Kilonuz etkilenmesin: Akşam yemekten sonra neler yenir?

Özellikle uzun yaz akşamlarında yemekten sonra canınız bir şeyler yemek istiyor ama ne yesem de bana kilo aldırmasa diye düşündüğünüz oluyor mu? Gece geç saatteki seçimleriniz eğer doğru yapılmazsa hem uyku kalitenizi hem de kilonuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Gece geç saatte yediklerinizin kalori açısından avantajlı olmasının yanı sıra hem sizi tok tutması hem de uykuya geçişi kolaylaştırması gerekiyor. Peki nedir en sağlıklı alternatifler?

  • Özellikle akşam yemekten sonra canım çok tatlı istiyor diyenlerdenseniz, 1 dilim tarçınlı ananas tüketmenizi tavsiye ederim. Elbette bol su içmeyi de ihmal etmeyin.
  • Çayın yanında sürekli bir şeyler yemek istiyorum diyorsanız kuru meyveli yulaflı kurabiyemi deneyebilirsiniz. Ama porsiyon kontrolü önemli… 
  • Bitki çayları özellikle sıcak veya ılık içtiğinizde midenizde daha uzun süre kalarak tokluk hissinin artmasına yardımcı olacaktır. Yeşil çay, beyaz çay veya bitki çayları akşamları rahatlıkla tüketebileceğiniz alternatiflerden.

Kilonuz etkilenmesin: Akşam yemekten sonra neler yenir?

  • Gece uzunsa, bol yeşillik ve çiğ sebzeler iyi alternatif olabilir. Su oranı yüksek ve kalorisi düşük, kereviz sapı, marul, salatalık ve havuç dilimleri kurtarıcınız olabilir.
  • İnce bir dilim ekmeğinizi veya çiğ sebzelerinizi yağsız krem peynir veya süzme yoğurt ile yaptığınız sosunuzla deneyebilirsiniz.
  • Muz uykuya geçişi kolaylaştıran meyvelerden biridir, canınız meyve tüketmek istiyorsa özellikle akşamları üzerine tarçın serpilmiş bir muz tercihiniz olabilir.
  • Yaz aylarında tam mevsimiyken kirazın da uykuyu destekleyen meyvelerden biri olduğunu söylemeden geçmeyelim. 1 porsiyon yani yaklaşık 12-15 kiraz, yemekten 1-2 saat sonra tüketilebilir.
  • Süt, içerdiği triptofan adlı aminoasit sayesinde daha kolay uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca açlığınızı da bastırır.
  • Yağlı tohumlar yüksek kalori içerirler, ama miktarına dikkat edilerek tüketilirse özellikle badem magnezyum içeriğiyle stresin azalmasına ve uykuya geçişin kolaylaşmasına yardımcı olur. 10-12 adet badem bir porsiyon için yeterlidir.

Kilonuz etkilenmesin: Akşam yemekten sonra neler yenir?

  • Yağsız ve tuz miktarı az olan patlamış mısır lif içeriğiyle de akşam saatlerinde uygun bir alternatif olarak tüketilebilir. 1 su bardağı patlamış mısırın 1 dilim ekmek olduğunu unutmayın lütfen.

Gece yeme sendromuna dikkat

Eğer akşam yemeğinden sonra bütün gece boyunca yeme isteğiniz, uzun süredir devam ediyorsa, gece yemelerine engel olamıyorsanız bu durum gece yeme sendromu olabilir. Öncelikle bu alışkanlığın temeline inmeniz gerekiyor, gece yemelerinin birkaç sebebi olabilir. Gün içinde yeterli enerji almıyor olabilirsiniz, insülin metabolizmasıyla ilgili herhangi bir sorun olabilir veya duygusal açlık yaşıyor olabilirsiniz. Eğer bu alışkanlığınız çok uzun süredir devam ediyorsa bir beslenme günlüğü tutarak gerçek sebebini öğrenin, böylece sorunu çözmek çok daha kolaylaşacaktır.

 

İlginizi çekebilir: İştahıyla başı dertte olanlar için “iştah canavarı” ile baş etmenin 10 etkili yolu

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam