Kıbrıs lezzetleri: Kıbrıs’ta ne yenir, ne içilir?

Kıbrıs, yeme-içme konusunda birçok yerel lezzeti bünyesinde barındırıyor. Maddelemeye, gitmeden önce araştırma yaptığımda en çok merak ettiğim ve “yenilecekler liste”mde ilk sıraya aldığım yiyecekle başlamak istiyorum: Şeftali Kebabı

Şeftali Kebabı

Seftali-Kebabi-Kibris-Mutfagi

Tat olarak çok da farklı bir lezzet almadıysam da, normal köftelerden kıvam ve şekil olarak farklılaşarak turistleri avlamayı başarmış. Özellilkle Girne Limanı kıyısında bulunan restoranlar, menüsünü turistik fiyatlarla çoktan güncellemiş. Bu sisteme karşı olsam da, limanı en keyifli açıdan izleyebileceğim mekanı bulunca hesap ekstresi aklıma bile gelmedi. Zira, o balkonda bir ziyafet çekilmeli, bir “şerefe” denilmeliydi!

Kıbrıs Köftesi

Restorana girdikten sonra menü üzerinden keşfettiğimiz bir diğer lezzet ise Kıbrıs Köftesi oldu. Hafif mücveri andıran, içine maydanoz konulmuş bir köfte. Farklı tat arayışındaysanız, normal ızgara köfteye alternatif olabilir.

Molehiya bitkisi

Biraz dikeni olan, haşlanıp sirkelendikten sonra bildiğimiz Ege, Akdeniz mezesi tadına bürünmüş bir bitki.

IMG_6085

Macun

Ceviz, patlıcan gibi çeşitli meyve ve sebzelerden yapılan reçeller benim keşfedebildiğim kadarıyla.

Hellim

Bildiğimiz hellimlerden farkı var mı? Tat olarak yok. Yalnızca miktar olarak fazla olduğu için gidince ‘Alalım’ diyorsunuz.

Alkol

İçecek olarak ise alkol alabilirsiniz bol bol, eğer ilgi alanınızdaysa. Zira ucuz. Tabi bizim ülkemize göre. Yoksa “Bir bira için neden bu kadar para verelim yahu?” da diyebilirsiniz Almanya ya da Avusturya’dan gelmişseniz örneğin. Kıbrıs’ın içinde Duty Free’den daha uygun fiyatlara bulabileceğinizi ise daha önceki yazımda bahsetmiştim hatırlarsanız.

Buzlash

20160706_163243

Vee yöreye özgü olmasa da, yörede en çok hora geçen şey olan Buzlash. Bol bol içebilirsiniz. Ben fonda yaz sıcağı da varken bardaklarca içebilirim, o kadar seviyorum!

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam