Kekik yağı faydaları: Kekik yağı ve kekik çayı hakkında bilmeniz gereken her şey

Kekik yağı faydaları ile dikkat çeken bitkisel yağlardan biri. Nane ailesine ait olan kekik bitkisini ise muhtemelen baharat setinizden tanıyor ve yemeklerinizde sıklıkla kullanıyorsunuz. Ama aslında kekik bundan çok daha fazlası. Eski Mısırlılar onu mumyalama uygulamalarında, eski Yunanlılar tütsü olarak kullanıyorlardı. Bununla birlikte kendine özgü tadı sayesinde bugüne kadar sevilen bir baharat olarak mutfaklardaki yerini korudu. Kekik bitkisi, yiyeceklere lezzet katmasının yanı sıra kekik yağının da kaynağı. Kekik yağının mantar ve iltihap önleyici, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu biliniyor. Bu yüzden genellikle gıdalarda, kozmetik ürünlerinde ve tuvalet malzemelerinde koruyucu olarak kullanılıyor. Ayrıca gargarada bir bileşen olarak da bulunabiliyor. Peki kekik yağı nasıl kullanılır? Kekik yağı faydaları başlığı altında bu konuyla ilgili tüm merak ettiklerinize yanıt bulabileceksiniz.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Kekik yağı nasıl yapılır?

Kekik yağı, tipik olarak thymus vulgaris bitkisinin yaprak ve çiçeklerinden bir buhar damıtma işlemi ile elde edilir. İlk damıtma işleminin sonucunda baharatlı kokulu, koyu bir yağ olan kırmızı kekik yağı ortaya çıkar. Kırmızı kekik yağı genellikle parfümeride orta nota olarak kullanılır.

Kırmızı kekik yağı ikinci bir damıtma işleminden geçerse, altından uçuk sarıya kadar farklı renklerde bir yağ elde edilir. Bu, kekik yağının en yaygın kullanılan şeklidir. Basitçe kekik yağı veya beyaz kekik yağı olarak adlandırılır. Peki kekik yağı ne işe yarar?

Kekik yağının faydaları nelerdir?

Kekik yağının gıda kaynaklı bakterileri azaltma veya ortadan kaldırma, kalp sağlığını destekleme ve vücuttaki iltihaplanmayı hafifletme gibi faydalarını destekleyen bilimsel araştırmalar bulunmakta. Elbette hiçbir hastalık için “iyileştirir” kesinliğinde bir kanıt bulunmadığını da unutmamak gerek. Kesin yorumlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen kekik yağının tek başına bir tedavi olarak değil, genel terapötik programların bir parçası olarak kullanıldığında faydalı olduğu düşünülmekte.

1. Sivilce probleminin çözümünde etkilidir

Kekik yağının ciltte sivilceye neden olan bakterileri azaltmada etkili olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar bulunuyor. Bu özelliği sebebiyle sivilceye uygulandığında iyileştirici sonuçlar ortaya çıkarabileceği düşünülüyor.

Kekik yağı gibi yağlar kullanılmadan önce bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. Ayrıca kullanmadan önce yama testi yapmayı unutmayın. Bazı cilt tipleri, bazı esansiyel yağlara reaksiyon gösterebilir.

2. Saç dökülmesini önlemeye yardımcıdır

Taşıyıcı bir yağ (örneğin zeytinyağı) ile karıştırılmış kekik yağı, masajla uygulandığında saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu konuda az veri olsa da önemli kanıtlar kekik yağının saç dökülmesi sorunu için etkili bir tedavi olabileceğini gösteriyor.

3. Meme kanseriyle mücadelede destekçidir

Bir ön araştırma, kekik yağının meme kanseriyle mücadele umut vaat edebileceğini ortaya koydu.

4. Solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltabilir

Kekik yağındaki timol içeriği spazm giderici özelliklere sahip. Özellikle çuha çiçeği ile karıştırıldığında, öksürüğü ve soğuk algınlığı enfeksiyonunun süresini azaltmada etkili olabileceği düşünülüyor. (*).

5. Gıda koruyucu etkileri bulunur

Kekik yağının bir diğer faydası gıda ile ilgili bakteri ve mantarları yok etmede etkili olması. Kekiğin içeriğinde bulunan timol’ün salmonella, staphylococcus aureus ve helicobacter pylori gibi bakterilere karşı antibakteriyel etkileri olduğu biliniyor.

6. Kalp sağlığına destek olur

Kekik yağında bulunan karvakrol anti-inflamatuar bir ajan olarak biliniyor. Bu nedenle kalp hastalığı olan kişiler için potansiyel faydalara sahip olabilir.

