Kendinize meydan okuyun: Bütçenizi zorlamadan stilinizi değiştirmenin 6 yolu

Sosyal medyada, moda bloglarında ya da arkadaş çevremizde sık sık “kendine meydan okuma” konuları konuşuluyor. Kimileri günümüzde son derece popüler olan bir süre boyunca sosyal medyayı kullanmama gibi meydan okumalar yaparken kimileri bunu sağlıklı beslenme için hayata geçirebiliyor. Ancak alışveriş yapmayı son derece sevenlerdenseniz size iyi bir meydan okuma fikrimiz var: Bütçenizi zorlamadan stilinizi değiştirmenin yollarını uygulamak.

Gardırobunuzu yenilemek, yeni bir tarz yaratmak ya da büyük bir yenilenmeye adım atmak için büyük miktarda harcama yapmanız gerektiği bir gerçek. Ama aynı zamanda hem tarz hem de ekonomik biri olmak mümkün. Sadece uygulamanız gereken birkaç etkili ama küçük adım bulunuyor. İşte bütçenizi zorlamadan sizi havalı birine dönüştürecek meydan okumalar:

Kendinize meydan okuyun: Bütçenizi zorlamadan stilinizi değiştirmenin 6 yolu

1. Alışveriş yapmama meydan okuması

Bu meydan okuma tam da okunduğu şekilde gerçekleştiriliyor. Bu süre içerisinde alışveriş yapmayı bırakıyorsunuz. Bu meydan okuma tüm gardırobunuzu bir kez daha gözden geçirmenize olanak sağlıyor. Böylelikle eski diye düşündüğünüz kıyafetleri tekrardan görünür hale getirmeye başlıyor ve bunları o günün modasına uyarlayabilerek yeni bir tarz yaratabilirsiniz.

Zorlu bir meydan okuma olsa da bu sayede yapacağınız tasarrufu düşünün. Kendinize 4 ile 8 ay arasında bir süre belirleyin ve bu zaman zarfı boyunca kıyafet alışverişi yapmayın. Hatta kendinize güveniniz tamsa bunu 1 yıla da çıkarabilirsiniz.

2. Aksesuar ekleme meydan okuması

Kendinize meydan okuyun: Bütçenizi zorlamadan stilinizi değiştirmenin 6 yolu

Bu meydan okumada kendinize küçük bir bütçe ayırıyorsunuz ve bunu sadece aksesuar alışverişi için kullanıyorsunuz. Eğer görünüşünüzde değişiklikler yapmak istiyor ama çok da para harcamak istemiyorsanız bunu kıyafetlerinize ekleyeceğiniz aksesuarlarla sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan detay ilgi çekici ve uygun fiyatlı takıları satın alarak görünüşünüzü yeniden yaratmak.

Eğer altın gibi bir takı almıyorsanız aksesuarlar genel olarak son derece ucuz olabiliyor. Sadece seçimlerinize bir miktar hayal gücü eklemeyi unutmayın. Böylece mağazalardan 10 liraya alacağınız havalı takılarla stilinizi çok basit ama görünür bir şekilde değiştirebilirsiniz.

3. Al sat meydan okuması

Bu meydan okumada önemli olan detay parayı stratejik olarak harcamak üzerine kurulu olmasıdır. Harcadığınız paranın kazandığınız parayla denge içerisinde olması gerekir. Eğer kendinize yeni bir ürün aldıysanız elinizdeki bir parçayı ikinci el mağazalar ya da uygulamalar üzerinden satmanız gerekiyor.

Bu en zor meydan okumalardan biri çünkü bir şeyi satın aldıktan sonra elinizden çıkaracağınız bir ürünü seçmek durumundasınız. Eğer kendinize şık bir topuklu ayakkabı aldıysanız stilettolarınızı satışa çıkarmaya hazır olun.

4. Bir hafta meydan okuması

Bu meydan okumada en sevdiğiniz ve haftada en az iki kez giydiğiniz bir ürünü düşünün. Mesela her zaman siyah ayakkabı mı giyiyorsunuz? Bu meydan okumaya başladığınızda 7 gün boyunca o ayakkabıyı giymeyin. Ya da günlük tarzınız kot ve tişört kombiniyse 7 gün boyunca bunların ikisini de hiç giymemeyi deneyin. Böylelikle üzerinizde yeni ve farklı kıyafet varmış hissine kapılacaksınız. Böylelikle çevrenizdekileri de şaşırtmayı başarabilirsiniz.

Kendinize meydan okuyun: Bütçenizi zorlamadan stilinizi değiştirmenin 6 yolu

5. 10×10 meydan okuması

Bu meydan okumada kendinize 10 parça kıyafet seçiyorsunuz ve işin geri kalanı tamamen sizin yaratıcılığınıza kalıyor. 10 gün boyunca seçtiğiniz 10 parça kıyafeti istediğiniz şekilde kombinleyip giyebilirsiniz. Böylelikle yaratıcı tarafınızı da ön plana çıkarabilirsiniz.

Büyük bir gömleği seçtiğinizi düşünün. Bunu hem elbise hem de önü açık bir şekilde ceket olarak kullanabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız ve birkaç parça kıyafet benim için yeterli diyorsanız bu meydan okumayı 30 ya da 60’a da çıkarabilirsiniz.

6. 50 lira meydan okuması

Bu meydan okuma ile sınırlı bir bütçeyle alışveriş yapmayı öğrenebilirsiniz. Öncelikle kendinize 50 liralık bir bütçe ayırın ve bunun alışverişinize harcayacağınız tek para olduğunu unutmayın. Harcayacağınız parayı bilince alışverişinizi de ona göre şekillendirip konfor alanınızın dışına çıkarak ikinci el kıyafet satan mağazalar ya da online alışverişe yönelebilirsiniz. Eğer bunu başarıyla tamamlarsınız belli bütçeyle alışveriş yapmak sizin için son derece kolay bir hale gelecektir.  

 

Kaynak:
WiseBread

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!