Kilo vermenize yardımcı olacak 7 strateji

Kilo vermek bir çoğumuz için bir problem haline gelmiş durumda. Kilo verip, veremememizi yaptığımız diyetten çok, o diyetin bizim günlük yaşantımıza uygun olup olmaması etkiliyor. Kimimiz, daha çok hareket ederek bir gün geçiriyor, kimimiz ise gün boyu ofiste oturarak. İki tarafta aynı diyetle kilo vermeye çalıştığında tabi ki başarılı sonuçlar alınamıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, diyet yapanların yüzde 90’ı verdikleri kiloları geri alıyorlar. Hem sağlıklı hem de kalıcı bir şekilde kilo verebilmeniz için uzmanlar sürekli olarak araştırmalar yapıyorlar.

kilo vermek

Uplifers olarak, dünyaca bilinen üniversitelerde uzmanların test ederek onayladığı kilo verme stratejilerini sizler için derledik.

Lokmalarınızı sayın

Bir araştırmada; obez katılımcılar iki gruba ayrılıyor. Her iki gruba da aynı yiyecekler veriliyor ama bir grubun yedikleri lokmaları saymaları isteniyor. Lokmalarını sayan grubun daha çok kilo verdiği ve daha çabuk doydukları ortaya çıkıyor. Yediğiniz lokmaları sayarak yemek yerken karnınız doyduğunda farkına varmanızı sağlayarak, fazla yemek yemenizi engelliyor.

Büyük bir kahvaltı yapın

kahvaltıİki grup obez katılımcının bulunduğu bir araştırmada; 600 kalori değerinde içinde bir dilim kek, kurabiye veya küçük bir donutta bulunan protein ağırlıklı kahvaltı eden grubun, 300 kalori değerinde kahvaltı eden diğer gruba göre daha çok kilo verdiği gözlemlendi. 600 kalorilik kahvaltıyı eden grup kahvaltıda bol miktarda sağlıksız yiyecekler tükettiği için, gün boyunca abur cubur yemek istemediği ve daha az kalori almak istedikleri ortaya çıktı.

30 dakikayı geçmeyecek egzersiz yapın

Avrupa’da yapılan bir araştırmada, her gün 30 dakika egzersiz yapan obez erkekler, günde 60 dakika egzersiz yapan obez erkeklere göre daha çok kilo verdi. Uzmanlara göre bunun nedeni, 60 dakika egzersiz yapan grubun, spor sonrası diyet programlarında yazmayan besinleri tüketmeleri. Daha uzun egzersiz yapmak, diyet yapan kişiyi isteksizleştirip, diyet programının dışına çıkmasına neden oluyor.

Bol bol sebze tüketin

sebzelerin faydalarıİsraelli uzmanlar araştırmalarında; düşük karbonhidrat diyeti yapan, Ege diyeti (sağlıklı yağlar ve yeşillik odaklı) yapan ve bol karbonhidrat diyeti yapan kişileri karşılaştırdı. Bunun sonucunda, düşük karbonhidrat diyeti yapanların daha çok kilo verdiği ve kilolarını iki seneden fazla koruyabildikleri ortaya çıktı. Grubun daha çok kilo vermesinin nedeni; tükettikleri sebze miktarı. Sebzeler içinde bulundurdukları lifler sayesinde kalori vermenizi kolaylaştırıyor.

İyi bir uyku çekin

Başka bir araştırmada; katılımcılardan bir kısmı her gece 9 saat uyuyor, diğer grup ise sadece 4 saat. 4 saat uyuyan grup, ertesi gün diyetlerini bozmak istediklerini dile getiriyor ve gün boyunca abur cubur tüketiyor. Uykusuz olduğumuz günlerde, canımız daha kalorili ve şekerli yiyecekler çekiyor. Bunun nedeni ise bu yiyeceklerin enerjimizi yükseltmesi.

Uzun dönem yapabileceğiniz bir diyet seçin

Diyet yapanların çoğu ilk bir kaç ay kilo verip, o kiloları bir kaç senede geri alıyor. Bu yüzden, daha hızlı kilo vermeye çalışmak yerine, içindeki yemekleri sevdiğiniz, daha eğlenceli bir diyet listesi seçmeyi deneyin. Eğer, bir diyetisyenle görüşüp kendinize ait bir diyet listesi hazırlarsanız daha çok kilo verebilirsiniz. Ayrıca, uzmanlar obez insanların diyet boyunca pes etmeye karşın bir psikologla görüşmelerini öneriyor.

Diyete bir arkadaşınızla beraber başlayın

diyet arkadaşıBrown ve Dartmouth Üniversitesi’nde ki araştırmacılara göre; eğer diyete bir arkadaşınızla beraber başlarsanız ve beraber kilo verirseniz, diyetinizde başarılı oluyorsunuz. Arkadaşınız size dürüst olduğu ve zor zamanlarınızda yardım ettiği için diyeti bırakma olasılığınızda azalıyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!