7. Ağız sağlığı için faydalıdır

Kekiğin içeriğinde bulunan timol’ün anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Dolayısıyla kekik yağı, iltihabı ve enfeksiyonu azaltmada son derece etkili. Bu özellikleri onu ağız sağlığı için de faydalı kılıyor. Bu yüzden ağız bakım suyu gibi birçok diş bakım ürününün içerisinde bulunan bir bileşen.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Kekik yağı en çok saç dökülmesi sorununa karşı bir çözüm olarak kullanılıyor. Bunu destekleyen çeşitli araştırmalar olduğunu belirtmiştik. Eğer kekik yağını saç bakımınızda kullanmak isterseniz sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Taşıyıcı yağ olarak işlev görmesi için jojoba yağı veya üzüm çekirdeği yağı gibi bir bitkisel yağ seçin.
 • 2- 3 damla taşıyıcı yağ ile 3- 5 damla kekik, lavanta, biberiye ve sedir ağacı yağlarını karıştırın. Bu yağların her biri, saç derisi sağlığı için faydalı özelliklere sahip.
 • Bu karışım ile her gün yaklaşık 10 dakika kadar saç derinize nazikçe masaj yapın.
 • Bir saat beklettikten sonra şampuanla yıkayın ve durulayın.
 • Herhangi bir saç derisi tahrişi yaşarsanız devam etmeyin.

Olumlu sonuçlar görmeniz birkaç ay sürebilir. Karışımı saç derinize uygulamadan önce her bir yağ için yama testi yapmayı unutmayın. Kekik yağı gibi uçucu yağlar, kullanılmadan önce daima bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalı. Seyreltilmemiş uçucu yağları, saç derinize veya cildinizin herhangi bir bölümüne direkt olarak uygulamayın.

Kekik yağının zararları

Eğer naneye alerjiniz varsa kekik ve kekik yağına da alerjiniz olabilir. Kekik yağına karşı olası riskleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kontakt dermatitten saman nezlesine kadar değişen alerjik reaksiyonlar
 • Baş dönmesi
 • Göz kızarıklığı
 • Baş ağrısı
 • Astım
 • Kas güçsüzlüğü
 • Gastrointestinal tahriş ve sıkıntı

Kekik yağı kesinlikle yutulmamalı veya seyreltilmeden cilde uygulanmamalıdır. Özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız kekik yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Benzer şekilde çocuklara da kekik yağı verilmemelidir. Uçucu yağları kullanırken yağa tepki gösterebilecek çocukları ve evcil hayvanları da düşünün.

Bonus: Lezzetli ve sağlıklı bir içecek: Kekik çayı

Kekik çayı nedir? Tıpkı kekik yağı gibi kekiğin de sağlığınıza sayısız faydası olabilir. Eğer günlük diyetinize kekik eklemek istiyorsanız çay olarak tüketebilirsiniz. Kekik çayı, bitkinin yapraklarının demlenmesiyle elde edilir. Bunun için öncelikle su kaynatılır, daha sonra kekik yaprakları eklenir ve beş dakika kadar demlenir. Bu yöntem genellikle kuru kekik yapraklarına sahipseniz kullanılır. Evde kendi yapraklarınızı yetiştirmeniz mümkün değilse, poşet çay satın alabilirsiniz.

Kekik çayının faydaları

Kekik çayını düzenli olarak içmek içerdiği antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlığınıza faydalı olabilir. 

 • Bakterilerle savaşabilir. Kekikte bulunan uçucu yağlar güçlü antibakteriyel özellikler taşır. Özellikle pnömoni ve ishal gibi çeşitli hastalıklardan sorumlu bir bakteri türü olan E. coli’ye karşı etkili olduğu bilinmekte.
 • Kekiğin içeriğinde bulunan aktif bir bileşik olan timol, belirli inflamatuar yolları baskılayarak inflamasyonu yönetmeye yardımcı olabilir.
 • Kanser riskini azaltabilir.
 • Kan basıncını düzenleyebilir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada kekiğin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu görüldü. Bu bulgu, kekiğin yaygın olarak kullanıldığı Akdeniz diyetinin sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekleyebileceğini düşündürmekte.

Kekik çayının besin değerleri

Kekik yapraklarında kafein bulunmadığı için kekik çayı kafeinsiz içecekler arasında sayılabilir. Ayrıca sağlığınızı geliştirebilecek çeşitli vitaminler, mineraller ve uçucu yağlar açısından da zengindir.

Kekik çayı nasıl yapılır?

Lezzetli bir kekik çayı yapmak bitkinin kendisiyle ilgilidir. Kekik yetiştirmek oldukça kolaydır ve kendi arka bahçenizde yetiştireceğiniz yaprakları kullanmak, faydalarından en yüksek seviyede yararlanmanızı sağlayabilir. Taze kekikten çay yapacaksanız çaydanlığa taze kekik yaprakları koyun. Üzerine kaynamış su ekleyerek demlenmeye bırakın. 15 dakikanın ardından kekik yapraklarını süzün. Sıcak kekik çayına limon ve bal ekleyerek daha lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Kekik çayı için bir diğer yöntem ise infüzyonlu sudur. Bunun için kekik yaprakları suyun içinde bir gece boyunca bekletilir. Ertesi gün süzülerek tüketilebilir.

Not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Kantaron yağı faydaları: Kantaron yağı neye iyi gelir, nasıl kullanılır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!