Kendi yolunuz işe yaramıyorsa, mutluluğa çıkan yeni yollar keşfedin

Bazı durumlar ve davranışlar vardır ki, canımızı acıtmasına rağmen yapmaya veya o halde kalmaya devam ederiz. İyi gitmeyen bir ilişkiyi sürdürmek, mutlu olmadığımız bir işte kalmaya devam etmek, aşırı yemek yemek, değişim istememize rağmen harekete geçmeyi hep bir bahaneyle ertelemek.

Bir şey canımızı acıtmasına rağmen onu yapmaya devam ediyorsak, bedenin ve ruhun elbet bir bildiği vardır. O davranış öğrenilmiştir, eskiden bir işe yaramıştır. İyi hissedebilmek için öğrenilmiştir.

Belki de çocukken huzurlu hissedebilmek için ebeveynlerini idare etmen gerekti. Bu yüzden şimdiki ilişkinde bu kadar idare edicisin. Hayır dememek kabul edilmenin tek yoluydu belki o zamanlar.

Uyum sağlamak, talepkar olmamak sevilebilir olmanın gerekliliğiydi belki. Ondan iş yerinde her koşulda var olmaya çalışıyor olamaz mısın?

Mutlu olmak ve sakinleşmek için yemek yemeyi keşfettin. Seni o zaman başka mutlu eden başka bir şey bulamadın o zamanlar, olamaz mı?

İstediğin şeye dair harekete geçmeye kimse teşvik etmedi belki de seni. Sen de kendi kendine yapmayı bilemedin. Hep birileri senin yerine karar aldı. Kendi gücünü keşfetme ve istediğini alma cesaretini gösterme şansın olamadı belki de hiç.

Eski davranışlar işe yaramıyorsa, başka yollar denemelisin
kişisel gelişim
Eski davranışlarınız işe yaramıyorsa, mutluluğa ulaşma adına yeni yollar deneme zamanınız gelmiş demektir.

Her davranışın bir sebebi vardır. Ama eskiden işe yarayan davranış bugün işe yaramıyor aksine seni kısıtlıyorsa, dön bak kendine.

İlgili yazı: Mutluluğunuzu etkileyen bilim onaylı 10 davranış

İyi hissetmek, huzurlu olmak, sevilmek ve kabul edilmek için işe yarayan tek yolun kendininki olmadığını gör. Belki de senin yolun çıkmaz yoldur.

Başka yollar aramak zordur bilirim. Ama bir görsen, ne çok başka yol var aslında mutlu olmaya çıkan.

Dön bak kendine ve sor: ‘Neyin farklı olmasını istiyorsun? Korkmasan göze alsan girer misin başka yollara?’

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam