“Kilo fazlası olanlar spor salonuna gitmekten çekiniyor”: Ne yapmalı?

Fazla Kilolular Spora Gitmekten Çekiniyor
Fazla Kilolular Spora Gitmekten Çekiniyor

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için spor yapmaya, yeni bir beslenme planı benimsemeye kararlısınız, fakat çevresel faktörler ve bedensel tepkiler sizi yıldırıyor mu? 

İnsanlarımız çok meraklı, herkes birbirini inceliyor. Zannediyorum ki bu bizim kültürümüzün bir parçası. Meraklı bakışlar, kilo vermek isteyen ve bu doğrultuda gerek salonlarda gerekse açık alanlarda spor yapmak isteyen insanları hedeflerinden alıkoyuyor.

Spor salonlarının asıl amacı kilo kaybetmek isteyen insanlara mümkün olan en kapsamlı spor aletlerini bir arada sunmak değil midir? Evet öyledir, fakat salonlarda kaç tane fazla kilolu insan görüyoruz? Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Aşırı kilolu sınıfına sokabileceğimiz insanların bir çoğu, kilo verme sürecinde meraklı bakışlara maruz kaldığı için spor salonlarına gelmekten çekiniyorlar. Genel olarak karşılaştığımız ifadelerden biri şu şekildedir; ‘Kilo fazlamı vereyim öyle salona giderim.’

Fazla Kilolular Spora Gitmekten Çekiniyor
Fazla Kilolular Spora Gitmekten Çekiniyor

Kilonuz, sağlığınızı tehdit eder nitelikteyse kendinize olan özgüveniniz bir hayli düşüktür. Hal böyleyken siz sporu hayatınıza sokmaya ne kadar kararlı olursanız olun; çevrede sizi inceleyen gözlere maruz kalmak, hedeflerinizden vazgeçmenize neden olabilir. Sakın vazgeçmeyin, kararlılığınızı koruyun ve alternatif çözümler yaratın.

Bu kültürel özelliği değiştiremeyeceğimize göre kendimiz çözüm yaratmalıyız. Aktivite girişiminizden tamamen vazgeçmek yerine, kendinizi daha rahat hissettiğiniz saatlerde ve alanlarda spor yapmayı deneyin. Bakışlara maruz kaldığınızda, karşı tarafa nazikçe gülümseyin. Kendinize sürekli hedeflerinizi hatırlatın. Bırakın meraklı bakışlar sizi hırslandırsın ve hedefinize daha sıkı bağlanmanızı sağlasın.

İradeniz ve istikrarınız bu süreçte çok önemlidir. Siz verilmesi zor bir karar verdiniz, kararınız doğrultusunda harekete geçtiniz. Kendinizle gurur duyun, moralinizi hep yüksek tutun. Yaşam kalitenizi aşağıya çeken kilo fazlanızdan bir bir kurtulurken kendinizi sürekli tebrik edin, ödüllendirin. Yemekle ödüllendirmeyin tabii, mesela güzel bir spor kıyafeti ya da bir spor ayakkabı sizi motive edecektir. İnsanlardan tebrik ve takdir beklemek yerine bunu kendiniz yapın, kıskançlık insanın doğasında vardır ve bazen güzel izlenimler dahi dile getirilmez.

Zayıflama sürecinde sıkça bizi hüsrana uğratan yanlış yaklaşım; dönemsel olarak yediklerimize dikkat etme ve spor yapma eğilimimizdir. Düğün için, mezuniyet için, üniversite arkadaşlarıyla toplantı için, yaz mevsimi geldiği için ve daha niceleri… Sağlığımız ve iç huzurumuz için fazla kilolarımızdan kurtulmak istiyorsak bunun dönemsel bir girişim olmaması gerekir. Bu da demek oluyor ki sürdürülebilir yeni bir yaşam biçimi bizi ebediyen tatmin edecektir.

Fazla Kilolular Spora Gitmekten Çekiniyor
Fazla Kilolular Spora Gitmekten Çekiniyor

Yaptığınız aktiviteyi ve beslenme programınızı abartmadan uygulayın, küçük adımlarla ilerleyin ve sabırsız olmayın. İnanın, vücudunuz inanamayacağınız olumlu tepkiler verecektir. Yıllardır süregelen yanlış beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip vücudunuzu bu sağlıksız besinlerden yoksun bıraktığınızda, bir tepkiyle karşılaşmanız kaçınılmaz.

Metabolizmanızın da zamanla alışkanlıkları oluşur yani rahata alışır ve sizi bu zayıflama sürecinde yer yer zorlayabilir. Vücudunuzun kabaca tepkisi şu şekilde olacaktır; ‘Eskiden ne güzel fazladan enerji (baklava, börek, çörek, vb.) geliyordu, artık gelmediğine göre ben hazırda var olanı (depo yağlarınızı) korumalıyım.’ Korkmayın ve sürece bağlı kalın, bu tepki çok normal ve yaklaşık bir hafta gibi bir sürede ortadan kalkar. Bu süreç tamamen eski siz (alışkanlıklarınız, vücut sisteminiz) ve yeni siz arasındaki mücadeleden ibarettir. Burada galip gelen kararlılığınız, ödülünüz ise sağlığınız ve fit görünümlü vücudunuz olacaktır. Kendinizi yemekle ödüllendirmekten vazgeçin, ödül mamasını evdeki minik dostlarınıza verin.

Her zaman, öncelikli sağlığınızı korur nitelikte bilinçli, sürdürülebilir bir aktivite programı ve beslenme planı oluşturun. Yardım almanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu doğrultuda maddi durumunuza en uygun şekilde uzmanlardan yardım alın. Bu amaç için ayırdığınız zaman ve paradan kaçınmayın, şimdiye kadar satın aldığınız birçok şeyden daha faydalı bir şeye yatırım yapıyor olacaksınız; sağlığınıza ve özgüveninize…

 

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam