Kendilerini değiştirebilen insanların daha anlamlı ve kalıcı ilişkileri oluyor

Herkes kalıcı ve anlamlı bir ilişkiye sahip olmak ister. Peki neden bugünlerde böyle kalıcı ve anlamlı ilişkilerin kıtlığı yaşanıyor? Herhangi bir ilişkiye başlamadan önce daha kalıcı olabilmesi için kendimizi hazırlamanın bir yolu var mı?

Kendilerini değiştirebilen insanların daha anlamlı ve kalıcı ilişkileri oluyor
Uzun soluklu ve anlamlı bir ilişki için insanların bazı düşüncelerini değiştirmesi gerekebilir

Her ilişkinin özel sorunları ve kompleks çözümleri olmasına rağmen kişilerin duygusal olarak birlikteliklerine kattığı değerler, ilişkinin geleceği açısından önemli olabiliyor. Birçok kişi duygusal olarak bağlı olmamasına rağmen, başka bir insana bağlılık bildirebiliyor ki bunun sonucunda, çift olarak değil de, kişisel olarak hareket ediyorlar.

İlişki başladığında, değişimin de başlayacağını kabul edin

İnsanlar bir ilişkiye başladıkları zaman, düşünce şekillerini değiştirebilmelidirler. Bireyler yalnız oldukları zaman hayatları daha basit olduğu için, kendilerini her şeyin merkezine koyabilirler.
Ancak, yeni bir ilişki başladığı zaman ve bu ilişkinin uzun soluklu olması da isteniyorsa, bireylerin kendilerini yeniden programlamaları ve daha kompleks bir yaşam tarzını benimseyebilmeleri gerekiyor. Eğer bu yapılabilirse, hem hayat daha kolay yaşanır hem de ilişkinin, birlikte olmanın ve bir hayatı paylaşmanın tadına daha iyi bir şekilde varılabilir.

Eski alışkanlıklarınızı bırakın, yenilerine odaklanın

Eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı olan insanlar hayatlarında hiçbir zaman yeniliği ve gelişmeyi düzgün bir şekilde yaşayamazlar. Eğer yeni ve enteresan bir deneyim hayata geçirilmek isteniyorsa, insanın bunu kendi içinden başlatması gerekiyor. Eski düşünceler, insanın olduğu yerde kalmasına sebep olurlar ama yeni bir düşünce ve düşünme biçimiyle kişiler, dünyalarını genişletebilir ve daha fazla şey keşfedebilirler.

Ne istediğinizi bilin

Düşünce şeklini değiştirmeden önce insanların ne istediğinden ve bunu neden stediğinden emin olması gerekiyor. Mesela, uzun yıllardır yalnız yaşayan bir kişi, hayatından ve yalnızlığından çok memnun olabilir. Sonra karşısına çok seveceği, aşık olduğu bir insan çıktığı zaman, artık yalnız yaşamamaya ve aşık olduğu insanla birilikte olmaya karar verebilir. Bu kararı verdikten sonra, artık “ben”, “biz” olarak değişecektir. Bu saatten sonra hayatı ve hayatının bütün amacı ve ihtiyaçları değişecektir. En başta gerçekten, yeni tanıştığı ve aşık olduğu insanla yaşamak istediğinden emin olursa, hayatı daha iyi bir evreye doğru yol alabilir. Bunun tam tersinde ise, hayatı istediği gibi gitmeyebilir.

Kendilerini değiştirebilen insanların daha anlamlı ve kalıcı ilişkileri oluyor
İnsanın ne istediğinin farkında olması ilişkisinin geleceği açısından çok önemli olabilir

Eski ilişkilerinizi tamamen geride bırakın

İlişkilerdeki anlaşmazlıklardan bir tanesi de, çiftlerden birisinin geçmişe dair fantezilerini düşünmeye devam etmeleri olabilir. Geçmişe dair bütün anıların geride bırakılması, bir ilişkinin sağlıklı yürüyebilmesinin en önemli koşullarından birisidir.

Yalnız yaşayan bir insan için bu tip fantezilerin çok fazla zararı olmayabilir ancak evli olan insanlara böyle bir şeyin zarar vereceği ortada olan bir durumdur.

Günümüzde anlamlı bir ilişkiye sahip olmak gerçekten çok nadir görülen bir durum olabilir. Siz de böyle bir ilişkiye sahip olmak istiyorsanız davranışlarınızı yönlendiren düşüncelerinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Kaynak:
Advanced Life Skills

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!