Kendimizi ifade edebilmenin bir yolu ‘stil’ ve bize en uygun stili bulabilmek

Ne giydiğimiz bize kim olduğumuzu söyler. Yüzyıllardan beri, kişinin kendini dış dünyaya ifade etme biçimi içgüdüseldir ve beden dilimizin de güçlü bir yansımasıdır. Dolayısıyla kişisel imajımız da bizim mizacımızı yansıtan en önemli silahlarımızdan biridir. Yani tarz sahibi olmak birçok konuda bize avantaj sağlar.

Bu yazıda yıllardır güçlü ve etkileyici stiliyle tanınan ünlü İtalyan oyuncu Monica Belluci’nin stilini de analiz edeceğiz.

Kendimize en uygun stili bulabilmemiz için öncelikle “Ben kimim?” sorusunun yanıtını bulmalıyız. Hepimiz birbirimizden fiziksel ve karakter olarak farklıyız. Kişi kendini ne kadar iyi tanırsa ve bu farkındalıkla kişisel stilini yaratırsa, işte orada mükemmel bir tamamlanma ortaya çıkar.

Örnek verecek olursak bu farklı stilleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  •  Zarif, şık ve zamansız
  •  Feminen, romantik ve masalsı
  •  Gösterişli, ışıltılı, etkileyici
  •  Klasik, asil, sade

Kendini nasıl görüyorsun ve dış dünyaya nasıl ifade etmek istiyorsun? Kendine en uygun stili bulmak için bu iki sorunun cevabını bulmakla işe başlayabilirsin. Fakat yanıtlar arasındaki fark uçurum olmamalı. 

Ben kimim?” sorusunun cevabı kadar önemli bir kavram da vücudunu iyi tanımaktır. Herkes her şeyi giyemez. Bunu kabul etmekle işe başlayabilirsin. Vücudunu tanımak yalnızca boy, kilo veya vücut şekli değildir, seni fiziksel olarak yansıtan her şeyi kapsar; ten rengi, saç ve göz rengi de tüm bu kriterlere dahildir.

Stil sahibi olmak için ortam ve faaliyete göre giyinmek de gereklidir. Alışverişe giderken giydiğimiz kıyafeti, iş görüşmesinde veya ilk buluşmada tercih etmeyiz, öyle değil mi? Her ortamın kişiden bağımsız olarak bir gerekliliği vardır. Bunu bilip buna uygun olarak kişisel stilini oluşturmak seni bir adım öteye götürecektir.

Tüm bunlardan ayrı olarak öz güven, kişisel temizlik, kibarlık ve nezaket, görgü kurallarına uymak da senin kişisel stilini etkiler. Stil dediğimiz şey bir bütündür. Nasıl konuştuğun, nelerden hoşlandığın, hangi müzikleri dinlediğin, kullandığın parfümler stilini oluşturman için önemlidir.

Şimdilerde 53 yaşında olan ve tarzına hayran olduğum Monica Bellucci’nin stilini analiz edeceğim.

Monica Belluci stil analizi 

Bana göre Monica Bellucci denince akla ilk gelen kelime “asalet”tir. Hiçbir zaman taşkın davranışlarda bulunmayan her zaman zarif ve nazik bir kadın… Aynı zamanda tutkulu. Bunu dahil olduğu projelerden anlayabiliyoruz. Hakkında çok fazla bilgiye kolayca sahip olamayacağımız gizemli biri. Instagram hesabını bile kendi adına başkası yönetiyor. Öyle de cool bir kadın.
 

Monica Belluci hem feminen hem de maskülen bir stili kendisine en uygun şekilde uyarlamayı başarabilmiş bir kadın.

Kombinlerinde çoğunlukla siyah, beyaz ve kırmızı rengi kullandığını görüyoruz. Zaten kendisini renkli kıyafetlerle pek hayal edemiyorum. Böylesine cool, gizemli ve asil bir kadına en uygun renkleri kullanıyor. Katıldığı gecelerde genelde vücudunu saran, dantelli, korse elbiseleri yüksek topuklularla tercih ediyor. Kum saati vücut tipinde olduğu için rahatlıkla vücudunu saran kıyafetleri kullanabiliyor. Günlük hayatta ise pantolon ve ceket kombinleriyle görüyoruz. Maskülen giyinse bile hiçbir zaman erkeksi durmayan bir kadın çünkü onun ayarını çok iyi tutturuyor. Aynı zamanda aksesuar seçimlerinde de çok başarılı. Genelde siyah rengi tercih ettiği için iddialı aksesuarlar kullanabiliyor. Yani onu genellikle her zaman şık ve klas görüyoruz. Çünkü kendini çok iyi tanıyan ve kendine yakışanı çok iyi bilen bir kadın. O yüzden ilerleyen yaşına rağmen hayran kalınabilecek güzellikte…

En doğru stil kişinin kendini tanıma yolculuğuyla başlar, başkasının gözünde nasıl anlaşılmak istediğiyle de tamamlanır. Kendinizi tanıyabilebileceğiniz ve anlatabileceğiniz güzel günleriniz olsun…

 

İlginizi çekebilir: Moda nedir, neden ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Seda Şevketoğlu
6 Ekim 1991 doğumlu bir Terazi burcu; dolayısıyla doğaya, müziğe, sanata, ruhu ve görüntüsü estetik olan her şeye aşık bir hayalperest. 2015 yılında Orta ... Devam