Kilo almanın yolları nelerdir?

Kimimiz aldığı kilolardan yakınırken kimimiz de ne yersek yiyelim kilo almayı başaramayız. Her ne kadar halk ağzında “kilo alamamak” sorunu çok anlamsız gelse de bazı insanlar istedikleri kadar çok yesinler hep olmaları gerekenin altında bir kiloya sahipler. Peki kilo almanın yolları neler? İdeal kiloya ulaşmak için ne yapılmalı?

Kilo aldıran yiyecekler

Tabii ki de ilk olarak besinler çok önem taşıyor. Çok yağlı besinler tüketmek ve düzensiz saatlerde yiyerek kilo almak değil, kilo almanıza yardımcı besinleri tüketerek kilonuzu artırmalısınız. Sağlıklı kilo alırsanız kilo kaybı da yaşamazsınız.

Hazır meyve suları, unlu tatlılar, hamur işleri, salam, sucuk veya kızartma türleri kalitesiz besin öğeleri içine girer. Bu besinler size illa ki kilo aldırır ama sizin istediğiniz sağlıklı kilo almaksa o zaman bu sağlıksız besinleri tüketmemeye özen gösterin. Dikkatinizi çekmek isteriz; önem verdiğiniz vücut yağ oranınızı arttırmak değil kas oranınızı yükseltmek olmalı.

Kırmızı et, patates, balık, tavuk, karides, pirinç, tereyağı, peynir, fıstık, mantar, havuç kilo aldıran besinler içene girer. Kuruyemiş olarak ceviz, badem, fındık, kayısı, incir kurusu yiyerek kilo alabilirsiniz. Meyve tüketiminde muza ağırlık verebilirsiniz.

Meyve tüketiminde muza ağırlık verebilirsiniz.

Erkekler için kilo almanın yolları

Kilo almanın kadını erkeği yoktur desek de erkeklerin uygulayabileceği bir takım methodları belirtebiliriz;

 • İlk olarak öğün sayınızı arttırın. Günde en az 4 öğün yemek yiyin.
 • Beslenmenize ağırlıklı olarak karbonhidrat değil, sağlıklı yağları ve proteinleri ekleyin. Bu yüzden tavuk, balık ve et gibi besinleri olabildiğince tüketin. Sabah bir yumurta ve yanında tam buğday ekmeği yiyerek bu şekilde protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Her gün mutlaka yürüyüş yapın. Bir spor salonuna yazılın veya evde spor yapın. Bu spor vücut geliştirme tekniklerine bağlı spor olsun. Spor yaparken de sigara içiyorsanız derhal bırakın. Sigarayı bıraktığınızda hızlı kilo aldığınızı fark edeceksiniz.
 • Hangi yiyecekler kilo aldırır, bunları öğrenin. Sağlıklı karbonhidrat içerikli besinler kilo almanız için mükemmel yardımcılardır. Bulgur, pirinç, kuruyemişler bu kategoriye girebilir.
 • Günde en fazla iki bardak çay ve yalnız bir fincan kahve için.
 • Psikolojik olarak kendinizi güçlü hissedin. “Gene kilo alamayacağım” düşüncesiyle güne başlamayın ve her yediğiniz besini zihninizde kilo almak odaklı yediğinizi düşünün. Psikolojik düşünceniz de kilo almanızı kolaylaştırır.
“Gene kilo alamayacağım” düşüncesiyle güne başlamayın

Kilo almanın bitkisel yolları

Ben vejetaryanım veya bitkisel yollarla da kilo almak istiyorum diyenlerdenseniz bu da mümkün. Şifalı bitkilerle kilo alabilirsiniz. Sizler için birkaç önerimiz var.

Kilo aldırıcı bitkisel tarif:

Bir hafta boyunca kahvaltı ile öğle yemeği arasında ılık suyun içine baş parmağı büyüklüğünde iki adet kök zencefili koyup 6 dakika boyunca demleyip için.

Malzemeler:

 • 100 gram kayısı
 • 100 gram incir
 • Rendelenmiş bir portakal kabuğu
 • 25 gram tereyağı (tuzsuz)
 • 1 gram anason tozu
 • 25 gram fıstık
 • 100 gram hurma
 • 100 gram ceviz içi
 • Yarım kg süzme bal
 • 10 gram keten tohumu

Bir gece önceden hurmaların çekirdeklerini çıkartın ve hurmaları ıslatın. Bir sonraki gün hurma ve kayısıları blender ile karıştırın ve geri kalan malzemeleri de birleştirerek bitkisel karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

Rengarenk meyve ve sebzelerle yaşamınıza sağlık katın.
Kilo aldırıcı vitaminler

Karbonhidrat, protein ve yağ dışında vitaminler de kilo almak için çok değerlidir. Sadece bir vitamin değil birden fazla vitamin alırsanız daha hızlı kilo alabilirsiniz.

C vitamini

ABD Merkezli “Ulusal Sağlık Enstitüsü”ne göre C vitamini metabolizmayı yavaşlatarak kilo almaya yardımcı oluyor. Günlük C vitamini almaya özen gösterin.

Kış aylarının vazgeçilmezi turunçgilleri unutmayın.

Tiamin (B1 Vitamini)

Esmer pirinç, tam tahıllı ekmek ve et tam bir B1 vitamini deposudur diyebiliriz. B1 vitamini iştah açar bu yüzden kapsül halinde satılan bu vitamini suya atıp çözündükten sonra içebilirsiniz.

D vitamini

D vitamini kemik yapısını güçlendirdiği için kilo almada kritik bir vitamin. Peynir, tereyağı, ton balığı veya patatesten bu vitamini almak mümkün.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!