şeysin Karşıyaka’lı 
Ne yaman şeysin, ne güzel şeysin Karşıyaka’lı 

securedownload6Karşıyaka maçı öncesi herkes aşırı derecede heyecanla kadroyu bekliyor. Dolmalık  fıstık ”ben kesin varım diyor”. 2-3 kaşık da olsak biz bu maça çıkarız. Eee ne de olsa gözde oyuncu,  bedeli yüksek. Brüksel lahanası tedirgin. Ne kadarımız oynayacak? Yarım kilo kesin. Banko! Hoca odanın ortasında son taktikleri veriyor. Ayçiçek, sen bu maçta yoksun. Zeytinyağı, 2 yemek kaşığı. Derin bir oh çekiyor. Bir tutam deniz tuzu ve karabiber zaten forvetin değişmez ikilisi. Sarımsak 3-4 diş var zaten. Takım kuruldu gibi. Ama son oyuncuyu açıklıyor hoca. Sokaktaki gevrekçinin bağrışı ve odanın ortasında yanan sobadan gelen odun çıtırtısı. Ve kurutulmuş domates. Yeşil ve kırmızı buluştu. Alın bu maçı!

Meşin top orta yuvarlakta. Düüüüüüttttttttttt. Maç başladı. Brüksel lahanaları tuzlu kaynar suda 7-8  dakika kaynatılıyor. Bas bas bas bağırıyorlar. Sonra soldan zeytinyağı, zeytinyağı gibi üste çıkarak sarımsakla soteleniyor. (WOK TAVA) What an amazing goal!

securedownload3

Brüksel lahanalarını ve doğranmış kurutulmuş domatesleri, yani bu efsane ikiliyi (Gode),  ilave edip forvetleri de ekledik. 5-6 dakika top dolaştırın.  Maçta dolmalık fıstık olup yağdık. Gene galibiyet gene mutluluk. Afiyetler bol 3 puanlı olsun!

securedownload1

Not: Mutfak Salakları’ndan Burak, İzmir Karşıyaka sevgisini bu salatayla anlatmıştır.

Malzemeler

securedownload

  • 500 gram brüksel lahanası
  • 3 yemek kaşığı kurutulmuş domates
  • 1 paket dolmalık fıstık
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam taze çekilmiş karabiber
  • 2 diş sarımsak

 

Mutfak Salakları’nın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Mutfak Salakları
Mutfak Salakları, Nur-Burak Tunay çiftinin sürekli workshoplara katılıp, mutfakta sanat eseri gibi yemekler yapan uyuz arkadaşlarına karşı kurdukları bir yemek grubu. Hep rock grupları ... Devam