Kendinizi kurtarmanız gereken 12 durum

Kendinizi Hemen Kurtarmanız Gereken Durumlar
Kendinizi Hemen Kurtarmanız Gereken Durumlar

Hayat çok değerli. Değerli olduğu kadar da zor. Bitmek bilmeyen aksilikler, sürekli üzerinize gelenler… Bazen canınızı sıkan, sizi mutsuz eden bir şeyler varsa, yapmanız gereken onları hayatınızdan çıkarmak. Ancak eğer aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaşırsanız, hiç durmayın kaçın.

1. Sizi üzen insanlar: İnsanların sizi neden üzdüklerini düşünmekten vazgeçip, kendinize “Bunun olmasına neden izin veriyorum?” diye sorun. Konuşun ve hakkınızı arayın. Bazen incinmenizin sebebi, başkalarının sizi üzmesinden çok, yaşadıklarınız karşısında sessiz kalmanız olabilir.

2. Yalan söyleyen sevgili: Eğer başka biri, sevdiğiniz kişinin kalbini çalmayı başarabildiyse, bunu erken öğrendiğiniz için mutlu olun. Eğer sevgiliniz sizi gerçekten seviyor olsaydı, başka birini size tercih etmezdi. Bazı insanların hayatınızda olmasalar da kalbinizde sonsuza kadar kalacakları gerçeğini kabullenmelisiniz.

3. Ertelemek/ağırdan almak: Bazen, bilmediklerinizi öğrenmek için değil, zaten bildiğiniz bir şeyi onaylamak için sorular sorarsınız. Farklı farklı kişilerden aynı cevabı alıyor olmanız, sizin için çok da iyi bir şey değil. Çünkü bilinçli bir seçim yapmanın yolu gerçeği kabullenmekten geçer. Yaşayabileceğiniz hayatı yaşamak için kendinize bir şans verin ve harekete geçin. Bir noktada mutlaka karar vermek ve  ilerlemek zorunda kalacaksınız.

4. Sabırsızlık: Doğru adımlar attığınızın ve hayatınızdaki gelişmelerin farkına varmanın en iyi yolu sabretmektir. Bazen kendimize inanmak ve sabretmek yerine, yeni çıkış yolları aramaya çalışırız. Sabretmekte fayda var. Çünkü bir şeyler çok yavaş ilerliyor görünse bile, aslında hayat olması gereken hızda akıyor.

5. Yüzeysel kalıplar: Diğer insanları ten rengi, vücut şekli ya da dış görünüşlerine göre yargılarsanız; gerçekte nasıl kişiler olduklarını ve neler başarabileceklerini göremezsiniz.

6. Maddiyatçılık: Hayat sizi nereye götürürse götürsün; daha çok kıyafete, daha çok paraya ya da daha iyi bir arabaya sahip oldukları için sizden daha iyi olduğunu düşünen insanlarla karşılaşacaksınız. Ancak asıl önemli olan güçlü bir karakter, dürüstlük ve değerinizin farkında olmanızdır. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, en iyi sizsiniz.  

7. Hızlandırılmış ilişkiler: Hiç bir ilişkinizi aceleye getirmeyin. Kendi üzerinizde çalışın; kendinizi hissedin, kendinizi sevin. Bunları başardıktan sonra, doğru insanlar sizi farkedecek ve hayatınıza girecek.

8. Aşırı mükemmelliyetçilik: Başkalarını mükemmel olmadıkları için yargılamayın. Kendileri oldukları için imrenin. Bazen kafanız karışsa da, adlında çevrenizdekilerin mükemmel olmasını istemeyeceksiniz. Asıl aradığınız; güvenebileceğiniz ve size hak ettiğiniz gibi davranacak, beraber gülüp eğlenebileceğiniz ve beraber vakit geçirmekten keyif alacağınız insanlar.

9. Size sadece duymak istediklerinizi söyleyenler: Sadece duymak istediklerinizi söyleyen birine inanmak çok kolaydır. Ancak ne yaptıklarını gözlemlemenizde fayda var. Ne söylediğiniz değil ne yaptığınız önemlidir. Yaptıklarınız hisleriniz hakkında daha çok ipucu verir.

10. Değerinizi bilmeyenler: Siz, birinin B planı olmaktan çok daha değerlisiniz. Kendinizi birinden vazgeçmeye zorlayamazsınız, ancak kendinizi, daha iyisini hak ettiğinize sadece siz inandırabilirsiniz. Eğer kendinize gereken değeri siz vermezseniz, başkalarının vermesini de bekleyemezsiniz.

11. Sizi olmadığınız biri olmaya zorlayanlar: Sizi tektipleştirmeye çalışan bu dünyada, vereceğiniz en zor savaş, kendiniz olma savaşıdır. Ve eğer karşı koymaya çalışıyorsanız, sizden pek hoşlanmayabilirler. Farklı olmanız ya da farklı hissetmeniz suç ya da hata değil. Sizi farklı kılan şeyler, aslında sizi siz yapanlar.

12. Negatif düşünceler: Hayat bazen çok zor. Bazen o kadar stres dolu ki, tek yapmak istediğiniz ağlamak. Ancak çoğu zaman hayat çok güzel. Bunun farkına vardıktan sonra, yapmanız gereken, hayata daha olumlu bakabilmek ve zor zamanları atlatmak için kendinizi zorlamak. Çünkü yaşamak buna değer.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!