Kendine iyi bakmak isteyenlerin çantasında her zaman bulunması gereken 5 şey

Sağlıklı beslenme, spor ve iyi yaşam artık yalnızca kilo vermek isteyenlerin değil, yaşamını daha kaliteli hale getirmek; bedenine, ruhuna ve zihnine iyi bakmak isteyenlerin yaşam stili haline gelmiş durumda. Yaşamın hızına ayak uydurmaya çalışırken kaliteli yaşamak için zaman zaman ekstra çaba sarf etmemiz gerekebiliyor. Ancak bazı şeyleri alışkanlık haline getirdikten sonra, bir şekilde alışkanlıklarımızı sürdürmeye çalışıyor ve bize zarar veren, sağlıklı ve iyi yaşamamıza engel olan faktörleri otomatik olarak kolaylıkla hayatımızdan çıkarabiliyoruz.

Uplifers olarak kendine iyi bakmak isteyenlerin daima yanlarında taşıdıkları, iyi yaşam alışkanlıklarının bir parçası haline gelmiş, her ortamda kolaylıkla yanınızda bulundurabileceğiniz şeyleri sizler için derledik;

Su

su

Sağlıklı işleyen bir metabolizmanın en önemli ön koşullarından biri günlük su tüketimine dikkat etmek. Bu nedenle kendine iyi bakmak isteyenlerin yanından ayırmadığı şeylerin başında su geliyor. Yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak su, midenizi doldurarak gereğinden fazla yemek yemenizi engelliyor. Aynı zamanda mide enzimlerinizin çalışmasını sağlayarak besinlerin sindirimini hızlandırıyor. Sindirim sistemini düzenlemesinin yanı sıra, bol su tüketmek vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında ve cildin elastikiyetini korumasında da oldukça etkili. Bu nedenle gün içinde çantanızda su bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Muz

muz

Özellikle spor yapanların çantasının bir köşesinde mutlaka bulunan besinlerin başında, potasyum kaynağı muz geliyor. Muzun içerisinde vücuda iyi gelen ve zayıflamaya yardımcı olan dirençli nişasta gibi birçok lif bulunuyor. Tok tutucu özelliği ve lezzetinin yanı sıra sağlıklı oluşuyla da kendine iyi bakmak isteyenlerin çantasının olmazsa olmazlarının başında muz geliyor.

Tam tahıllı atıştırmalıklar

shutterstock_69796828

Kan şekerini dengede tutarak vücudun şeker dengeleme sırasında harcayacağı enerjiyi minimuma indiren tam tahıllı gıdalar, sağlığına dikkat eden ve kendine iyi bakanların çantasında mutlaka bulunan yiyeceklerden. Kan şekeriniz düştüğünde şekerde ani yükselmeye neden olan ve sonrasında yorgunluk hissi veren şekerli yiyecekler yerine kan şekerini yavaş yavaş artıran ve dengede durmasına yardımcı olan tam tahıllı besinleri tercih etmelisiniz. Marketlerde bulabileceğiniz tam tahıllı kraker, grissini gibi atıştırmalıkların yanı sıra tam tahıllı ekmekle hazırlanmış küçük bir sandviç ya da evde hazırladığınız granola barları acıktığınızda tüketmek üzere sağlıklı bir alternatif olarak çantanızda bulundurabilirsiniz.

Elma

elma

”Günde bir elma, başka ilaç alma.” sözünün hakkını veren elma, zengin lif içeriğiyle açlığınızı bastırmanın en sağlıklı yollarından biri. İçerdiği yüksek meyve şekeriyle açlık hissinizi bastırmakla birlikte, lifli olduğu için de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Çantanızda kolaylıkla taşıyabilir ve gün içinde istediğiniz zaman kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Kuru meyveler

kuru-meyve

Özellikle meyve şekeri açısından çok zengin olan kuru meyveler, taşıma kolaylığı açısından en sık tercih edilen sağlıklı atıştırmalardan biri. Kan şekerini hızlıca yükselten ve enerji veren kuru meyveler, taze meyveler kadar olmasa da vitamin açısından da zengin besinler. Kendinizi acıkmış hissettiğinizde bitki çayıyla birlikte tüketeceğiniz birkaç kuru erik, bir avucu geçmeyecek kadar kuru üzüm, ceviz ya da kayısı size hem enerji verecek hem de açlığınızı uzun bir süre bastıracaktır.

kuru meyve midi

Kendine iyi bakmak isteyenlerin çantasında her zaman bulunması gerekenlerden bahsettiğimiz bu yazı Tadım‘ın katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!