Kediler için karşı konulamaz lezzetteki mamaları seçmenin püf noktaları

Sevimli halleri, yumuşacık tüyleri, mır mır tavırları, pisi pisi sesleriyle evlerimizin neşesi kedilerimiz… Minik patili tüylü kedi dostlarımızla ortak bir yaşamı paylaşmanın şüphesiz ki birçok güzel tarafı var. Ancak, birtakım zorlukları olduğu da kesin. Aslında zorluk değil de ekstra özen gerektiren birkaç konu desek daha doğru olur. Nedir bu konular diyecek olursanız; elbette ki sağlıkları ve sağlıklarını destekleyecek uygun bir beslenme.

Kedilerimizi doğru bir şekilde beslemek, yalnızca bir kedi maması alıp mama kaselerine koymak kadar basit değil. Sağlıklı bir şekilde gelişmelerini desteklemenin yanı sıra hastalıklardan korunmaları ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları için kedi dostlarımızı besleyecek en doğru mamayı seçmek şart. Peki, nasıl? İşte tüm kedi ebeveynlerinin ilgisini çekecek kediler için karşı konulamaz lezzetteki mamaları seçmenin püf noktaları:

Kedinizin yaşını unutmayın

Yaş, her canlının yaşam kalitesi için kritik bir faktör. Nasıl ki bizler yaş aldıkça ihtiyaçlarımız değişiyorsa benzer bir durum minik patili kedi dostlarımız için de geçerli. Kedinize en doğru mamayı bulmak için yaşını göz önünde bulundurmanız şart. Örneğin, daha genç, yavru kediler protein, mineral ya da yağ açısından zengin bir beslenme tarzına ihtiyaç duyarken yaşlı kedilerin düşük tuz ve yüksek lif içerikli beslenmesi gerekebiliyor.

Kedinizin cinsini ve özelliklerini iyi tanıyın

Kedilerin yaşı tek başına uygun mamayı seçmek için yeterli bir kriter değil. Kedinizin cinsini, özelliklerini, varsa herhangi bir hastalığı ya da genetik sorununu da bilmeniz şart. Yavru ve yetişkin kediler için farklı mamalar olduğu gibi kısır, böbrek rahatsızlığı olan ya da aşırı kilolu kediler için de alternatif mamalar mevcut. Örneğin, kedinizin herhangi bir besine karşı alerjisi varsa seçeceğiniz mamanın içeriklerini çok iyi incelemeniz gerek. Yani her kedi maması, her kedi için uygun olmayabilir. Ya da sindirim sorunları yaşayan bir kediniz varsa yanlış bir mama sağlığını tehlikeye atabilir.

Yeterli besinleri arayın

Sevimli dostunuzla evinizi paylaşırken onun sağlığı ve mutluluğu için birçok yola başvuruyor olabilirsiniz. Bu nedenle kedinize mama almayı unutmadığınızdan eminiz. Ancak, hatırlatmakta fayda var ki aldığınız mamaların içeriği çok önemli. Kedinizi beslerken sağlıklı kalmak, büyüyüp-gelişmek için ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri aldığından emin olmalısınız. Su, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller kediniz için seçtiğiniz bir mamanın içerisinde yeterli ve dengeli bir şekilde bulunmalı.

Zararlı bileşenlere dikkat edin

Kedinize mama seçerken içerisinde ne olması gerektiğine dikkat ettiğiniz kadar nelerin olmaması gerektiğine de özen göstermelisiniz. American Veterinary Medical Association‘a göre kediler avokado, çikolata, üzüm, soğan ve ksilitol gibi maddelerden uzak durmalıdır. Bunun yanı sıra yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer kedinizin alerji gibi özel bir sağlık durumu varsa alerjisi olan besin maddesinin de mamasının içerisinde bulunmaması gerekir. Bu nedenle kediniz için seçeceğiniz mamanın zararlı bileşenler içermediğinden emin olmalısınız.

Lezzeti ve yeme zevkini göz önünde bulundurun

Kedilerin karşı koyamadığı Felix lezzetinin ve Nestlé Purina PetCare ailesinin yeni üyesi Crunchy & Soft, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen yapısı, hem sebze hem de hayvansal protein barındıran sağlıklı içeriğiyle tüm kedi severlerin ve kedilerin yanında! Felix Crunchy & Soft karşı konulamaz lezzetinin yanı sıra hem çıtır çıtır hem de yumuşak dokusu ile sevimli kedilerimizin yeme zevkini de ikiye katlıyor.

Bonus: Sunumsuz olmaz!

Her cins kedinin yemek yeme alışkanlığının farklı olduğuna eminiz. Kimisi mamalarını yere döküp yer; kimisi kaseden… Bazıları karanlıkta yemeyi sever; bazıları etrafında hiç kimse yokken… O yüzden seçtiğiniz lezzetli, sağlıklı ve kediniz için uygun olan mamayı nasıl servis edeceğiniz size ve kedinizin yemek zevkine kalmış!

Havalar soğumaya başlamışken kedilerinizle evinizdeki sıcak ortamın tadını birlikte çıkarmak için mamalarını eksik etmeyin 😊

Felix Crunchy & Soft ile tanışmak için tıklayın.

*Bu yazı Nestle katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement